Chytré Audi Q7 se samo naučilo řídit za 3 dny. Mentorem byla NVIDIA

Chytré Audi Q7 se samo naučilo řídit za 3 dny. Mentorem byla NVIDIA
  • Vůz se dokáže sám učit autonomnímu řízení
  • Audi a NVIDIA spolupracují již přes 10 let

Počítačová firma NVIDIA možná nakonec bude mít víc čipů v autech než v samotných počítačích. První vás nejspíš napadne extrémně rychlá jednotka NVIDIA Drive PX2, kterou firma dodává do Tesly. Jenže technologie od společnosti NVIDIA je opravdu skoro v každém autě a navíc si společnost vyvíjí vlastního autonomního samouka. Poznatky umělé inteligence, které byly postupem času získány, pak automobilka samozřejmě aplikuje v jiných projektech. Jedním z nich je vůz automobilky Audi s umělou inteligencí, která je schopna učit se. NVIDIA s Audi spolupracuje již desátým rokem, a tak jim jde práce hezky od ruky.

Posledním plodem vzájemné spolupráce je autonomní Audi Q7. Umělá inteligence mu dává velký prostor ve zlepšování autonomních vlastností, což dokazuje absolvování pouze třídenního intenzivního kurzu. Co se Q7 za tři dny naučila, nám ukáže v Las Vegas, ovšem zatím pouze na jednom z parkovišť. Obě společnosti se však nebály si jako „deadline“ pro uvedení autonomního automobilu stanovit rok 2020. Již za tři roky by měl nějaký vůz z flotily Audi splňovat čtvrtý stupeň autonomního řízení, což znamená úplnou samostatnost s výjimkou extrémních nebo neobvyklých situací.

Audi Q7 e-tron (2015)

Umělou inteligenci zastřešuje platforma pojmenovaná Xavier. Ta otvírá brány nejen autonomnímu řízení, ale umí také sloužit jako kopilot. Pomocnou ruku při řízení nabídne nejen prostřednictvím bezpečnostních asistentů, ale bude také rozpoznávat obličeje a střežit, kam se díváte.

Zdroje: techcrunch.com, engadget.com

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze