Světové finále vzdělávacího programu Horizon Grand Prix zná vítěze

Světové finále vzdělávacího programu Horizon Grand Prix zná vítěze
  • Na start se postavilo celkem 19 týmů z 10 zemí světa
  • Finále ovládly týmy z USA, které obsadily prvních pět příček
  • Za nimi se umístily dva týmy ze Slovenska
  • Následovaly tři české týmy

V sobotu 8. června 2019 v rámci Veletrhu vědy odstartoval závod modelů aut na vodíkový pohon. Novými mistry světa se po napínavém šestihodinovém závodě stali studenti týmu STEAM Legacy ze Spojených států amerických.

Na start této mimořádné středoškolské soutěže s mezinárodním přesahem se postavilo celkem 19 týmů z 10 zemí světa. Studenti mohli s vlastnoručně zkonstruovanými modely uspět hned v několika kategoriích, jako například design či týmová spolupráce v pit stopu. Hlavní soutěžní kategorii – počet ujetých kol – zcela ovládly týmy z USA, které obsadily prvních pět příček. Následovaly dva týmy ze Slovenska, na které navázaly všechny tři české týmy.

Ačkoliv závody většinou mívají pouze jednoho vítěze, věřím že v tomto případě zvítězili všichni, kdo se zapojili a měli tak možnost se blíž seznámit s technologií, která již i v ČR klepe na dveře,“ říká Jiří Hájek, ředitel úseku vývoje a inovací UniCRE, a dodává: „Největším překvapením celé akce pro mě byla schopnost týmů, především těch zaoceánských, modifikovat sériové vozy tak, že svou úrovní a kvalitou provedení vzbuzovaly dojem, že se nejedná o soupeření středoškoláků, ale profesionálních závodních týmů.“

Co stojí za úspěchem amerických škol vysvětluje Carla Barrera-Ortiz, ředitelka STEAM Legacy High School: „Poté, co jsme si ověřili, že výstupy z projektu je možné aplikovat do mnoha témat výuky a viděli jsme nadšení studentů, požádali jsme o možnost zařazení vzdělávacího programu Horizon přímo do výuky. Již po roce je vidět, že to byl správný krok. Získali jsme tak dostatek času i finančních prostředků.“

HORIZON GRAND PRIX

České týmy mají zajištěnou finanční podporu z řad velkých firem, které vidí smysl v rozvoji technického vzdělávání. Velmi sporadicky se však daří začlenit program do výuky, ačkoliv se dotýká řady aktuálních témat vzdělávání. Učitelé a žáci tak nemají jinou možnost než projektu věnovat hlavně svůj volný čas,“ doplňuje Václav Bystrianský ze společnosti Horizon.

Spojení Veletrhu vědy 2019 a Horizon Grand Prix bylo logickým krokem. Mezinárodní mistrovství modelů aut na vodíkový pohon přineslo na Veletrh vědy 2019 unikátní atmosféru závodů a pomohlo budovat dobré jméno veletrhu i v mezinárodním prostředí,“ uzavírá Petr Borovský z Divize vnějších vztahů AV ČR, která má organizaci Veletrhu vědy na starosti.

Akce se konala s finanční podporou Moravia Steel a pod záštitou radního pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání MHMP Víta Šimrala, Ministerstva školství, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva dopravy ČR.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze