Automatizovaná jízda třetího stupně v podání BMW. Jako první je Německo

Automatizovaná jízda třetího stupně v podání BMW. Jako první je Německo
Fotografie: BMW
  • Automatizovaná jízda třetího stupně je volitelná výbava pro zákazníky v Německu
  • Poprvé vůz plně převezme řízení, a to i za tmy
  • Systém plně převezme řízení do rychlosti 60 km/h

Automatizovaná jízda třetí úrovně, která umožňuje řidiči sundat ruce z volantu a dočasně nevěnovat pozornost řízení, bude zanedlouho k dispozici v novém BMW řady 7. BMW Personal Pilot L3 je název nové funkce, která v přesně definovaných situacích zbaví osobu za volantem povinnosti sledovat dopravní situaci a převezme za ni řízení, regulaci rychlosti jízdy a vzdálenosti od vozidla vpředu a udržování v jízdním pruhu. Tuto novou volitelnou výbavu bude možné pro nové BMW řady 7 (kromě modelů i7 eDrive50 a i7 M70 xDrive) objednávat od prosince a tyto vozy budou dodávány od března příštího roku. Funkce vysoce automatizované jízdy, která je navržena tak, aby převzala veškeré činnosti související s řízením podle normy SAE (Society od Automotive Engineers) úrovně 3, bude nabízena zatím výhradně v Německu za cenu 6 000 eur včetně DPH (v přepočtu 147 tisíc Kč).

Tato inovativní technologie umožní řidičům při jízdě rychlostí do 60 km/h na dálnicích se stavebně oddělenými jízdními směry zaměřit pozornost na jiné činnosti ve vozidle. Díky mimořádně pokrokovým senzorům se jedná o první systém svého druhu, který lze používat i za tmy. Zavedením této funkce u řady 7 se BMW Group stane první automobilkou, která ve svém produktovém portfoliu nabídne jak pokročilé funkce úrovně 2, kdy lze při jízdě sundat z volantu a dát si je do pohodlnější polohy, tak úrovně 3. BMW Dálniční asistent již nabízí inovativní funkci částečně automatizovaného řízení úrovně 2 (podle SAE) ve všech nových modelech BMW.

Součástí této výbavy je také unikátní funkce v podobě aktivního asistenta pro změnu jízdního pruhu s potvrzováním změny jízdního pruhu očima. Tato funkce je primárně určena pro použití při dálkových cestách a umožňuje řidiči zaujmout mnohem pohodlnější pozici za volantem než standardně. V rychlostech do 130 km/h dokáže tato doplňková funkce Asistenta řízení a udržování v pruhu převzít kontrolu nad rychlostí jízdy, vzdáleností od vozidla jedoucího vpředu a řízením vozu. Zásadní rozdíl mezi úrovní 2 a úrovní 3 spočívá v tom, že u úrovně 2 zůstává odpovědnost po celou dobu na řidiči. Kdykoli je BMW Dálniční asistent v činnosti, musí řidič sledovat, co se děje na silnici, a být schopen kdykoli znovu převzít řízení. Připravenost řidiče je neustále monitorována pomocí k tomu určené inteligentní kamery.

BMW Personal Pilot L3 pro vysoce automatizované řízení úrovně 3 v BMW řady 7 dává řidiči možnost soustředit se při jízdě ve voze na jiné činnosti, než je dění na silnici. S aktivovanou funkcí BMW Personal Pilot L3 budou zákazníci při jízdě rychlostí do 60 km/h moci například vyřizovat e-maily nebo se hlouběji věnovat telefonním hovorům. Během jízdy mohou také využívat digitální služby, např. streamování videí, od různých poskytovatelů na centrálním displeji. Díky tomu je nový BMW Personal Pilot L3 praktickým doplňkem pro efektivnější využití času stráveného v pomalu jedoucím provozu nebo v kolonách na dálnicích při každodenních cestách.

V případě, že je funkce BMW Personal Pilot L3 v daném okamžiku k dispozici, indikují tuto skutečnost symboly na přístrojovém panelu. Funkce se aktivuje a deaktivuje tlačítkem na volantu. Když je aktivní, zákazník musí být připraven kdykoli se znovu ujmout řízení v situacích, kdy to situace vyžaduje, nebo například skončí-li úsek silnice vhodný pro používání výbavy BMW Personal Pilot L3. O tom, že má řidič převzít opět řízení, jej informují vizuální a akustická upozornění. Pokud řidič na výzvy nereaguje, vozidlo se kontrolovaně zastaví. Přesné určení polohy a sledování okolí vozidla zajišťuje kombinace živých HD map s přesnými podklady, extrémně přesný poziční systém GPS a senzory s pracovním rozsahem 360° kolem vozu. Díky pravidelným aktualizacím je živá HD mapa vždy aktuální.

V novém BMW řady 7 je tato funkce technologicky podpořena novým softwarovým řešením, výkonnou výpočetní platformou a 5G propojením na BMW Cloud. Kromě kamer budou vozy vybavené funkcí BMW Personal Pilot L3 disponovat i ultrazvukovými a radarovými senzory nejnovější generace a vysoce citlivým 3D LiDARem pro sledování okolí vozidla a situace na silnici. Díky tomuto souboru technologií funguje BMW Personal Pilot L3 velmi spolehlivě i ve tmě. Právě široké možnosti použití se aktuálně žádný konkurent nevyrovná. BMW Personal Pilot L3 je k dispozici pouze ve spojení s příslušnými službami BMW ConnectedDrive. Doba platnosti těchto služeb je dva roky.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze