Robotaxi v podání Ioniqu 5 má zelenou. Složilo jízdní zkoušky v USA

Robotaxi v podání Ioniqu 5 má zelenou. Složilo jízdní zkoušky v USA
Fotografie: Hyundai
  • Robotické taxi převedlo vynikající výkon a ohromilo zkušební komisařku
  • Vůz bez zaváhání projel bulvárem Las Vegas Strip
  • Výsledky zkoušky ve velké míře podpořily budoucí vývoj autonomních vozidel

Značka Hyundai spustila kampaň s videem, v němž plně elektrické robotaxi Ioniq 5 s funkcí autonomní jízdy úspěšně absolvovalo test podobný jízdním zkouškám pro získání řidičského oprávnění ve Spojených státech amerických. Robotické taxi Hyundai Ioniq 5, vyvinuté partnerskou společností Motional, prošlo řadou jízdních zkoušek na veřejných komunikacích včetně jízd v ulicích amerického velkoměsta Las Vegas. Tento výkon dokládá spolehlivost a bezpečnost jeho technologie pro autonomní jízdu, která má navíc nesmírný potenciál při začleňování lidí s hendikepem do společnosti. Potvrzuje se tím potenciál autonomních vozidel pro zajištění svobodné mobility všem.

Video začíná rozhovorem s Pearl Outlaw, Američankou s poškozeným zrakem, a její matkou Ruth. Pearl čelí omezením v důsledku dědičné poruchy, kvůli níž nemůže získat řidičský průkaz – ten je přitom pro mnohé symbolem nezávislosti a svobody. Její příběh poukazuje na každodenní výzvy v oblasti mobility, jimž musí čelit lidé s fyzickým hendikepem. Robotické taxi je příslibem splnění snu o nezávislém pohybu, o svobodě objevovat bez nutnosti spoléhat se na ostatní. V jízdním testu na uzavřeném okruhu podalo robotické taxi vynikající výkon a komisařku ohromilo nejen přizpůsobováním rychlosti jízdy, změnami jízdních pruhů a manévrováním, ale i svou schopností precizně zastavit u značky Stop, odbočit vlevo nebo pohotově reagovat na potenciální nebezpečné situace. Vůz bez zaváhání projel bulvárem Las Vegas Strip i předměstími amerického velkoměsta.

Robotaxi Ioniq 5 ztělesňuje různé transformační technologie v oblasti mobility spojené do jediného vozu. Ten je výsledkem rozsáhlé spolupráce značky Hyundai se společností Motional, která vyvíjí technologii autonomní jízdy. Ve společném projektu jsou již řadu let vyvíjeny a důkladně testovány vyspělé automobilové platformy a autonomní technologie. Díky široké sadě vyspělých senzorů používajících laserové (LiDAR – Light Detection And Ranging), radarové i kamerové snímání podává robotické taxi konzistentní jízdní výkony v nejrůznějších podmínkách. Hyundai jako společnost poskytující svobodu mobility chce ve své kampani prezentovat bezpečnost a důvěryhodnost robotického taxi Ioniq 5. „Budeme se i nadále zaměřovat na naši technologii autonomní jízdy, která je založena na umělé inteligenci a přinese pozitivní změny do každodenního života našich zákazníků,“ řekl Sungwon Jee, první viceprezident a globální marketingový ředitel Hyundai.

Technické parametry Hyundai Ioniq 5 (2021) 58 kWh 2WD

Kompletní specifikace
Konstrukcehatchback, 4 635 × 1 890 × 1 605 mm, 1 985 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: zadní
Výkon125 kW, 170 koní, točivý moment: 350 Nm
Baterie61 kWh (58 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 175 kW, palubní: 11 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 16,3 kWh / 100 km, dojezd: 400 km
Cena od1 169 990 Kč
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze