Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení

1
Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení
  • Stát rozdělí na dotacích více než 350 milionů korun
  • Obměnu vozového parku plánuje několik měst a organizací

Ministr životního prostředí schválil investice pro zlepšení kvality života obyvatel v obcích v souhrnné výši 366 milionů korun prostřednictvím 174 projektů z Národního programu Životní prostředí. Nejvyšší částku, téměř 100 milionů korun, si mezi sebou rozdělí přes 70 obcí ležících na území národních parků. Významná finanční pomoc putuje také na rekonstrukci veřejného osvětlení nebo pořízení ekologických vozů.

Díky nově schváleným dotacím z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR se na mnoha místech po celé České republice mohou pustit do připravovaných projektů. V ulicích desítek obcí se rozsvítí nové, šetrné veřejné osvětlení. Výměnou starých lamp za účinnější a zdravější světla obce sníží znečištění světelným smogem a zároveň ušetří za jejich provoz. Velmi oblíbenými jsou i dotace na ekomobilitu. Obce a města si díky nim pořizují elektromobily nebo auta s alternativním pohonem. Svoji vozovou flotilu nově rozšíří například chomutovský zoopark, Technické služby Tábor nebo hlavní město Praha.

Smyslem Národního programu Životní prostředí je pomoci především menším obcím s realizací projektů, na které by ve svých rozpočtech jen velmi těžko hledaly volné prostředky. Zároveň je program koncipován tak, že peníze jdou opravdu do těch oblastí, kde je to nejvíce potřeba, tedy například na boj se suchem nebo na zlepšení kvality ovzduší či vod. Těší mě, že obce mají o program zájem, investují a zlepšují tím životní prostředí i životní podmínky svých obyvatel“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. V rozdělování dotací bude ministerstvo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR pokračovat i v letošním roce. „Počítáme s vyhlášením sedmnácti dotačních výzev, ve kterých budou k dispozici téměř čtyři miliardy korun,“ informuje dále ministr.