Škoda Auto přichází s novým bezpečnostním systémem. Varovat má před vlaky

1
Škoda Auto přichází s novým bezpečnostním systémem. Varovat má před vlaky
Fotografie: Škoda Auto
  • Vylepšení lze stáhnout přímo ve voze prostřednictvím palubního rozhraní
  • Pouze model Enyaq zatím toto vylepšení nemůže dostat
  • Spolupráce zatím probíhá s vlaky společnosti Leo Express

Společnost Škoda Auto testuje novou funkci aplikace Traffication, kterou lze nainstalovat do palubního systému MIM3. Nejnovější verze softwaru se v rámci pilotního projektu zkouší v České republice a nyní dokáže upozornit na blížící se vlaky, čímž snižuje riziko nehod na železničních přejezdech. Rozšiřuje tak stávající bezpečnostní funkce a možnosti aplikace, jako je výstraha před vozidly v protisměru a upozornění na riziko neúmyslného vjezdu do protisměru například na dálnici.

Bezpečnost na prvním místě

Škoda Auto průběžně přidává do svých vozidel chytrá online řešení ke zvýšení bezpečnosti. Ve spolupráci s českou dopravní společností Leo Express nyní nabízí pro palubní aplikaci Traffication novou funkci. Stávající uživatelé si již mohou nainstalovat aktualizaci s touto službou. O nové verzi jsou majitelé vozů Škoda informováni v notifikačním přehledu palubního infotainmentu. Stejně tak se zpráva o updatu objeví v digitálním obchodě s aplikacemi, který je dostupný z rozhraní ve voze. K instalaci postačí potvrzení ze strany uživatele.

Řešení na bázi cloudového úložiště

Poloha vlakových souprav se pravidelně ukládá do cloudového úložiště, odkud se tyto informace následně přenášejí do všech vozů Škoda vybavených aplikací Traffication a nacházejících se v blízkosti železničního přejezdu, k němuž se vlak přibližuje. Varování o přijíždějící soupravě se pak zobrazuje na středovém displeji infotainmentu jako vyskakující zpráva a současně zřetelně zazní i hlasová výstraha. Automobilka Škoda Auto již pracuje na integraci dalších železničních dopravců napříč Evropou a zároveň probíhají jednání s několika dalšími společnostmi.

Stahovat lze snadno a jednoduše

Aplikaci Traffication je možné stáhnout přímo ve voze prostřednictvím palubního rozhraní nebo online v obchodě Škoda Connect. Lze jej instalovat ve všech současných modelech Škoda kromě elektromobilu Enyaq iV. Vůz musí být vybaven infotainment systémem třetí generace Modular Infotainment Matrix (MIM). Podmínkou je přítomnost vrcholného zábavního a informačního systému třetí generace. Software běží za jízdy automaticky na pozadí, aniž by jej řidič musel spouštět. Varování se pak okamžitě zobrazují na středovém displeji infotainmentu v případě, že se vůz dostane do blízkosti potenciálně rizikových situací.

Více než jen vlaky: aplikace varuje před náledím i špatným počasím

Vedle nového varování před přijíždějícími vlaky zobrazuje aplikace Traffication řadu dalších výstražných údajů, které získává jak od poskytovatelů dopravního zpravodajství, tak přímo z dalších vozů Škoda. Jedná se například o upozornění na zhoršené povětrnostní podmínky, špatnou sjízdnost silnice nebo dopravní nehody. Aplikace rovněž odhalí, když vůz najede do protisměru například na dálnici, a varuje ostatní řidiče, kteří se k nebezpečnému úseku aktuálně blíží.

Diskuze ke článku
elektromobilista novy
elektromobilista novy
Dostanou vozy Enyaq tuto funkci v ramci updatu verzi 3.x? Nebo s Enyaqem se nepocita?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze