Šestihodinový závod autíček na vodíkový pohon zná vítěze

Šestihodinový závod autíček na vodíkový pohon zná vítěze
  • Závod se odehrál v Kampusu Dejvice v Praze
  • Vítěz pojede na mezinárodní finále do Chemnitzu

O víkendu se odehrál již čtvrtý ročník projektu Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC), a to v Kampusu Dejvice. Šestihodinový vytrvalostní závod dálkově ovládaných modelů aut s hybridním vodíkovým pohonem se letos zúčastnilo rekordních 24 týmů. V prvním závodním dni zvítězil s největším počtem najetých kol tým SOŠ Třineckých železáren a obhájil tak loňské vítězství. Spolu s nedělním vítězným týmem ze Středního odborného učiliště Škoda Auto se tak na začátku května zúčastní mezinárodního finále, které se koná v Chemnitzu.

Přestože jsme si věřili, vítězství jsme zdaleka jisté neměli. Konkurence rok od roku roste,“ řekl Bohuslav Cyhan, učitel odborného výcviku a zároveň kouč vítězného týmu Střední odborné školy Třineckých železáren. „Úprava pravidel uvolnila ruce našim zručným mechanikům, kteří mohli použít diferenciál na zadní nápravu, což výrazně zlepšilo jízdní vlastnosti vozu a pomohlo našim pilotům,“ sděluje Cyhan a dodává, že klíčovou roli pro úspěch v závodu hraje zejména týmová spolupráce.

Závod je finální fází programu společnosti Horizon Educational, který si dává za cíl vzbudit u studentů zájem o technické a přírodovědné obory. Středoškolští studenti se během čtyřměsíčního programu seznamují s obnovitelnými zdroji energie a teoretické znalosti pak použijí při sestavení dálkově ovládaného závodního auta poháněného vodíkovými palivovými články. Celý program by jen stěží mohl proběhnout bez sponzorů. Těmi je například společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech, Nadace Unipetrol, Moravia Steel, Hello bank!, BNP Paribas Cardif, Bosch, VŠCHT, ČVUT či VŠB-TUO. Podporu akci také vyjádřilo Ministerstvo dopravy, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo průmyslu a Ministerstvo dopravy.

Příprava i samotná soutěž je časově velmi náročná, na studentech i jejich učitelích ale bylo vidět, že investované energie a času rozhodně nelitují. Na závod je přišla podpořit i ředitelka Nadace Unipetrol Julie Růžičková. „Cílem Nadace Unipetrol je podporovat studenty technických a přírodovědných oborů. Projekt H2AC umožnuje zábavnou formou vzdělávat tolik klíčové oblasti, jako je rozvoj alternativních pohonů. Cílem nebylo vítězství našich týmů při samotném závodu, ale ta cesta, kterou jednotlivé týmy před závodem ujdou,“ shrnuje Růžičková.

Na akci byl vidět také vodíkový model od Hyundai, kterým jste se mohli projet. Akce se bude samozřejmě opakovat i příští rok a zvána je znovu široká veřejnost.

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze