Veřejných míst s nabídkou klasických paliv jsou u nás podle evidence Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) necelé čtyři tisíce. To je sice pořád čtyřnásobek počtu dobíjecích stanic, avšak rozdíl v trendech říká, že není daleko doba, kdy se obě křivky protnou. Zatímco lokalit s nabíječkami loni přibylo meziročně 50 %, hyperbola počtu veřejných čerpacích stanic zjevně dosáhla vrcholu, odkud s největší pravděpodobností začne pozvolný a postupně zrychlující pokles. Jejich počet se sice meziročně nezměnil a aktuálně dosahuje čísla 3 965, avšak novinkou je, že se zastavilo jejich rychlé přibývání, které jsme zaznamenávali ještě loni.
Počet veřejných nabíjecích míst dosáhl koncem prvního čtvrtletí podle MPO čísla 978, avšak podle řady subjektů z oboru je tato evidence zpožděná a lokalit je aktuálně s největší pravděpodobností již přes tisíc. Například tři dominantní provideři, tedy ČEZ, PRE a E.ON, už podle evidence nabízejí téměř 630 stanic, ve skutečnosti však toto číslo již nyní přesahuje 950. Například jen PRE zprovoznila od konce ledna už přes 40 dalších nabíječek a v provozu jich nyní má více než 360. Společnost plánuje do konce roku uvést do provozu dalších 90 stanic. E.ON zprovoznil za poslední dva měsíce více než 20 stanic. „Aktuálně máme v provozu 198 veřejných stanic, dalších 136 je ve výstavbě a většina z nich by měla být spuštěna do konce letošního roku. Letošním cílem, kterého bychom měli dosáhnout, je mít v provozu tři sta stanic. V dalším roce pak začneme s výstavbou UFC dobíjecích hubů,“ popisuje Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.
nabíječky i před dotace na sebe nevydělají a jestli je v budoucnu nebude někdo dotovat, tak se nemají šanci udržet v takových počtech .. >> komu se sáhne do kapsy, aby se infrastruktura nabíjecích stanic udržovalo v požadovaném stavu?