Peugeot odhaluje high-tech tajemství nového znaku vozu Peugeot 308

Peugeot odhaluje high-tech tajemství nového znaku vozu Peugeot 308
Fotografie: Peugeot
 • Ukrývá radar předávající informace procesorům asistenčních systémů řízení
 • Jde o první vůz Peugeot se znakem v podobně impozantní lví hlavy ve speciální masce chladiče

Nový erb se lví hlavou, znak na mřížce chladiče nového vozu Peugeot 308, je výsledkem spojení nejnovějších technologií a inspirace designérů značky. Neurčuje pouze vzhled nejnovějšího modelu Peugeot, ale skrývá také radar, který předává informace procesorům asistenčních systémů řízení. V čem tkví ono tajemství? Erb Peugeot je opatřen tenkou vrstvu india, vzácného supravodivého kovu, který neruší radarové vlny, má chromovaný vzhled a poskytuje vysokou odolnost proti korozi.

Peugeot 308 (2021)

Nový Peugeot 308 je prvním vozem v nabídce, který zdobí znak v podobně impozantní lví hlavy, jenž je umístěný ve speciální masce chladiče. Přítomnost tohoto znaku nové generace podtrhuje i design a vzor mřížky chladiče s velkým množstvím chromovaných prvků, které se sbíhají do jejího středu. Kombinace mřížky chladiče a znaku definuje novou tvář a zároveň potvrzuje osobitost a charakter modelu 308 a obecně vyjadřuje strategii značky směřující k postupu do vyšších kategorií produktů.

Registrační značka byla přesunuta do spodní části předního nárazníku, čímž se design mohl projevit v celé své kráse. Radar asistenčních systémů řízení se ukryl za erbem, aby nenarušoval vzhled masky chladiče.

Návrh znaku nové 308

Nový znak Peugeot se na modelu 308 objevuje ve dvou vzhledově stejných, ale technicky odlišných variantách. Jeden se nachází u úrovní výbavy Active Pack a druhý, inovativní, používají verze Allure a GT vybavené radarem.

Aby asistenční systémy řízení dokonale fungovaly, nesmí být vlny vysílané radarem nijak rušeny. Konstruktéři společnosti Peugeot proto zcela přehodnotili design erbu umístěného před radarem a zohlednili dvě omezení:

 • Tloušťka povrchu musí být konstantní;
 • Součásti nesmí obsahovat žádné kovové částice.

Výroba nového erbu je rozdělena do několika fází:

 • Nejprve se vyrobí hladký čelní panel konstantní tloušťky ze vstřikovaného polykarbonátu;
 • Poté se vyrobí zadní plocha z india. Tato vzácná slitina se používá speciálně pro verzi erbu určenou pro modely vybavené radarem, protože je to jediný materiál, který splňuje technické a vizuální požadavky. Má přirozeně chromovaný vzhled a vlastnosti, které neruší radarové vlny;
 • Laserové oškrábání: Aby lev z nového loga Peugeot vystoupil na povrch, je vrstva z india laserem oškrábána, čímž se lev skrz polykarbonát odkryje;
 • Černý lak: nanáší se na zadní stranu erbu a tvoří pozadí loga;
 • Nanášení ochranného laku na přední plochu: za účelem ochrany před vnějšími vlivy (nárazy, slunce, změny teploty...) se na přední plochu erbu nanáší ochranný lak;
 • Upevnění: Erb se přilepí na technický upevňovací díl a poté se společně přišroubují k mřížce.

Co se skrývá pod znakem?

Peugeot 308 (2021)

Radar chráněný novým znakem Peugeot poskytuje přístup k nejnovější generaci asistenčních systémů řízení:

 • Adaptivní tempomat s funkcí Stop and Go – spojený s automatickou převodovkou EAT8 – s nastavitelnou vzdáleností mezi vozidly;
 • Adaptivní tempomat s funkcí 30 km/h – v kombinaci s manuální převodovkou – s nastavitelnou vzdáleností mezi vozidly;
 • Systém automatického nouzového brzdění, který ve dne i v noci rozpozná při rychlosti od 7 km/h do 140 km/h chodce a cyklisty a v případě rizika kolize upozorní řidiče.

V roce 2022 bude tento radar využívat také nový paket Drive Assist 2.0, který představuje další krok směrem k poloautonomnímu řízení. U vozů s automatickou převodovkou EAT8 kombinuje adaptivní tempomat s funkcí Stop and Go a systém udržování vozu v jízdním pruhu. Nová verze systému Drive Assist navíc přidává dvě nové funkce dostupné na komunikacích se středním dělicím pásem:

 • Poloautomatická změna jízdního pruhu: vůz řidiči nabídne předjetí vozu vepředu a poté možnost opětovného zařazení do původního jízdního pruhu, to vše při rychlosti od rychlosti 70 do 180 km/hod;
 • Včasné doporučení rychlosti: systém nabídne řidiči, aby přizpůsobil rychlost vozu (zrychlení nebo zpomalení) podle značek omezujících rychlost.

Peugeot 308 (2021) Hybrid 180

Rozměry4 367 × 1 852 × 1 441 mm, 1 603 kg
Výkon132 (110 + 81) kW
Baterie12,4 kWh, Mennekes
Dojezd? + 60 km
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze