Elektrobus Scania se v Ústí nad Labem osvědčil

Pomohl ušetřit 2,7 tuny CO2
Elektrobus Scania se v Ústí nad Labem osvědčil
Fotografie: Scania
  • Autobus v rámci testu spotřeboval 6,28 MWh elektrické energie
  • Řidiči si chválí jízdní vlastnosti a bezpečnost
  • Scania Citywide LF najela celkem 5 569 kilometrů

Dopravní podnik města Ústí nad Labem ukončil test čistě elektrického nízkopodlažního autobusu Scania Citywide LF. Dopravce autobus nasadil na celé řadě linek, aby si mohl vyzkoušet nejrůznější provozní podmínky. Navzdory kopcovitému terénu Ústí nad Labem a zimním podmínkám autobus prokázal, že se svými osmi bateriemi o celkové kapacitě 264 kWh je na jedno nabití schopen ujet 200 kilometrů a plně postačuje potřebám dopravního podniku. Hostující vozidlo na linkách DPmÚL si navíc oblíbili i samotní cestující. Dopravní podnik města Ústí nad Labem autobus převzal k testu 16. ledna 2023. Počítal s nasazením na různých linkách s tím, že plně elektrická Scania Citywide LF v průměru najede každý den 138 kilometrů. Scania dodala k testování i mobilní nabíjecí stanici Kempower T-Series se systémem vzdáleného přístupu, který umožňuje na dálku řídit dobíjení.

Vůz byl nasazen v období od 18. ledna do 14. března 2023 na všechny autobusové linky MHD a najel celkem 5 569 kilometrů. „Poznatky řidičů, kteří byli zapojeni do testování elektrobusu, jsou velmi pozitivní. Kladně hodnotili celkovou koncepci autobusu s ohledem na moderní konstrukci a výbavu. Celkový dojem z řízení autobusu je podle nich srovnatelný s jízdou v osobním automobilu, nabíjení je snadné a řidiči, kteří vůz testovali, si tento typ autobusu dokáží představit ve flotile DPmÚL a.s.,“ říká Roman Pospíšil, náměstek výkonné ředitelky pro dopravu. Šoféři chválili také komfort podvozku, snadné ovládání brzd a vozidla jako takového i v krizových situacích. Ocenili rovněž velice dobrý výhled z kabiny a odpovídající údaje o dojezdu zobrazované přímo na přístrojovém štítu vozidla.

„Jsme nadšeni pozitivním ohlasem na náš elektrický autobus. Je pro nás důležité, že ústecký dopravní podnik mohl otestovat nejen samotné vozidlo, ale i naše dobíjecí řešení a také přístup kolegů z oblasti servisních služeb. Právě spojení skvělého ‚hmatatelného‘ produktu a špičkových služeb je něčím, na čem si velice zakládáme,“ uvedl Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania. Test ukázal potenciál v rámci úspory nejen emisí škodlivin, ale i oxidu uhličitého. Autobus v rámci testu spotřeboval 6,28 MWh elektrické energie, což znamená spotřebu 113 kWh/100 km. Při srovnání s naftovým městským autobusem se spotřebou okolo 35 litrů nafty na sto kilometrů to znamená, že se emise oxidu uhličitého snížily o 2,7 tuny, tedy o více než jednu polovinu. Elektrický autobus přesvědčil i ekonomicky. Vozidlo jezdilo zhruba za 5 Kč/km, čímž se stalo nejúspornějším vozidlem ve flotile DPmÚL, které bylo v provozu.

„Můžeme potvrdit, že elektrický autobus nás přesvědčil, že je jednou z možných cest, kterými se můžeme vydat na cestě k bezemisní hromadné dopravě,“ říká Simona Mohacsi, výkonná ředitelka DPmÚL. V rámci testu se ke Scanii Citywide mohli vyjádřit kromě řidičů i samotní cestující. Stačilo načíst QR kód a vyplnit jednoduchý dotazník. V průběhu testu tak učinilo 169 respondentů. V očích veřejnosti si autobus přitom vedl velice dobře, na škále od jedné do deseti, kde jedna je nejhorší a deset nejlepší, si vysloužil průměrné hodnocení 8,85 a 85 procent odpovídajících zadalo hodnocení 8–10. Za nejlepší na elektrické Scanii lidé považují její tichý provoz (84 %), design (69 %) a komfort na palubě (67 %), tedy nástup, pohyb po palubě, sezení nebo klimatizaci. Více než 90 procent dotázaných navíc vyjádřilo přání, aby elektrobusů jezdilo v jejich městě více.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze