Jedním se závazků, vyplývajících z německého práva, je povinnost nahradit každý pokácený strom, tedy vysadit za něj jiný. Tesly se to přímo týká při výstavbě brandenburské Gigafactory Berlin. Jenže Tesla se veřejně zavázala, že každý padlý strom nahradí rovnou trojnásobě. Ve spolupráci s agenturou Naturraum für Generationen (NfG) už zahájila zalesňování náhradního pozemku. V tuto chvíli už je pokryto novými stromy více než 175 hektarů půdy, což je více, než bylo při stavbě továrny pokáceno a více než polovina 300 hektarů, které Gigafactory celkem zabrala.
#treelon
— @GF4Tesla 🇪🇺 🇩🇪 🏗️🏗️.build #GigaBerlin. (@Gf4Tesla) May 9, 2021
According to German environmental law, Tesla must plant a new tree for every one that is cut down.
The cleared area is equivalent to 294ha, of which 62% has already been replanted and the remaining 38% will be planted this year.
carried out by:@nfg_brandenburg pic.twitter.com/WkDhXDG27D
Informace pocházejí podle teslarati.com z dobře informovaných zdrojů a následně je potvrdila přímo NfG, která se dokonce rozhodla aktualizovat svůj vlastní tweet na toto téma. Ohlasy na tuto iniciativu jsou zatím vesměs pozitivní, což je pro Teslu příjemná změna proti předchozím dohadům s nejrůznějšími environmentalistickými spolky. Martin Szaramowitz z Braniborské zemědělské a půdní agentury komentoval osobní prohlídku nově zalesňovaných ploch poblíž Beeskowa slovy, že zatím vše roste jak má. Výkonný ředitel NfG Axel Behmann ocenil tvorbu smíšeného lesa se stromy nejvyšší ekologické kvality a poznamenal, že je to vůbec poprvé, kdy se plošně zalesňuje takto kvalitním a pro klima příznivým způsobem.
Vyhráno ještě není, ne každý vysazený strom se dožije dospělosti, zejména když budou gradovat efekty změny klimatu. Za dalších osm až deset let provede agentura kontrolu, zda bylo zalesnění úspěšné, a pokud zjistí nedostatky, bude následovat náprava. To by ale neměl být problém vzhledem k trojnásobnému překročení zákonných povinností. Zákonnou kvótu už má ostatně Tesla splněnou nyní.