Kia EV6
test

Kia EV6

Když to funguje, vylepši to
3

Kia EV6 prošla výraznou modernizací, která se navenek netváří příliš okázale, jak je u asijských značek zvykem, ale zato přinesla spoustu opravdu důležitých změn a vylepšení. Proto jsme s mimořádnou zvědavostí okusili čtyřpohonovou a polosportovní verzi GT Line, která se změnila nejvíce. A byli jsme velice, velice překvapeni.

Rozsah změn modernizované Kie EV6 je dlouhý a my jsme konečně dostali příležitost okusit, co v praxi přinesly. Netradičně řezaný crossover totiž dostal nejen nové světlomety a nárazníky, což je často to jediné, co se u konkurence při faceliftu mění, ale také zásadní vylepšení uvnitř, počínaje zcela novou baterií s vyšší kapacitou při stejné hmotnosti až po vyztužený skelet, vylepšené odhlučnění a kompletně přeladěný podvozek včetně přepracovaného řízení. Do bílé EV6 ve verzi GT Line jsme tedy usedali s mimořádnou zvědavostí, byť vládly extrémně nepříznivé podmínky pro provedení standardních testů. Kvůli nim jsme se také rozhodli tentokrát nehodnotit spotřebu ani nabíjení a obojí zhodnotit později při obvyklých separátních zkouškách.

Designový jazyk „Spojování protikladů“ od Karima Habiba neztratil po třech letech ani píď ze své naléhavosti, naopak se zdá, že jej teprve nyní dohání realita

Co je nového v designu a architektuře?

Designové změny se nesly v duchu „neměň, co funguje“ a většina auta zůstala v původní podobě. S jednou důležitou výjimkou, kterou je příď. Ta se naopak přerodila výrazně a nutno říci, že jí to teď mnohem více sluší i naživo, nejen na fotkách. A to ve dne, i v noci, kdy vynikne nová průběžná světelná lišta i lepší účinnost přepracovaných světlometů. Je tu ale i důležitá změna, která pohledem takřka není patrná – aktivní aerodynamická klapka v masce. Ta nyní dále zlepšuje aerodynamiku i hlučnost. Dále tu máme efektní a dolů zářící světla ve výstupcích na C-sloupkách, ta na první pohled působí jako pouťová atrakce, jsou však nejen zajímavá, ale i účinná a v noci zpříjemňují manipulaci kolem auta až překvapivou měrou. Zůstaly už známé parádičky typu spodní poloviny zadních světel, která ve zhasnutém stavu šedým povrchem zcela splývají s karoserií, nová jsou naopak efektní 20" kola.

Detaily, včetně zcela přepracované přídě, podtrhují nezvyklou naléhavost celku a podporují dojem, že takto tvarované auto jen tak nezevšední

Uvnitř se přepracovávalo jen decentně, největší část seznamu změn zabírají nové materiály, které výrazně více pocházejí z recyklace. I zde však nacházíme novinky v čele se zcela přetvarovaným volantem. Ten působí konvenčněji, přehledněji a stávající dvouramenné provedení zaměnil za tříramenné s rozdvojeným spodním ramenem. Působí lehčeji, lépe se drží a dovoluje i úchopy, které dříve nebyly možné. Trochu se umravnily i displeje, které sice přišly o efektní lichoběžníkové rámečky, avšak jsou nyní zakřivené a více na očích. A konečně modifikovaná středová konzola, na níž se změnily materiály na takové, které nelze tak snadno poškrábat či znečistit dotyky prstů, přibyla i čtečka otisků prstu pro identifikaci řidiče. Mezi novinky ve výbavě totiž patří možnost digitálního klíče až pro sedm uživatelů.

Jak se uvnitř žije?

Do velkého crossoveru se tradičně dobře nastupuje, místa je v něm ve všech směrech hojný nadbytek a jde asi o nejlepší možný kompromis mezi místem pro posádku a vnějšími tvary z pohledu estetiky a aerodynamiky. Nezměněná sedadla skýtají hojně prostoru, dobře podpírají celá záda i ramena a v zimě se rychle ohřívají, stejně jako volant. Nový volant padne dobře do ruky a nevnucuje se tolik do zorného pole řidiče. Ergonomie plní vysoké standardy a má velké plus, že ponechala mechanické ovladače pro často používané funkce. Například právě pro zmíněné vyhřívání volantu a sedadel. Jen spínače elektrických oken na dveřích mohly být víc vpředu a klika trochu více po ruce, ale jde opravdu o detaily.

Přístup do auta nečiní problém, vstupní otvory i úhly otevírání jsou dostatečné. „Frunk“ verze 4×4 je s 20 litry spíše symbolický

Přípravu k jízdě tradičně provází zdlouhavé vypínání nových povinných asistentů v čele s výstrahou překročení rychlosti. Kia, která jinak věnovala vylepšování jiných částí auta až neuvěřitelné úsilí, zcela oslyšela nářky evropských zákazníků na mimořádně vlezlé a otravné asistenty, které vyplňují jízdu spoustou nejrůznějších varování a gongů, v nichž se vyznat vyžaduje značné úsilí. Nám se to za týdenní test nepodařilo. Chtělo by to aspoň usnadnit jejich vypnutí, třeba tak, jak se to velmi elegantně povedlo Renaultu, kde stačí dvakrát zmáčknout jedno mechanické tlačítko. Ano, je to opakovaný stesk, ale ukazuje na vlastnost, která výrazně kazí požitek z používání jinak povedeného auta. Na neustálou kakofonii různých alarmů a občasný pokus asistentů vyrvat řidiči volant z ruky se zvyká těžko.

Jízda

Jízda přináší největší novoty. Snaha vyvinutá k lepšímu odhlučnění se bohatě vyplatila a nová Kia EV6 nyní jezdí vskutku velmi tiše, až na prémiové úrovni, dalo by se říci. Poklesla zejména dříve vyšší hladina hučivých zvuků od podvozku, především na zadních sedadlech ubylo decibelů výrazně. K tomu instantní reakce na plyn, které jsou nyní ještě o něco spontánnější, a pocit, že se auto o posádku stará v každé chvíli velmi dobře, dále sílí. Celkový dojem kazí pouze trochu škubavé reakce tuhého podvozku a velkých kol na sérii krátkých nerovností. Facelift sice přinesl v tomto ohledu výrazné zlepšení, ovšem komfortní jízda na horší vozovce, jakých jsou u nás stále spousty, pořád ještě vypadá přeci jen jinak.

Interiér kombinuje staré s novým, většina ovladačů zůstala beze změny, zcela se ale změnil volant a přibyl snímač otisků prstu. Mechanických ovladačů je více než u konkurence, za to patří automobilce díky

Nutno dodat, že odměnou za trochu diskomfortu je nevšední stabilita při dynamičtější jízdě zatáčkami i rychlými rovinkami. Vůz drží jak přibitý a dává díky rovněž přepracovanému a mnohem citlivějšímu řízení řidiči vědět o blížícím se problému dostatečně včas. Dobře nastavené přerozdělování síly mezi přední a zadní elektromotor dokonce dovoluje v zatáčkách pracovat s těžištěm i díky plynovému pedálu a projíždět zákruty přesně tak, jak si pokročilejší řidič přeje. Je to velice zábavné a člověk lituje jen vyšší hmotnosti a značných rozměrů auta. I zde ovšem došlo ke změnám; projev se trochu posunul od sportovní tvrdosti k plavnému komfortu. Naštěstí, nutno dodat. A klidně bychom posouvali ještě o kousek. Kdo se chce za volantem vyžívat, může si dopřát ultimativní zážitky za volantem plnotučné Kie EV6 GT. Možná je trochu škoda, že ke čtyřkolce patří nedílně polosportovní GT Line, civilněji laděná alternativa, třeba i s nižším výkonem, by si zájemce určitě také našla.

Dynamika

Elektromotory vytvářejí ve spolupráci s velmi ostře namapovaným plynovým pedálem dojem vynikající dynamiky. Schopnost odlepit se z místa a pružně akcelerovat v nižších rychlostech vyvolává dojem mnohem vyššího výkonu než po faceliftu nezměněných 325 systémových koní. Ty se začnou zadýchávat vlastně až někde kolem 150 km/h, rychlý dálniční předjížděcí manévr tak zvládnou bravurně. Díky pádlům pod volantem lze stejně instantně ovládat i rekuperační brzdění, i když by mohlo mít i jemnější přechody mezi jednotlivými stupni. To jsou ale opět maličkosti, celkový dojem z podélné i příčné dynamiky je vynikající a velmi citlivé řízení spolu s ostrým plynovým pedálem budí dojem vysoce zábavné jízdy. Možná je občas plyn až moc ostrý, což platí i o brzdovém pedálu.

Infozábava je rychlá, poměrně přehledná a umožňuje nastavovat téměř každý detail

Jak už jsme uvedli, spotřebě a nabíjení budeme věnovat samostatné články, protože nová baterie s vyšší energetickou hustotou a lepšími nabíjecími křivkami si to rozhodně zaslouží. Takže jen telegraficky – v zimních podmínkách s topením a vyhříváním na dálnici průměr 25 kWh/100 km, mimo dálnici 19 kWh/100 km. Jsme zvědaví na hodnoty za příznivějších podmínek, už v tuto chvíli je ale jasné že Kia EV6 je i po modernizaci na svou velikost a výkony úsporné auto.

Závěr

Kia EV6 byla už před faceliftem pozoruhodně dobré auto s řadou bonusů v čele s 800V architekturou a velmi rychlým nabíjením. To by se mělo nyní dále zlepšit, stejně jako dojezd díky přidaným 3 kWh využitelné kapacity a vylepšené aktivní aerodynamice. Každopádně po modernizaci výrazně ztichla, je komfortnější, dostala několik důležitých novinek včetně OTA aktualizací palubních systémů (dosud se takto aktualizovaly jen mapy) a digitálního klíče. A příjemněji jezdí. Nadále si samozřejmě ponechává dosavadní výhody, tedy výrazný a přitom funkční design vně i uvnitř, velkorysá a pohodlná sedadla, bezchybné zpracování a kvalitní materiály plus prostorný a příjemný interiér. Ocenili bychom možnost volby čtyřkolky i do nesportovní verze a také větší toleranci k nerovnostem.

Technické parametry Kia EV6 facelift (2024) GT-Line 4x4

Kompletní specifikace
Konstrukcecrossover, 4 680 × 1 880 × 1 550 mm, 1 800 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: 4×4
Výkon239 kW, 325 koní, točivý moment: 605 Nm
Baterie84 kWh (80 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 258 kW, palubní: 11 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 17,7 kWh / 100 km, dojezd: 522 km
Cena od1 539 980 Kč

Foto: Ladislav Čermák, fDrive.cz

kia-ev6-facelift-2024
Klady
  • kompletní konektivita i telemetrie
  • vyčerpávající výbava
  • podélná dynamika
  • jistý a stabilní podvozek
  • cestovní komfort a odhlučnění
  • design vně i unvitř
Zápory
  • otravné a agresivní bezpečnostní asistenty
  • nemožnost získat 4×4 do civilní verze
  • komfort na horší vozovce
Diskuze ke článku
Martin Lacina
Ty otravne pipani me zatim stale od znacky Kia odrazuji. Me tohle stve hodne. Rozptyluje to od rizeni a obcasne nesmyslne zasahy do rizeni jsou vyslovene nebezpecne, alespon jak to znam z Tesly.
Predpokladam, ze na neprehlednych usecich treba pri opravach komunikace to bude fungovat stejne blbe i u vsech ostatnich znacek.

Jak bylo v clanku zmineno nejlepe se s timto nesvarem dnesni ultraprecitlivele doby popasovali francouzsti rebelove, kteri legislativni pozadavek alespon dvou kliknuti pro deaktivaci techto “zivot zachranujicich” systemu vyresili dvojim stisknutim jednoho fyzickeho tlacitka na palubce.
Vivat Renault! Tak jeste mi postavte nejakeho Renault Ioniq 9 nebo EV 9 a budu happy. 😉🍾
Vladislav Pisa
Naposledy upraveno: 13:16
To auto je za mě vážně skvělý, navíc Korejci mají dlouhodobě nejmenší degradace baterek vůbec.
Teď zrovna už týden jezdím zeninym soulem, protože jsem podcenil termín na garancku u scenica po 30tis, dostal jsem tři týdny (Brno😤), a protože mám 28500 a přejel bych těch 30k, což se kvůli záruce bojím, tak jsem ho strčil ženě a pracovně jezdím soulem - a to auto má pořád stejnou kapacitu,.dojezd, a super řešeny tepelko.
Co mě.taky odrazuje, je kromě těch asistentů - a to je velká bida - ještě zadní sedačky 40-60. Já na hory jezdím s deckama bez rakve, prkno a lyže strceny do ty díry 40-20-40. A to využívám vážně často, takže ten pseudootvor, kterej má ev6, a do kterýho se možná vlezou jedny běžky, mě vážně nestačí.
Ale jinak je to za mě nejlepší auto ve svý třídě.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze