Prodeje dieselů v Evropě rekordně poklesly, nahrazují je hybridy

Prodeje dieselů v Evropě rekordně poklesly, nahrazují je hybridy
Fotografie: toyota.cz
  • Prodej vozů s dieselovým motorem v Evropě poprvé za poslední tři desetiletí klesl pod 30 procent
  • Nahrazují je hybridy, elektromobily nebo vozy využívající jiný alternativní pohon
  • Koronavirová epidemie poslala celý trh dolů o čtvrtinu, rostly jen elektromobily a hybridy

Vozy na alternativní pohon zaznamenaly v 1. čtvrtletí podle údajů asociace evropských výrobců automobilů ACEA meziroční nárůst prodejů o 46 procent na 544 000 aut, což je téměř 18 procent trhu.

Z alternativních pohonů vedly hybridy před elektromobily a plug-in hybridy

Nejprodávanější kategorií alternativních pohonů byly hybridy, kterých si evropští zákazníci pořídili 310 308, což představuje meziroční nárůst o 49 procent, následují elektromobily se 130 297 prodanými vozy a plug-in hybridy s nárůstem dokonce o 126 procent na 97 913 prodaných vozů.

Hybridní pohon představuje jednoznačně nejefektivnější a okamžité řešení problému se snižováním emisí bez nutnosti externího dobíjení z elektrické sítě. Jinými slovy hybrid nabízí nízké emise a spotřebu srovnatelnou nebo nižší než diesel a zároveň jej není nutné každý den připojovat do zásuvky jako elektromobil nebo plug-in hybrid," říká generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Značky nabízející modely s alternativním pohonem se v prvním kvartálu letošního roku dokázaly úspěšně bránit poklesu. Zatímco celý trh zaznamenal pokles o 25 procent, například Lexus vykázal růst o 1,4 procenta. Konkurenční prémiové značky Audi nebo Volvo naopak o 18 až 19 procent klesaly. Z mainstreamových značek byla nejúspěšnější Toyota s poklesem pouze o 7,3 procenta. Její největší soupeři během prvního čtvrtletí zaznamenali dvouciferné ztráty prodejů. Volkswagen se propadl o 24 procent, Renault o 31,8 procenta a Ford dokonce 38 procent.

Podobné výsledky jsou i v Česku

Podobně se vyvíjel trh i v České republice, kde se podíl dieselů v 1. pololetí snížil na necelých 29 procent. Hybridy a elektromobily tvořily přes 6 procent prodejů. Zejména elektromobily a plug-in hybridy zaznamenaly velké meziroční nárůsty. Dominantní byly v kategorii vozů s bateriovým pohonem hybridy, mezi kterými jednoznačně vedla Toyota se zhruba třetinovým podílem.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze