E.ON a Kia společně testují dobíjecí hub

E.ON a Kia společně testují dobíjecí hub
Fotografie: Marek Tomíšek, fDrive.cz
  • E.ON Drive a Kia společně testují dynamické řízení dobíjení
  • Testování provádí na nejvýkonnějším dobíjecím hubu v síti E.ON Drive
  • Dobíjecí hub v Sulejovicích u Lovosic poskytuje dobíjecí výkon 1 175 kW

Společnost E.ON Drive nedávno dokončila druhou fázi modernizace ultrarychlého dobíjecího hubu v Sulejovicích u Lovosic. Tímto krokem vznikl nejvýkonnější dobíjecí hub v síti E.ON Drive v České republice. S celkovým instalovaným výkonem 1 175 kW poskytuje nyní možnost nabíjet až u 9 ultrarychlých dobíjecích bodů, včetně jedné ze dvou nejrychlejších dobíječek elektromobilů v zemi s výkonem 400 kW. Společnost E.ON Drive zde nyní testuje dynamické řízení výkonu pro optimální využití dobíjení celého hubu a využívá k tomu elektromobily značky Kia. Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, podrobně popsal rozvoj projektu: „Dlouhodobě byl naším nejvýkonnějším dobíjecím hubem Vystrkov u Humpolce. Nicméně už při otevření před dvěma lety jsme říkali, že v Sulejovicích nekončíme a budeme toto místo i nadále rozvíjet, což jsme dělali. Aktuálně za sebou máme finální modernizaci, která spočívá v navýšení počtu stanic i výkonu, stavebních úpravách hubu i okolí. Tato lokalita je pro nás velmi důležitá i z hlediska čerpání zkušeností pro další lokality v Česku, u kterých máme podobné plány.

Dobíjecí hub v Sulejovicích byl otevřený v únoru 2022 a tvořily jej dva 150kW stojany od Alpitronicu a jeden 175kW stojan od ABB. Během minulého roku k nim přibyly další dvě dobíjecí stanice. Jedná se o 300kW a 400kW dobíjecí stanici od Alpitronicu. Kromě navýšení počtu a výkonu stanic hub prošel i stavebními úpravami, včetně vytvoření bezbariérových parkovacích míst a rozšíření parkoviště pro větší pohodlí řidičů. Součástí hubu je i dětské hřiště a odpočinková zóna. V rámci testování nových technologií E.ON spolupracuje s automobilkou Kia. „Tím, že v Sulejovicích můžete dobíjet současně devět elektromobilů vysokými výkony, ve spolupráci se společností Kia aktuálně testujeme i možnosti dynamického řízení výkonu tak, abychom dokázali zajistit pro co největší počet automobilů nejoptimálnější podmínky dobíjení za udržení ekonomiky provozu bez nutnosti rezervace maximální kapacity u distributora. Uskutečnit podobné testování není úplně snadné. Většina vozidel totiž nedosahuje dobíjecích výkonů, které potřebujeme k plnému zatížení trafostanice. Právě vozy Kia jsou díky vyspělé technologii schopné dobíjet těmi aktuálně nejvyššími výkony. S vozy Kia pak budeme testovat podobně i další lokality v Česku během celého roku,“ doplňuje Martin Klíma. Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech, dodává: „Již téměř dvě desítky vozů, včetně dvou modelů EV6 a nyní nejnovějšího SUV EV9, jsme v rámci naší spolupráce poskytli společnosti E.ON. Právě tyto naše modely jako jedny z mála vozů na českém trhu nabízejí 800V architekturu, která řidičům umožní využít maximální potenciál vysokorychlostních dobíjecích stanic. Díky této technologii lze naše vozy dobít z 10 na 80 % již přibližně za 20 minut. Bez úzkého propojení energetiky a elektromobility by úspěšný rozvoj našich odvětví nebyl do budoucna možný.

V letošním roce rozšiřuje E.ON Drive síť ultrarychlých dobíjecích stanic do několika měst v České republice, včetně Hradce Králové, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Brna, Prahy a Olomouce. Tyto stanice budou nabízet výkony 300 kW a více, což usnadní rychlé dobíjení elektromobilů. Síť E.ON Drive již aktuálně zahrnuje více než 500 dobíjecích bodů po celé zemi umožňující pohodlné dobíjení u hlavních dopravních tahů, nákupních center a turistických cílů. Síť E.ON Drive je otevřená pro registrované i neregistrované řidiče, kteří mohou dobíjet svá vozidla pomocí platební brány nebo platebního terminálu, a nabízí rozsáhlé roamingové služby pro maximální pohodlí uživatelů elektromobilů.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze