Představitelé městských částí Praha 14, Praha 20 (Horní Počernice) a obcí Šestajovice, Jirny a Nehvizdy spojili síly a přijali memorandum, jehož hlavním cílem pro nadcházející volební období je přimět hlavní město k vypracování studie proveditelnosti, která by prověřila možnost prodloužení linky metra B. Nová konečná stanice by, jak informuje web zdopravy.cz, podle představ signatářů měla vzniknout v Horních Počernicích v blízkosti osady Sychrov. Tam by na metro navázala železniční trať směřující do Nehvizd, kde Správa železnic plánuje vybudovat terminál vysokorychlostní železnice.
Vedení hlavního města i dopravní experti však optimismus starostů mírní. Náměstek primátora pro dopravu Jaromír Beránek potvrdil, že Praha v současné době prodloužení žluté linky neplánuje. Proti hovoří i strategické dokumenty – v nedávno schváleném Metropolitním plánu není pro tento úsek zakreslen žádný koridor ani územní rezerva.
„V současnosti je v Metropolitním plánu dostatek jiných nových tratí metra v návrhu i rezervách,“ vysvětlil právě pro zdopravy.cz Václav Novotný, vedoucí kanceláře dopravní infrastruktury IPR. Podle něj musí být každá taková investice ekonomicky obhajitelná. „Metro je nejdražším dopravním módem z hlediska investic i provozu, proto musí celodenně vozit dostatek cestujících,“ zdůraznil Novotný s tím, že bez kladné studie proveditelnosti a jasných dat o vytíženosti nelze o stavbě uvažovat.
Z pohledu Institutu plánování a rozvoje leží priority Prahy zcela jinde. V segmentu podzemní dráhy je absolutním číslem jedna dokončení nové trasy D z Náměstí Republiky na jižní okraj města, což je projekt naplánovaný až do 40. let tohoto století. Město navíc dává přednost myšlence tangenciálně-okružního kolejového systému (tzv. metro E či O), který má podle propočtů výrazně vyšší potenciál přilákat cestující než budování izolovaných úseků na samotné periferii.

