Průzkum: pro Čechy je elektromobil ekologický, ale drahý

2
Průzkum: pro Čechy je elektromobil ekologický, ale drahý
  • Více jak 60 procent dotázaných uvedlo, že by za nabíjení nejraději platili kartou přímo na nabíjecí stanici
  • Stejný počet lidí uvedl, že největší překážkou pro zakoupení elektromobilu je cena

Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala vyhotovit technologická společnost Cleverlance od agentury Stem/Mark, by hlavním důvodem Čechů pro pořízení elektromobilu byl jeho ekologický provoz. Za jeho největší výhodu to považují více než dvě třetiny dotázaných. Naopak největším problémem by byla jeho vysoká cena, kterou jako velkou nevýhodu uvedlo přes 60 % respondentů. Průzkum odhalil i vcelku zásadní rozdíly v aspektech, kterých si na elektromobilech všímají ženy a muži.

Škoda Citigo iV (2019)

Přes množící se zprávy o ekologické náročnosti výroby a recyklaci baterií elektromobilů vnímá celých 65,5 % dotázaných jako nejvýraznější výhodu elektromobilů jejich ekologický provoz. V očích Čechů je to tak vůbec nejvýraznější výhoda elektrického pohonu aut. Polovina dotázaných (50,4 %) však považuje za výrazný limit dojezd současných elektromobilů a ještě větším problémem je pak vysoká pořizovací cena. Ta je výraznou nevýhodou pro 60,4 % respondentů.

Jako nejoblíbenější způsob placení za nabíjení elektromobilu na veřejné dobíjecí stanici by si Češi vybrali platbu kartou přímo na stojanu nabíjecí stanice (60,4 % dotázaných). Druhým preferovaným způsobem by pak bylo pravidelné měsíční vyúčtování za odebranou elektřinu (15,8 %). Platbu v aplikaci mobilního telefonu by upřednostnilo pouze 5,4 % dotázaných.

Nízká míra preference aplikace, jako platebního prostředku je v České republice zatím pochopitelná. Tento fakt vyplývá zejména z nízké informovanosti široké populace o výhodách aplikací, které mají stálí uživatelé elektromobilů k dispozici. Je to rozdíl oproti praxi v zahraničí, kde se k placení za dobíjení elektromobilů aplikace využívají ve velké míře,“ říká k výsledku průzkumu Jiří Voldán Executive Director for Solutions Delivery v Cleverlance.

Průzkum odhalil i poměrně velké rozdíly ve vnímání kladů a záporů, kterých si na elektromobilech všímají ženy a muži. Vysoká pořizovací cena je problémem pro 76,8 % mužů, ale jen pro 43,5 % žen. Stejně tak muži se mnohem více obávají drahé servisní péče o elektromobil (29,7 %) než ženy (pouze 12,4 %). Limitovaná životnost baterií elektromobilu by pak byla problémem téměř pro polovinu mužů (49,7 %). U žen je tato obava aktuální pro necelou čtvrtinu (22,1 %) z dotázaných. Průzkum proběhl na konci roku 2019 na reprezentativním vzorku 609 respondentů.

Související články
Diskuze ke článku
svn
Nejdříve novináři roznesou mezi lid spoustu dohadů a nesmyslů a pak se dělají průzkumy. Mně by spíš zajímalo, kolik z těch, co se jim zdá elektromobil drahý, si někdy v životě koupilo nové auto a to aspoň podobně vybavené jako elektromobil a také zda si umí spočítat kolik jim ušetří na provozních nákladech.
P.
Průzkum ukázal to, co všichni vědí. Vysoká cena bohužel zatím je, dobíjecí systémy jsou taky na hlavu.Taktéž zjištění, že ženy řeší méně pořizovací cenu (protože auto zpravidla platí muž), servisní náklady (protože servis zpravidla platí muž) či životnost baterie (což dávám za vinu tomu, že ženy o tomto většinou ani neví), není nijak nečekané.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze