Česko je v elektromobilitě na eurounijním chvostu, horší je jen Kypr

5
Česko je v elektromobilitě na eurounijním chvostu, horší je jen Kypr
Fotografie: Martin Pultzner, fDrive.cz
  • Chybějící dotace se podepsaly na stále mizivém zájmu Čechů o elektromobily
  • Za rok 2021 u nás získaly tržní podíl jen 1,5 %
  • V žebříčku Evropské unie jsme na 25. místě

Celoevropská čísla registrací nabíjecích aut (BEV+PHEV) vypadají podle CDV velice optimisticky. V roce 2021 už bylo téměř každé páté nové auto v EU poháněno elektřinou z baterií, konkrétně jich v celé Unii přibylo 1,75 milionu, tedy 18 % celkového trhu. To reprezentuje dvoutřetinový meziroční podíl, protože rok 2020 vykázal 10,5 % aut do zásuvky. Plug-in hybridů bylo o něco méně: 867 tisíc znamená 8,9 % trhu, zatímco 878 čistých elektromobilů reprezentuje 9,1 %. Plug-in hybridy však, v rozporu s evropskými plány, rostly rychleji. Meziročně o 70,7 %, zatímco BEV „jen“ o 63,1 %.

Skutečného evropského lídra všichni známe, jenže Norsko není členem EU. Nejvyšší podíl čistých elektromobilů (BEV) tedy tentokrát vykázalo Nizozemsko, kterému do čisté pětiny scházela jediná desetina procenta (19,9 %). Těsně za ním se drželo Švédko s 19,1 % a bronz získalo s odstupem Rakousko (13,9 %). Žebříček PHEV vypadá jinak, vede jej Švédsko (25,9 %), následované Dánskem (21,8 %) a Finskem (20,5 %).

Prodeje BEV v EU 2021

Česku patří v podílu čistých elektromobilů za rok 2021 s 1,3 % předposlední, tedy 25. místo, horší byl jen Kypr s 0,8 %. I výsledky ostatních členů V4 proti nám vypadají optimisticky, zejména maďarských 3,5 %. S plug-in hybridy jsme na tom trochu lépe; 1,9% podíl stačil na 17. příčku v EU a v rámci V4 jsme předstihli aspoň Slováky. Na druhou stranu lze tato čísla brát i tak, že jsou odrazem skutečného zájmu o elektromobily v zemích s nižší kupní silou. V Česku totiž zatím nejsou, jako v jedné z mála unijních zemí, poskytovány žádné dotace na jejich nákup.

Související články
Diskuze ke článku
Martin Lacina
Martin Lacina
Je videt, ze strycek Hrabis drzi slovo, kdyz sliboval, ze nas ochrani pred nesmysly z unie jako je elektromobilita.
Uvidime co s tim udela nova vlada.
Two Gamers cz
Two Gamers cz
...za cca 15let to tady bude vypadat jako v 90 po sametu ,vraky a zrezly popelnice,hůře na tom už bude jen Castrova Kuba.👅
Bohumil Filip
Bohumil Filip
Japonci jsou známí tím, že mají v oblibě kdejakou technickou novinku. Češi naopak že jsou spíše zpátečníci. Vozový park v česku má věkový průměr 15 let! Proto se není čemu divit že elektromobilita není u nás moc v oblibě. Před 15 lety těch BEV vozidel moc nebylo. :))

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze