Rozhovor s Gabrielou Jílkovou o testu Formule E. Přípravy trvaly rok, říká

Rozhovor s Gabrielou Jílkovou o testu Formule E. Přípravy trvaly rok, říká
Fotografie: TAG Heurer Porsche
  • Gabriela Jílková jako první žena řídila monopost Gen3 Formule E
  • Ve Valencii se s Porsche účastnila předsezónních testů
  • Na příležitost se připravovala jízdami na simulátoru téměř rok

Česká závodnice Gabriela Jílková koncem října jako první žena na světě usedla do nového monopostu Formule E. Stalo se tak v rámci oficiálních předsezónních testů, kam dorazila na pozvání týmu TAG Heurer Porsche, s nímž dlouhodobě spolupracuje a podílí se například i na vývoji vozu. Přesto pozvánku nebere jako samozřejmost, nabídka ji proto ve výsledku mile překvapila. Pro fDrive.cz pak Gabi popsala detaily testů, vlastní dojmy z Formule E nebo to, jak pro ni byl test náročný po fyzické stránce.

Jako první žena na světě jsi dostala příležitost svézt se v nové generaci elektrických formulí. Před tebou v kokpitu neseděl ani žádný jiný Čech. To se jistě dobře poslouchá. Jaký je to pocit?

Pocit to byl skvělý, nejen díky těm faktům, které byly vyjmenovány. Poté, co jsem již jeden rok pro TAG Heuer Porsche Formula E Team pracovala na simulátoru, bylo úžasné testovat tu formuli v reálných podmínkách. Nikdy předtím jsem v tak profesionálním týmu nestartovala, bylo to velice příjemné.

Gabriela Jílková si vyzkoušela vůz Formule E v rámci oficiálního testování na novou sezónu

Kam v žebříčku tvých úspěchů řadíš to, že jsi dostala příležitost ve Formuli E?

Hodně vysoko. Takových příležitostí se mnoha jezdcům nenaskytne a ještě ke všemu v takto úspěšném týmu.

V poslední době tě mohou fanoušci vidět spíše v automobilových sériích. Můžeš popsat, jak se zrodila příležitost vyzkoušet si Formuli E a navíc hned v oficiálních testech na novou sezónu s aktuálně jedním z nejlepších týmů? Byla to blesková akce, nebo to stálo i spoustu úsilí mimo závodní dráhu?

Blesková akce to nebyla. Připravovala jsem se na tento test téměř rok, kde jsem tým doprovázela právě na simulátoru. Testovala jsem na voze různé prvky a ty, které se osvědčily, šly poté do reálného vozu.


Musela jsi splňovat nějaká konkrétní kritéria nebo absolvovat školení pro to, abys mohla vůbec usednout za volant?

Ano, jednalo se o Safety Briefing, kterým musí projít každý jezdec Formule E. Školení bylo tedy pro všechny jezdce povinné a probíhalo před testem ve Valencii.

Tvoji příležitost málem zhatil požár, který v padoku vypukl po vznícení baterie jednoho z vozů DS Penske hned první den testů a program na další den byl zrušen. Nezapochybovala jsi, že o svou šanci kvůli tomu přijdeš?

Je důležité zmínit, že požár nevznikl při jízdě nebo když byla baterie ve voze. K požáru došlo až tehdy, když se s baterií začalo manipulovat poté, jak byla z vozu vyjmuta. Zpočátku jsem obavy měla. Nikdo nevěděl, jak to bude dále probíhat, takže po oznámení, že testy budou pokračovat jsem měla velkou radost.

Jaký dojem na tebe zanechalo působení v tak renomovaném a prestižním týmu, jakým Porsche, německá ikonická značka, bezesporu je?

Obrovsky kladný. Je to rozhodně nejprofesionálnější tým, kterého jsem kdy byla součástí. Naučila jsem se a poznala během těch pár dnů spoustu nových věcí, které vím, že mě dělají lepším a zkušenějším jezdcem.

Tvým osobním mentorem po dobu jízd byl šampion sezóny 2019/20 António Félix da Costa. Jaké pokyny a rady jsi od něho dostala?

Již v průběhu prvního dne testování jsem se obou jezdců ptala na otázky a poznatky během dne. Byli vždy velmi vstřícní a v týmu jsem se cítila velice dobře.

Nakolik se liší závodní styl v monopostu s elektrickým pohonem? Dá se to k něčemu alespoň vzdáleně přirovnat?

Je to opravdu velice odlišné od všech vozů, co jsem doposud řídila. Těžko s něčím srovnávat, ale stále je to motorsport a formule má čtyři kola a jeden volant. (smích)

Jak moc náročné pro tebe bylo pilotovat vůz Formule E? Bylo něco, co ti dělalo vyloženě problémy?

Bylo to náročné především po fyzické stránce, protože Formule E nemá žádný posilovač řízení, jako tomu tak je například ve Formuli 1. Když jsem se ptala Pascala Wehrleina, k čemu by obtížnost přirovnal, řekl mi Formule 2. Jinak problémy vyloženě žádné nebyly.

Spoustě lidí stále vadí ten vysoký zvuk, který formule vydávají. Pravdou je, že v reálu je zvuk odlišný od toho, co skrze mikrofony slyšíš v televizi. Každopádně, jak jsi to vnímala ty přímo z kokpitu?

Myslela jsem, že to bude něco, co mi ve formuli bude chybět. Musím ale říct, že jakmile jsem zavřela hledí a byla ve své „zóně“, tak jsem to ani nevnímala.

Bavili jste se s týmem i o další spolupráci? Jinými slovy, můžeme v dohledné době čekat, že tě ve Formuli E znovu uvidíme?

Mnoho možností je momentálně v jednání, a to nejen co se Formule E týče. Snad budou brzy nějaké novinky.

Tým TAG Heurer Porsche během testování na novou sezónu Formule E

Ať už mezi piloty nebo ostatními členy týmu, kdo na tebe v padoku udělal největší dojem?

Je hodně těžké vybrat jednu osobu. Byli jsme opravdu mnohočlenný tým a každý odváděl svoji práci skvěle.

A jaký dojem na tebe celkově zanechala Formule E?

Překvapila mě. Nikdy jsem na závodech Formule E v minulosti nebyla a musím říct, že na mě zapůsobila. Byla to pozitivní zkušenost.


Můžeš prozradit, jaké jsou tvé plány a cíle na nadcházející sezónu?

Plány zatím jisté nejsou. Ale cílem je samozřejmě vyhrávat závody a šampionáty.

Poslední otázka, máš ve startovním poli svého favorita, kterému nyní budeš fandit?

To je přeci jasné, že vlastnímu týmu. (smích)

Gabi, děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze