SsangYong Torres EVX
test

SsangYong Torres EVX

Nejvýhodnější elektrické SUV pod sluncem?
10

Elektrické SUV s obřím zavazadlovým prostorem, 73,4kWh baterií a cenou hluboko pod milionem korun? To vše nabízí SsangYong Torres EVX, který má ambice převrátit trh s elektrickými SUV vzhůru nohama. Jak se tato novinka na českém trhu osvědčila v každodenním provozu?

SsangYong se navzdory tomu, že je nejstarším jihokorejským automobilovým výrobcem, teprve dostává do širšího povědomí českých zákazníků. Na silnicích nejčastěji zahlédnete (alespoň z toho, co vídám já) modely Korando nebo Rexton. Torres je však podle mě z celé nabídky designově nejpovedenější. Osobně se mi velmi líbí maska, provedení světlometů a interiér, avšak Torres není pouze o vzhledu, ale především o poměru cena/výkon.

Technické parametry Ssangyong Torres EVX

Kompletní specifikace
KonstrukceSUV, 4 715 × 1 890 × 1 725 mm, 1 915 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: přední
Výkon152 kW, 207 koní, točivý moment: 339 Nm
Baterie73,4 kWh
Nabíjenípalubní: 11 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 18,6 kWh / 100 km, dojezd: 462 km
Cena od879 900 Kč

Za málo peněz hodně muziky?

Začněme výbavou, neboť dostanete i v základním provedení s cenou necelých 880 tisíc korun vše důležité. Menší výjimku představuje tepelné čerpadlo, které si můžete za 25 tisíc korun dokoupit, bez ohledu na to, jestli zvolíte nižší výbavu Style, nebo vyšší Premium. V případě testovaného modelu máme samozřejmě plnou výbavu se vším všudy, jen mi přijde trochu škoda, že novinářské auto není v dvoubarevné kombinaci. Například „Iron kovová s černou střechou“ vypadá zajímavěji, i když i černá má něco do sebe.

Když se podíváme na tvary auta, jedná se víceméně o „krabici“, ale na druhou stranu je to „krabice“, která je pěkně navržená a obsahuje i zajímavé detaily, jako jsou třeba madla po stranách kapoty. Nevýhodou takto tvarované (téměř vodorovné) kapoty je fakt, že se na ní velmi dobře drží voda, a to i když vůz uvedete do pohybu. Při pojíždění městem okolo 50 km/h vám tak před očima leží masa vody, která vám jednou za čas odlétne na čelní okno. Není to však vyloženě kritika, spíše konstatování toho, co může mimo jiné přinést takový typ konstrukce. Výhled zpoza okna je nicméně parádní a velmi dobře uvidíte také dozadu díky velkému, nezkosenému oknu.

Hranatá karoserie má navíc jednu velkou výhodu v komfortu nastupování a vystupování. Samotná velikost dveří, dostatečný úhel rozevření či to, jak jsou vysoké, je zárukou pohodlného nástupu i výstupu. Na délku má Torres 4 715 a na šířku 1 890 mm, takže se logicky nejedná o žádného drobka, ale vzhledem k šířce s ním lze stále relativně pohodlně parkovat ve větších městech i na místech, kde jsou například užší parkovací stání. V tomto ohledu potěší, že máte k dispozici jak velká zpětná zrcátka, tak kamerový systém s velmi slušnou kvalitou obrazu, kterou může vozu mnohá (i o dost dražší) konkurence závidět. Samozřejmě, že auto opticky zkrášlují i testovaná 20" kola, v základu však počítejte pouze s 18".

Mnoho místa pro všechny

A jak je na tom Torres v interiéru? Začněme možná trochu netradičně odzadu, protože vás určitě zajímá už na první pohled velký zavazadelník. Otevírání kufru přitom probíhá pěkně elektronicky, stačí zmáčknout tlačítko na vnitřní straně madla, které může na první pohled vytvářet dojem, že se kufr otevírá do strany. Naštěstí tomu tak není. Problém jsem neměl s výškou vozu při nakládání zavazadel, podlaha je pěkně rovná a pod ní ještě najdete místo pro další příslušenství, třeba vehicle-to-load adapter, s jehož pomocí si můžete třeba povysávat auto s klasickým vysavačem, zapojit ledničku, přímotop a jednoduše cokoliv jiného, co vás jen napadne. Teoreticky byste takto samozřejmě mohli i (velmi pomalu) nabíjet jiný elektromobil, kdyby to bylo potřeba.

S ohledem na objem 839 litrů v základu plus možnost složit zadní sedadla, a vytvořit tak rovnou plochu o objemu až 1 662 litrů, je auto splněným snem všech dobrodruhů, kteří o víkendu rádi vyrazí do přírody a přenocují ve stanu nebo třeba právě v autě. Díky vehicle-to-load si navíc s sebou můžou vzít vše potřebné k tomu, aby si uvařili, ohřáli se nebo cokoliv jiného, k čemu by mohla posloužit klasická zásuvka. Dělení sedadel je pak v poměru 60:40 a samozřejmě není problém sedadla osadit dětskými sedačkami. Manipulace i s relativně velkou sedačkou, jako je Klippan Triofix (včetně základny nacvaknuté na ISOFIX), je pak právě díky velkým dveřím relativně snadná, stejně jako nakládání či vytahování dětí ze sedačky. A pokud nechcete spát ve stanu nebo v autě, můžete si k vozu klidně připojit i karavan. S brzděným přívěsem totiž Torres utáhne až 1,5 tuny, s nebrzděným pak maximálně 500 kg.

Když zavítáme na zadní sedadla, nezbývá než konstatovat, že jsou velmi pohodlná, dobře tvarovaná a dokonce jim nechybí vyhřívání. Praktické jsou také vysouvací roletky v oknech či silné LED přisvícení. Vzadu nechybí ani výdechy klimatizace a velkou pochvalu dávám výrobci i za značení nabíjecího výkonu u USB, protože je to něco, co některé značky s velkou oblibou tají. V autě najdete rovněž velké množství různých odkládacích ploch, ať už ve dveřích nebo v kapse na zadní straně předních sedadel. Podlaha sice není dokonale rovná, ale nemá k tomu ani příliš daleko.

Ssangyong Torres

Pochopitelně, že na předních sedadlech je komfortu ještě více. Kromě vyhřívání ve třech stupních si můžete dopřát i odvětrávání a vyhřívaný je také volant, bez volby intenzity, ačkoliv to z infotainmentu na první pohled vypadá, že má tři úrovně. Posed za volantem je příjemný, ale chvíli mi trvalo, než jsem si našel ideální pozici. Důvodem je možnost nastavit volant, respektive jeho umístění. Nahoru a dolů lze manipulovat v relativně velkém rozsahu, vytáhnout ho směrem k řidiči už je ale horší. S průměrnou výškou 180 cm bych ocenil, kdyby šel volant vytáhnout o něco blíž ke mně.

Podlaha není dokonale rovná, ale nemá k tomu daleko.

Ani v přední řadě neschází velké množství úložných prostorů, pěkně zpracovaná loketní opěrka, pod níž se ukrývá box na cennosti a také plocha pro bezdrátové nabíjení o maximálním výkonu 15 W, což je mimochodem maximum běžně používaného standardu bezdrátového nabíjení Qi. I zde pak najdeme USB-C s popisem nabízeného výkonu, velkou skříňku před spolujezdcem a pěkné materiály. Torres je na většině míst, se kterými můžete přijít do styku, pěkně měkčený, vše je tedy příjemné na dotek. I dvoubarevná kůže vypadá velmi hezky a působí příjemně. Co se týče vyhřívání, dodám, že vůz umí s ohledem na aktuálně nižší venkovní teploty automaticky spustit vyhřívání volantu, na což si velmi rychle zvyknete.

Dva velké displeje a pár softwarových šotků

Před řidičem se pak rozprostírá 12,3" displej, respektive rovnou dva – jeden před volantem a druhý po pravé straně. Pod obrazovkou infotainmentu pak najdeme výdechy klimatizace a naštěstí i klasické (fyzické, respektive „zamáčknutelné“) tlačítko pro výstražná světla. Mimochodem vůz podporuje funkci, kdy dokáže výstražná světla aktivovat při prudším zabrzdění a nemám tím na mysli funkci, kterou podporuje většina moderních vozů a o které možná nevíte, tedy, že se výstražná světla automaticky aktivují při skutečně extrémně prudkém krizovém zabrzdění. To si mimochodem můžete vyzkoušet třeba ve škole bezpečné jízdy na autodromu v Mostě. Pokud je dříve zmiňovaná funkce aktivovaná, zapne vám výstražná světla i v podle mě ne úplně nezbytných situacích, kdy zkrátka výrazněji zabrzdíte, ale vyloženě o krizovou situaci se nejedná. Dost možná to však výrobce ještě upraví, protože softwarových „šotků“ je zde víc.

Na začátku testování jsem například fungoval tím způsobem, že si usednu do auta, aktivuji jej tlačítkem a ještě před tím, než se rozjedu, zamířím do nastavení deaktivovat asistenta upozorňujícího na překročení povolené rychlosti. Jedná se o klasickou situaci, kdy v obci překročíte doporučenou padesátku o dva až tři kilometry nebo vám vůz načte třicítku, kterou někde nechali silničáři, i když na silnici už žádné práce neprobíhají a bude na vás neustále „řvát“, abyste zpomalili. Tento asistent je bohužel extrémně otravný a má výrazný zvukový projev.

Výrobce si doslova libuje v různých upozorněních.

Výrobce si podle mě doslova libuje v různých upozorněních, která jsou mnohdy skutečně otravná. Samozřejmě, že když si tohoto asistenta vypnete, tak se v rámci legislativních nařízení u příští jízdy sám automaticky aktivuje. Naštěstí je ale v poslední softwarové aktualizaci možnost toto upozornění nevypnout, ale jednoduše ztišit, takže na vás nebude nic pípat. K tomu stačí stáhnout roletku v horní části a zmáčknout jediné tlačítko. Takovouto vysouvací roletku má pak Torres také z pravého boku, kde se nastavuje klimatizace, ovšem pokud máte zrovna aktivovaný Apple CarPlay nebo Android Auto, máte smůlu a musíte se dostat do dedikovaného menu pro nastavení klimatizace.

Systém je pěkně rychlý, má ale občas slabší chvilky. Někdy se například po zapnutí vozu načítá systém na displeji infotainmentu třeba 8 až 10 s, jindy, což je naštěstí většinou, však naskočí okamžitě. Displej před volantem je však samozřejmě připravený okamžitě po zapnutí, takže se nemusíte obávat toho, že byste museli na vůz vyloženě čekat, pouze vám třeba hned nenaskočí navigace.

Ssangyong Torres

Co se týče vizuálu rozhraní, vypadá vcelku pěkně. Trochu mi připomíná některé starší verze Androidu, což ale nemyslím nijak ve zlém. Ovšem nastavení, podobně jako u telefonů některých značek, může být trošku oříšek. Některé položky jsou skutečně hodně důkladně schované a věřím, že prodejci těchto vozů stráví mnoho času vysvětlováním uživatelům, kde co dohledat. V mém případě jsem například několik dní nemohl najít způsob, jak si nechat zobrazovat průměrnou spotřebu za celou dobu, nikoliv jen za konkrétní jízdu. Aby se tímto způsobem zobrazovala celková spotřeba, musíte nastavit možnost „vypnuto“, což mi nepřijde příliš intuitivní.

Pominu pak i zvláštně přeložený údaj o nabíjecím výkonu, který je přeložen jako „hlasitost“ (v AJ „volume“). Ve výsledku se ale dá s vozem i jeho infotainmentem vcelku pohodlně pracovat, tedy alespoň po možnosti rychle utišit otravného asistenta rychlosti. Co již bohužel deaktivovat nelze, to je zelená dioda pro e-call na stropě, které si během dne možná ani nevšimnete, ale v noci vám bude po zapnutí několik sekund blikat výrazným světlem do obličeje.

Někteří se také ptali na mobilní aplikaci, která je podle výrobce od 15. listopadu dostupná, ovšem v době natáčení a sepisování této recenze jsem ji neměl k dispozici, nemohu ji tak posoudit. Aplikace by každopádně měla umožňovat evidovat jízdní náklady, detekovat nabíjení, ovládat okénka, zamykat/odemykat vůz nebo jej na dálku nastartovat. Rozhodně se ji pokusím otestovat v budoucnu.

Spotřeba a jízdní vlastnosti

Za první důležitou informaci považuji zmínit, že na rozdíl od spalovací verze Torrese je jeho elektrický sourozenec výhradně předokolkou. Osobně s tím nemám problém, neboť se domnívám, že si čtyřkolky pořizuje většina řidičů víceméně zbytečně, pohon všech čtyř kol nevyužijí a nebojím se přiznat, že já jsem jeden z nich. Pro ty, kteří ale skutečně rádi cestují do přírody, čímž nemyslím jednou za rok vyjet na hory, by samozřejmě pohon všech čtyř kol mohl být důležitý.

Elektrický Torres je výhradně předokolkou.

V průběhu testu jsem si navíc všiml něčeho, co mám spojené spíše se staršími elektromobily, čímž mám na mysli prokluzování kol. Přenos točivého momentu na kola by mohl být vyřešen lépe, protože k prokluzu dochází relativně snadno oproti mnoha jiným elektromobilům-předokolkám. Samozřejmě v tomto ohledu hraje roli spousta aspektů, přesto občasný prokluz kol trochu kazí dojem z jinak jízdně pěkně provedeného auta.

Co se týče naladění podvozku, neměl jsem navzdory větším kolům pocit, že by byl přejezd přes výraznější nerovnosti na českých silnicích jakkoliv nepříjemný, vůz dokáže nerovnosti dobře odfiltrovat a jízda v něm je komfortní. Torres má také řadu asistentů, umí pěkně držet v pruzích a adaptivní tempomat funguje rovněž bez problémů. Výkon 207 koní a 339 nm je pak naprosto dostačující. Ve vyšších rychlostech, řekněme nad 80 km/h, je však akcelerace o dost pozvolnější a na dálnici to není žádná „střela“. Zároveň ale nebudete ani nikoho zpomalovat a budete moci bezpečně předjíždět, v případě potřeby svižnější akcelerace pomáhá rovněž aktivace sportovního režimu.

Baterie je typu LFP a má udávanou hodnotu 73,4 kWh, jedná se však o hodnotu brutto, čistá kapacita je 71,9 kWh, což je s ohledem na cenu a další výbavu rozhodně nadprůměr. Díky použité chemii navíc nemusíte řešit vybíjení a nabíjení do 100 %. Udávaný maximální výkon nabíjení je 150 kW, ale během měření na nabíjecí stanici o výkonu 160 kW jsem dosáhl maxima zhruba 96 kW. Překvapilo mě také, že při nabití baterie mezi 20 % až 40 % se nabíjecí výkon pohyboval mezi 45 až 60 kW. Od 40 % vzrostl na 70 kW a maxima 95 kW jsem dosáhl při 64 % nabití. V 65 % však výkon poklesl na 79 kW a od té doby víceméně již jen klesal. Vzhledem k tomu, že byla během nabíjení baterie zahřátá svižnější (cca 20km) jízdou bych očekával o něco lepší hodnoty, ale vzhledem k ceně to ani není vyloženě špatné.

Podle výrobce má vůz kombinovanou spotřebu 18,7 kWh na 100 km, což by mělo stačit zhruba na 400 km dojezdu. Mnou naměřená hodnota se však výrazně liší a během převážně městského a příměstského ježdění vůz ukazoval průměrnou spotřebu okolo 25 kWh na 100 km. Pochopitelně jsem používal topení nastavené na 21 stupňů Celsia, ale i tak je rozdíl mezi výrobcem udávanou a mnou naměřenou spotřebou poměrně velký.

Podle ukazatele dojezdu, který by měl odrážet několikadenní provoz, jsem při 100 % nabití zaznamenal slibovaný dojezd 418 kilometrů s nájezdem 394 kilometrů. Když jsem pak znovu přijel k nabíjecímu stojanu s 10 % a nájezdem 608 kilometrů, byl jsem překvapen. Rozdíl v nájezdu 214 kilometrů a pokles stavu nabití baterie o 90 % (aniž bych stál s vozem se zapnutým topením) poukazuje na skutečně vysokou spotřebu. Kdybychom vycházeli čistě z využitelné kapacity baterie, spotřeba by byla 30 kWh na 100 km. V tomto období jsem přitom jezdil po dálnicích minimálně.

Zhodnocení: pozitiva převáží

Kdybych měl na elektrický Torres pohlédnout jako na celek, jedná se o velmi zajímavý vůz, který by měl snadno oslovit velké množství českých zákazníků. U „expertů“ často vyžadovaný dojezd na jedno nabití z Česka do Chorvatska to sice nebude, ale zato vůz nabízí obří úložný prostor, terénní vzhled, komfort uvnitř, slušný jízdní projev a možnost připojit přívěs. I kdyby se potvrdily mnou spočítané hodnoty, tedy že průměrná spotřeba činí v podzimním období přinejmenším 25 kWh na 100 km, jedná se s ohledem na poměr cena/výkon stále o atraktivní model. K atraktivitě přispívá i desetiletá záruka na baterii, respektive jeden milion kilometrů, a sedmiletá záruka na auto, případně 150 000 ujetých kilometrů. Garanční prohlídky mají navíc přívětivý interval 20 000 km a doporučená cena činí necelé 4 000 Kč. To vše přispívá k verdiktu, že pokud hledáte elektromobil se zmíněnými užitnými hodnotami, měli byste elektrický Torres minimálně zařadit do užšího výběru.

Foto: Ioannis Papadopoulos, fDrive.cz

ssangyong-torres
Klady
  • jízdní komfort
  • nadprůměrná prostornost
  • atraktivní poměr cena/výkon
Zápory
  • vyšší spotřeba v chladnějším počasí
  • softwarové nedostatky
Diskuze ke článku
Martin Lacina
Martin Lacina
Me to moc smysl nedava. Velke auto s velkym kufrem je spise urcene na delsi cesty nez primestske pojizdky, a to tady zabije kombinace kapacity baterky, spotreby a rychlosti nabijeni.
Mozna pro maminu se dvema detmi, psem a kocarkem?
Karel Tichý
Karel Tichý
Nejvíce ze všeho mne zaujaly postřehy týkající se spotřeby. Zajímala by mě jaká je opravdu dlouhodobá realita. Ze všech jinde dostupných testů vč. postřehů Bjørna Nylanda vnímám, že by to nemuselo být až tak špatné. Zvlášť v kombinaci s relativně plochou nabíjecí křivkou, která je potvrzována z několika na sebe nezávislých zdrojů vč. novinářů ze Světa Motorů. Celkově auto vnímám jako opravdu jednu z nejférovějších EV nabídek současného trhu.
Michal Opluštil
Michal Opluštil
Když jsem vybíral EV tak mě Torres zaujal....než jsem si všiml, že to je FWD. Opakovaně jsem četl různé články a stránky výrobce a fakt hk dál jestli to není chyba. Spalovací verze AWD je, vypadá to jak slušne auto do terénu, V2L, prostorné, super....ale FWD.... proč 🙄
Michal Tranta
Michal Tranta
Naposledy upraveno: 12. 1. 20:54
Hnusná velká krabice. Neekologický krám. Nechápu tuhle módu velkých SUV. Za chvíli si lidi budou kupovat autobusy. Jinak cena asi dobrá.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze