Hyundai omladil elektrickou Konu. Podívejte se, co se po faceliftu změnilo

Hyundai omladil elektrickou Konu. Podívejte se, co se po faceliftu změnilo
Fotografie: Hyundai
 • Hyundai představil facelift čistě elektrické Kony s čistším designem
 • Technicky se neudály žádné změny
 • Kona dostala například digitální přístrojový štít
 • Kona Electric i nadále poskytuje jeden z nejdelších dojezdů v kategorii elektromobilů, až 484 kilometrů

Společnost Hyundai Motor představuje v tiskové zprávě modernizovaný model Hyundai Kona Electric, úspěšné malé SUV s elektrickým pohonem. Početná vylepšení se týkají především designu. Technicky se u auta prakticky nic nezměnilo a vše zůstalo stejné, jako u Kony vyráběné v Nošovicích před faceliftem.

Hyundai Kona Electric překonává od svého uvedení na evropský trh v roce 2018 všechna očekávání díky výkonnému elektrickému pohonu, dlouhému dojezdu a elegantnímu vzhledu SUV. Za pouhé dva roky se na celém světě prodalo více než 120 000 vozů, z toho více než 53 000 v Evropě.

Když jsme v roce 2018 uváděli na trh model Kona Electric jako první malé SUV na světě s elektrickým pohonem, jednalo se o významný krok k cenově dostupné e-mobilitě,“ říká Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident společnosti Hyundai Motor Europe, odpovědný za marketing a produkt. „S novým modelem Kona Electric poskytujeme našim zákazníkům mimo jiné rozšířené asistenční a bezpečnostní funkce. Ukazujeme tím, že Hyundai maximálně podporuje jízdu s nulovými emisemi. Nová Kona Electric je díky tomu ještě atraktivnějším vozem.

Čistý a elegantní design zdůrazňující čistotu elektrické mobility

Nová Kona Electric doznala řady vylepšení vnějšího designu. Přední část s novou uzavřenou maskou chladiče se vyznačuje jednoduchým a čistým designem. Tento moderní vzhled je umocněn novými světly LED pro denní svícení, která vizuálně zvýrazňují šířku vozu. Příď je doplněna asymetrickou nabíjecí zásuvkou.

Nové, výraznější světlomety jsou protaženy až do bočních stěn vozu. Technicky vyspělá vnitřní konstrukce světlometů zahrnuje nyní technologii víceohniskové optické vložky. Světlomety vizuálně navazují na lakované obložení podběhů kol. Nová Kona Electric tím získala osobitý a sofistikovaný vzhled. Svislé otvory před obložením blatníků optimalizují aerodynamiku výrazným snižováním turbulencí v oblasti podběhů předních kol. Funkční otvor pro přívod vzduchu ve spodní části nárazníku je vizuálně zvýrazněn horizontálními ozdobnými lištami se saténovou povrchovou úpravou.

Zadní nárazník si zachoval ozdobné lišty, které zvyšují celkovou atraktivitu vozu, zatímco nové, horizontálně protažené zadní sdružené svítilny doplňují čistý vzhled přídě. Nová Kona Electric je o 25 milimetrů delší než předchozí verze. Tím je zajištěn dynamický vzhled v kombinaci se silným vizuálním dojmem. Vůz se dodává s řadou nových barev karoserie včetně dvoubarevného lakování s barevně odlišenou střechou.

Modernizovaný interiér s progresivními technologiemi

Nová Kona Electric je poprvé vybavena 10,25" plně digitálním přístrojovým štítem, zatímco volitelný 10,25" displej multimediálního a navigačního systému byl převzat z minulé modernizace. Multimediální a navigační systém zahrnuje řadu praktických funkcí včetně systému Bluelink, služeb Hyundai LIVE Services a uživatelských rozhraní Apple CarPlay a Android Auto. Zákazníci, kteří si vyberou 8" systém Display Audio, si mohou bezdrátově propojit svůj chytrý telefon s vozem prostřednictvím rozhraní Apple CarPlay a Android Auto. Nechybí ani vzdálené ovládání skrze mobilní aplikaci. To vše zůstalo zachováno z předchozí generace.

Hyundai Kona Electric (2020)

Mezi nejnovější vylepšení systému Bluelink patří řada nových a vyspělých funkcí v oblasti konektivity, které zvyšují komfort a praktičnost. Funkce uživatelských profilů nabízejí ještě vyšší míru individualizace. Uživatelé si mohou svá nastavení přenášet i do dalších vozů Hyundai kompatibilních s touto funkcí. Navigace na posledním úseku cesty pomáhá zákazníkům pokračovat v cestě od zaparkovaného vozu až do konečného cíle prostřednictvím aplikace Bluelink, a to buď pomocí rozšířené reality, nebo Google Map. Online vedení trasy využívá aktuální i historické informace o rychlosti prostřednictvím GPS, které jsou uloženy na serveru a každý měsíc aktualizovány. Na jejich základě je možné každých pět minut předpovídat stav dopravy. To zajišťuje preciznější predikce dopravy, přesnější stanovení doby příjezdu a spolehlivější výpočty alternativních tras. Aktuální informace o parkování poskytují uživatelům v reálném čase údaje o poloze a ceně dostupných parkovacích míst v okolí. Nejnovější systém Bluelink navíc usnadňuje uživatelům zadávání adres nebo zajímavých cílů funkcí vyhledávání s textovou nápovědou.

Hyundai Kona Electric (2020)

Nová technologie ambientního osvětlení rozzáří prostor pro nohy na straně řidiče i spolujezdce vpředu, čímž umocní lifestylový charakter vozidla. Zákazníci si mohou vůz individualizovat také výběrem ze dvou barevných interiérových paketů. Černý paket se dodává s čalouněním tkaninou, kůží nebo kombinací obou materiálů. Alternativou je interiérový paket ve dvou odstínech šedé, který kombinuje tkaninu a kůži nebo používá výhradně kůži.

Nejdelší dojezd v segmentu

Stejně jako předchůdce nabízí nová Kona Electric čistou elektrickou mobilitu se dvěma různými variantami poháněcího ústrojí bez kompromisů v oblasti provozních vlastností. Verze s prodlouženým dojezdem je vybavena akumulátory s kapacitou 64 kWh a elektromotorem o nejvyšším výkonu 150 kW (204 k), který umožňuje modelu Kona Electric zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Základní verze má kapacitu akumulátorů 39,2 kWh a její elektromotor poskytuje nejvyšší výkon 100 kW (136 k). Akceleraci na 100 km/h zvládne za 9,9 sekundy. Verze s dlouhým dojezdem dosahuje nejvyšší rychlosti 167 km/h, zatímco verze se standardními akumulátory nabízí nejvyšší rychlost 155 km/h. Auto je vybaveno pohonem přední kol a motorem uloženým standardně pod kapotou, tedy bez předního kufru.

Obě verze elektromotoru vytvářejí v okamžiku rozjezdu točivý moment 395 Nm. Kona Electric je od svého uvedení na trh v roce 2018 elektromobilem, který nabízí jeden z nejdelších dojezdů ve svém segmentu. Od modernizace pro modelový rok 2020 se montují vylepšené pneumatiky, s nimiž se dojezd verze s 64kWh akumulátory prodloužil na 484 kilometrů (WLTP) na jedno nabití. Model s kapacitou akumulátorů 39,2 kWh nabízí dojezd až 305 kilometrů (WLTP).

Hyundai Kona Electric (2020)

Systém elektronického voliče jízdních režimů umožňuje ovládat vůz jednoduchým stisknutím tlačítka. Tímto řešením odpadá potřeba prostoru pro mechanické spojení mezi konvenční řadicí pákou a převodovkou. V přední části interiéru vozu tak vznikl další odkládací prostor. Chytrý nastavitelný rekuperační systém umožňuje automaticky nastavit u nového modelu Kona Electric úroveň rekuperace, zatímco páčkami na volantu si může řidič upravovat její intenzitu. Systém získává zpět kinetickou energii, kdykoli je to možné. Maximální rekuperace dokáže vůz i zcela zastavit, aniž by řidič musel aktivovat brzdy.

Maximální nabíjecí výkon u rychlonabíječek činí 72 kW. Volitelně může být Kona Electric vybavena 10,5kW třífázovou palubní nabíječkou, která výrazně zkracuje doby nabíjení na veřejných stanicích s třífázovým střídavým proudem nebo ze soukromé nástěnné nabíječky. Řidiči mohou nabíjet svůj vůz také z kompatibilní běžné domácí elektrické zásuvky pomocí kabelu ICCB (In-Cable Control Box).

Hyundai Kona Electric (2020)

Další rozšíření nejlepší bezpečnostní výbavy ve své třídě

Maximální pocit jistoty a bezpečí dodává řidiči a cestujícím soubor nejmodernějších bezpečnostních systémů Hyundai. Hyundai SmartSense zahrnuje komplexní nabídku vyspělých funkcí a asistenčních systémů pro aktivní bezpečnost. Mezi vylepšené funkce Hyundai SmartSense ve výbavě nového modelu Kona Electric patří asistent pro odvrácení kolize s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist) a aktivní asistent pro odvrácení kolize s vozidly v mrtvém úhlu BCA (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist). Oba systémy řidiče upozorňují na nebezpečnou situaci a navíc také v případě nutnosti aktivují brzdy. RCCA zabraňuje kolizím při vyjíždění z parkovacího místa pozadu. Systém po detekci přijíždějících vozidel z obou stran pomocí senzorů aktivuje brzdy. BCA zabrání kolizi aktivací brzd, pokud systém detekuje jiné vozidlo v blízkosti zádě a řidič se snaží o změnu jízdního pruhu.

Další z nových funkcí pro tento model je upozorňování na rozjezd vozidla vpředu LVDA (Leading Vehicle Departure Alert). Tato funkce upozorní řidiče, který nereaguje na rozjezd vozidla vpředu. Mezi nové bezpečnostní funkce se řadí rovněž asistent pro bezpečné vystupování SEW (Safe Exit Warning) a upozorňování na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech RSA (Rear Seat Alert). Systém SEW upozorňuje cestující, kteří chtějí vystoupit z vozidla, na hrozící nebezpečí. RSA kontroluje dveře a před odjezdem rozpozná, že jsou zadní dveře otevřené. Po zaparkování vozidla a otevření dveří upozorní vůz řidiče na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech. Nová Kona Electric se nyní navíc dodává se systémem nouzového volání eCall. Tato funkce automaticky přivolá záchranné služby, dojde-li k aktivaci airbagů nebo ke stisknutí tlačítka eCall.

Bezpečnostní systémy Hyundai SmartSense:

 • Aktivní asistent pro odvrácení kolize s vozidly v mrtvém úhlu BCA (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist) – novinka
 • Asistent pro odvrácení kolize s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist) – novinka
 • Upozorňování na rozjezd vozidla vpředu LVDA (Leading Vehicle Departure Alert) – novinka
 • Asistent pro bezpečné vystupování SEW (Safe Exit Warning) – novinka
 • Upozorňování na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech RSA (Rear Seat Alert) – novinka
 • Systém autonomního nouzovného brzdění FCA-Ped (Forward Collision-Avoidance Assist) s detekcí chodců a cyklistů
 • Inteligentní adaptivní tempomat SCC (Smart Cruise Control) s funkcí Stop & Go
 • Aktivní asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích LFA (Lane Following Assist)
 • Asistent pro vedení vozu v jízdním pruhu LKA (Lane Keeping Assist)
 • Inteligentní upozorňování na omezení rychlosti ISLW (Intelligent Speed Limit Warning)
 • Asistent pro rozpoznávání únavy řidiče DAW (Driver Attention Warning)

Více komfortu a praktičnosti

Řada prvků komfortní výbavy přináší ještě příjemnější cestování, a to zejména cestujícím na sedadlech vzadu. Stejně jako u předchůdce jim funkce vyhřívání druhé řady sedadel v novém modelu Kona Electric umožňuje zpříjemnit si zejména začátek jízdy v chladném počasí, ale cestující vzadu si mohou jejím prostřednictvím dopřávat také relaxaci při cestování na delší vzdálenosti. Nový vstup USB pro druhou řadu sedadel poskytuje funkci nabíjení přenosných zařízení za jízdy. Elektrická parkovací brzda nabízí řidičům ještě větší pocit jistoty a lze ji aktivovat jednoduchým stisknutím tlačítka.

Výroba faceliftované elektrické Kony bude zahájena v českém závodě v Nošovicích již v tomto týdnu. První vozy se k zákazníkům dostanou během prosince tohoto roku.

Technické parametry Hyundai Kona Electric Power

Kompletní specifikace
KonstrukceSUV, 4 165 × 1 800 × 1 565 mm, 1 760 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: přední
Výkon150 kW, 204 koní, točivý moment: 395 Nm
Baterie67,1 kWh (64 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 72 kW, palubní: 7 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 14,3 kWh / 100 km, dojezd: 484 km
Cena od1 099 990 Kč
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze