V Praze se chystá tramvajová akce dekády. Do ulic vyrazí průvod historických vozidel

V Praze se chystá tramvajová akce dekády. Do ulic vyrazí průvod historických vozidel
Fotografie: DPP
  • Praha se chystá na velkolepé oslavy 150 let městské hromadné dopravy
  • Součástí akce bude i velký konvoj historických tramvají včetně koňky
  • Před startem budou vozidla staticky vystavena přímo na veřejné trati

Pokud budete v neděli 21. září v Praze a ještě nemáte program, Dopravní podnik hlavního města Prahy vám nabízí akci, konanou jednou za deset let, vždy v kulaté výročí pražské MHD. Jako mnoho desetiletí předtím bude i tentokrát vypraven dlouhý průvod historických vozidel, opečovávaných střešovickým muzeem, a to včetně legendární koňské tramvaje, která v části trasy celý průvod povede. Pelotonu se zúčastní zhruba 40 vozů od nejstarších dvounápravových „motoráků“, pamatujících Rakousko-Uhersko, přes reprezentativní výběr legendárních „téček“ a „káček“, až po moderní nízkopodlažní vozidla. Těšit se můžeme i na nově získaná vozidla, která v Praze nejezdila pravidelně, například nedávno opravenou, kloubovou tramvaj K2.

Chybět nebudou ani populární služební a užitkové vozy včetně nákladních a pracovních. A vyrazí i unikáty, pečlivě schraňované zmíněnou institucí, včetně nejstarší existující tramvaje T3 na světě, historické salónní tramvaje, používané v předválečných dobách pražskými primátory či starého otevřeného vyhlídkového vozu. Pražská tramvajová síť totiž nikdy nezměnila své základní parametry včetně rozchodu kolejí či napětí v trolejích, což nadále umožňuje snadno provozovat historická vozidla. Jediným zádrhelem byl přechod z kladek na sběrače na přelomu 50. a 60. let, spojený s odstraněním vzdušných výhybek, ale i s tím si muzejníci za cenu drobných úprav poradili. Uvidíte tak v pohybu i vozidla, vyrobená v 19. století.

Celý maraton odstartuje statickou výstavkou všech vozidel přímo na trati v Sokolovské ulici, která začne v 9.30 mezi zastávkami Urxova a Invalidovna. Ve tři čtvrtě na jedenáct začne čtvrthodinové kolečko proslovů a poté se úderem jedenácté dá kolona do pohybu směrem na Florenc, kudy by její čelo mělo projíždět v 11.13. Pokračovat se bude na Náměstí republiky (11.20–11.35), Čechův most (11.40), Mánesův most (11.50), Křížovnické náměstí (11.55), Národní divadlo (12.00), Václavské náměstí (12.15), Senovážné náměstí, kde odstoupí z čela koňka (12.25–12.40) a smyčku Špejchar, kde průvod skončí, kam by měly první vozy dorazit ve 13 hodin a ostatní přijíždět další hodinu.

V souvislosti s tím bude samozřejmě na příslušných místech omezen provoz tramvají i automobilů. Dopravní podnik tedy doporučuje sledovat průjezd kolony z některého místa na trase, měřící téměř 12 kilometrů, a dopravit se na něj metrem. Na Čechově mostě bude zřízen fotopoint, na smyčce Špejchar se pak chystá fotografování vždy několika trojic tramvají.
tisková zpráva, , ,
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze