Praha schválila studii, která prověří možnosti zavedení autonomní mobility

2
Praha schválila studii, která prověří možnosti zavedení autonomní mobility
Fotografie: electrek.co
  • Půjde hlavně o podporu rozšíření samořiditelných dopravních prostředků
  • Očekává se velké zvýšení efektivity využití dopravních prostředků

Pražská rada koncem minulého týdne zadala vypracování technicko-ekonomické studie pro přípravu pilotního projektu autonomní mobility v Praze. Přípravou studie byla pověřena městská společnost Operátor ICT, a.s. (OICT), která má na starosti naplňování koncepce Smart Prague do roku 2030. Usnesení pražských radních je prvním krokem k zavádění autonomní mobility v Praze. Díky technicko-ekonomické studii budou zmapována možná technologická a informační řešení, která cílí na zlepšování efektivity využití stávajících kapacit dopravních cest a postupné nasazování samořiditelných vozů do pražského provozu.

K celé věci se vyjádřil i primátor hl. m. Prahy, Zdeněk Hřib. „Autonomní mobilita nás posune dále na pomyslné dráze k moderní a inovativní metropoli. V oblasti omezení dopadu dopravy na životní prostředí a lepšího plánování a plynulosti dopravy nám nesmí ujet vlak. Musíme směřovat k tomu, abychom byli mozkovnou a nikoliv montovnou. Doba postcovidová bude jedinečnou příležitostí pro zelené a chytré inovace nejen kvůli evropským dotacím pro tuto oblast“. Schválená studie, na kterou pravděpodobně naváže pilotní projekt autonomní mobility v hlavním městě Praze, spadá do koncepce Smart Prague do roku 2030, která zahrnuje i podporu rozšíření samořiditelných dopravních prostředků.

Jedná se o moderní trend vývoje v individuální i hromadné městské dopravě. Dle koncepce Smart Prague si česká metropole vytyčila, že mobilita budoucnosti bude nejen čistá a sdílená, ale rovněž inteligentní a také samořídící. „Schválená technicko-ekonomická studie je jen dalším důkazem toho, že OICT je velice aktivním partnerem města v oblasti inovativních řešení v dopravě, a to jak veřejné, tak i individuální. Rozvoj automatizace a inovativních způsobů řízení v automobilové dopravě souvisí rovněž s neustále se zvyšující oblibou nových služeb přepravy a služeb takzvané Mobility as a Service. Velikou výhodou této inovace je zvýšení efektivity využití dopravních prostředků, které budou Pražané a návštěvníci hlavního města moci také sdílet“, doplňuje k autonomní mobilitě Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT.

Podle radních jsou již v současné době k dispozici technická řešení, která umožňují s minimálními riziky nasadit do běžného provozu vozy s vyššími stupni automatizace. Příprava studie je v souladu se strategickým Plánem udržitelné mobility Prahy a okolí a splňuje principy udržitelné mobility. Navíc prosazuje ekologický způsob dopravy, podporuje snížení prostorové náročnosti dopravy a je mimo jiné spojena s vizí atraktivního města pro jeho obyvatele.

Diskuze ke článku
Karel Schmidt
Karel Schmidt
Toto už tu mělo být dávno, pilotní projekt může být provoz kontrolních vozidel ZPS, jezdí stále dokola předem naplánovanou trasu, jen by na tom nevydelalo Eltodo.
Lubomir Kotek
Lubomir Kotek
Mė to je jedno. Nabíjím jen doma nebo zadarmo u Lidlu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze