BMW rozšiřuje výrobu baterií v Lipsku investicí téměř 2 miliardy korun

BMW rozšiřuje výrobu baterií v Lipsku investicí téměř 2 miliardy korun
Fotografie: BMW
  • Využity byly prostory, které se otevřely ukončením výroby BMW i3
  • Nový výrobní systém bateriových modulů v továrně Lipsko zabírá plochu přibližně 4 250 m²

Dnes byla v továrně BMW Group v Lipsku spuštěna druhá linka na výrobu bateriových modulů. Tyto moduly, které přinášejí rozšíření výroby komponentů pro elektrické pohony v německé spolkové zemi Sasko, jsou určené pro čistě elektrické BMW i4 vyráběné v Mnichově. První taková výrobní linka továrny v Lipsku byla spuštěna v květnu 2021 a dodává bateriové moduly pro BMW iX.

Dnešní spuštění druhé výrobní linky bateriových modulů v Lipsku významně přispívá k dodávání bateriových komponentů potřebných pro výrobu neustále se zvyšujícího počtu elektrifikovaných vozů,“ uvedl Markus Fallböhmer, vedoucí výroby motorů a elektrických pohonů v BMW Group. Postupným rozšiřováním výroby komponentů elektrického pohonu se BMW Group stále více přibližuje svému cíli pro rok 2030, kdy by měly čistě elektrické modely tvořit nejméně polovinu prodejů BMW Group.

Zajištění budoucího rozvoje továrny v Lipsku

Samotná nová linka na výrobu bateriových modulů si vyžádala investici ve výši přibližně 70 milionů eur (přes 1,7 miliardy korun). S pokračujícím rozšiřováním výroby komponentů elektrického pohonu vznikají také nová pracovní místa, přičemž do konce roku 2022 bude na nové lince pracovat přibližně 250 lidí. Ti doplní současných více než 700 zaměstnanců, kteří již v Lipsku vyrábějí komponenty elektrického pohonu.

Druhý výrobní systém bateriových modulů v továrně Lipsko zabírá plochu přibližně 4 250 m² a využívá výrobní prostory BMW i, které se uvolnily po ukončení výroby BMW i3 dne 30. června. Každý bateriový modul před tím, než je kompletní a připravený k dalšímu zpracování, projde celkem 196 výrobními stanicemi. „Továrna v Lipsku zůstává elektrifikovaná,“ uvedla Petra Peterhänsel, ředitelka tohoto výrobního závodu. „Nyní, když skončila výroba BMW i3, můžeme využít dovednosti a zkušenosti našich zaměstnanců jinde a nabídnout jim dlouhodobě zajištěná pracovní místa,“ poznamenala s tím, že tak bude i nadále zajištěna fungující budoucnost této továrny.

V rámci příprav na neustálý nárůst výroby elektrických vozů dojde již v příštím roce k rozšíření a zvýšení flexibility výroby komponentů elektrického pohonu v Lipsku, přičemž v nadcházejících etapách programu rozšiřování vzniknou další nová pracovní místa. Dalším významným milníkem bude výroba nástupce modelu Mini Countryman, který má ze zdejších výrobních linek sjíždět od roku 2023. Tento crossover bude k dispozici jak se spalovacími motory, tak s čistě elektrickým pohonem.

Od bateriového článku k vysokonapěťové baterii

Výrobu vysokonapěťových baterií lze rozdělit do dvou fází: výroba bateriových modulů a montáž samotné vysokonapěťové baterie. Výroba bateriových modulů je vysoce automatizovaný proces, při němž lithium-iontové články nejprve procházejí plazmovým čištěním a poté jsou potaženy speciálně vyvinutým systémem, který zajišťuje jejich účinnou izolaci. Následně se spojují do větších celků známých jako moduly. BMW Group odebírá své bateriové články od partnerů, kteří je vyrábějí přesně podle specifikací společnosti.

Hotové bateriové moduly se pak instalují do hliníkového pouzdra spolu s konektory a řídicími a chladicími jednotkami. Velikost a tvar pouzder a počet použitých bateriových modulů se liší podle použití v konkrétním voze. Každá vysokonapěťová baterie je tímto způsobem ideálně přizpůsobena konkrétnímu modelu, který bude napájet.

Globální výrobní síť pro elektrické pohony soustředěná v Německu

Aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku po výrobní kapacitě komponent elektrických pohonů, využívá BMW Group celosvětovou výrobní síť. Vysokonapěťové baterie a bateriové komponenty pro celou řadu elektrifikovaných vozů BMW a Mini se vyrábějí ve vlastních bateriových továrnách v Dingolfingu, Lipsku a Regensburgu v Německu a také ve Spartanburgu (USA) a Shenyangu (Čína). Lokalizovaná výroba vysokonapěťových baterií probíhá také v Thajsku, a to v továrně v Rayongu. V Mnichově provozuje BMW Group zkušební továrnu na výrobu komponentů elektrického pohonu a kompetenční centrum pro bateriové články, v nichž se komplexně analyzují jednotlivé procesy výroby bateriových článků a současně se zdokonalují technologie výrobních procesů.

Kousek od Mnichova BMW Group brzy otevře kompetenční centrum pro výrobu bateriových článků. Nové centrum situované v Parsdorfu východně od Mnichova bude zkušebním výrobním závodem pro produkci bateriových článků. Bude simulovat sériovou výrobu lithium-iontových bateriových článků a ověřovat proveditelnost jejich velkosériové výroby, a to zejména s ohledem na kvalitu, čas a náklady.

V továrnách v Dingolfingu a Landshutu má BMW Group vlastní kompetenční centra pro výrobu komponentů elektrického pohonu. Skříně vysoce integrovaných elektrických hnacích jednotek páté generace se vyrábějí v továrně BMW Group v rakouském Steyru.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze