V ománském Salalahu vznikne výrobna zeleného vodíku. Čerpat ho bude moci i Evropa

V ománském Salalahu vznikne výrobna zeleného vodíku. Čerpat ho bude moci i Evropa
Fotografie: toyota.com
  • Využita bude energie ze slunce a větru na elektrolýzu vody
  • Zelený vodík bude vázaný do amoniaku pro snadnější distribuci

Air Products se společnostmi Acwa Power a Omanoil se dohodly na výstavbě výrobny zeleného vodíku v ománském Salalahu v hodnotě 7 miliard amerických dolarů, která bude poháněna elektrickou energií z obnovitelných zdrojů. Vyrobený zelený vodík bude vázaný do amoniaku, aby se mohl snadněji distribuovat na mezinárodní trhy. Počítá se také s dodávkami do Evropy, kde bude amoniak uvolněn zpět na bezemisní vodík a využit pro čistou mobilitu. Projekt je součástí strategie Ománské vize 2040, která chce využít energii ze slunce a větru na elektrolýzu vody a vyrobený zelený vodík bude dodávat globálním zákazníkům.

Zařízení bude rovným dílem vlastněno partnery projektu a odběratelem vyrobeného zeleného čpavku bude společnost Air Products, která investuje další miliardy dolarů do distribuční infrastruktury. Uzavření významné dohody komentoval Seifi Ghasemi předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products slovy: „Jsme potěšeni a poctěni, že můžeme spolupracovat s vládou Ománu na rozvoji tohoto multimiliardového projektu výroby zeleného vodíku. Těšíme se na uplatnění našeho know-how, technologií a více než 60 let zkušeností s vodíkem, abychom pomohli posunout tento projekt kupředu a učinit další významný krok v dekarbonizaci světa.

Státy na Arabském poloostrově se připravují na přechod k bezemisní ekonomice a plánují se stát globálním exportérem zeleného vodíku a čpavku. Masivně investují do obnovitelných zdrojů, které chtějí využívat pro výrobu těchto bezemisních nosičů energie. Díky slunečním a větrným podmínkám v regionu a potřebným investicím k tomu mají výborné předpoklady. Jenom společnost ACWA Power má v provozu/výstavbě 65 projektů s investiční hodnotou 67,6 miliard amerických dolarů. Ty mají výrobní kapacitu přes 43 GW elektřiny. V Saudské Arábii staví ve spolupráci se společností Air Products podobné zařízení na výrobu zeleného čpavku v rámci projektu Neom. Bude poháněno více než 4 GW obnovitelné energie a již v roce 2025 by se v něm mělo ročně vyrábět 1,2 milionu tun amoniaku.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze