Porsche vyčkává. Ikonická 911 zůstane ještě dlouho bez plně elektrické verze

Porsche vyčkává. Ikonická 911 zůstane ještě dlouho bez plně elektrické verze
Fotografie: Autoscoops.com
  • Porsche podle vyjádření svého australského vedení neplánuje elektrickou 911 před koncem současné dekády
  • Informaci následně převzala řada světových automobilových médií
  • Prvním elektrickým sportovním vozem značky mají být nové modely 718 Boxster a Cayman

Plně elektrická verze Porsche 911 zůstává podle všeho ještě vzdálenou budoucností. Australský magazín Carsales během rozhovoru s generálním ředitelem Porsche Cars Australia Danielem Schmollingerem zjistil, že automobilka s uvedením elektrické 911 před koncem tohoto desetiletí nepočítá. Vyjádření následně převzala řada zahraničních automobilových médií včetně Autoblogu, MSN nebo Carscoops a znovu rozvířila debatu o budoucnosti nejslavnějšího modelu značky.

Porsche Cayenne Coupé (2026)
Porsche Cayenne Coupé

Porsche přitom elektromobilitu neopouští. Elektrický Macan už zamířil na trh a automobilka pokračuje také ve vývoji elektrických nástupců modelů 718 Boxster a Cayman. Právě ty mají být podle dostupných informací prvními čistě elektrickými sportovními vozy značky. Jak jsme již informovali, první prototypy elektrického Caymanu už byly zachyceny během testování a automobilka na nich nadále pracuje. Více jsme o připravovaném elektrickém Caymanu psali v samostatném článku.

Hybrid místo bateriové revoluce

„Prvním elektrickým dvoudveřovým sportovním vozem bude model 718. Model 911 zatím zůstává tím, čím je dnes,“ uvedl Schmollinger v rozhovoru pro Carsales. Automobilka tak minimálně v této dekádě počítá u modelu 911 především se spalovacími a hybridními pohony.

Důležitou roli v této strategii hraje nová technologie T-Hybrid, kterou Porsche představilo v modernizované generaci modelu 911 Carrera GTS. Systém kombinuje spalovací motor s elektrickou podporou, ale bez potřeby velké trakční baterie známé z plug-in hybridů. Porsche tím reaguje na zákazníky, kteří chtějí nižší emise a vyšší výkon, ale zatím nejsou připraveni přejít na čistý elektromobil.

Podle Schmollingera navíc zůstává tempo přechodu k elektromobilitě v řadě zemí pomalejší, než automobilky před několika lety očekávaly. To se týká i zákazníků Porsche, kteří podle něj často oceňují elektrický pohon po vyzkoušení vozu, ale stále dávají přednost tradičním technologiím.

Porsche prý chce zákazníkům nabídnout volbu

Zatímco některé automobilky stanovily pevné termíny pro konec spalovacích motorů, Porsche dnes otevřeně hovoří o souběžné existenci několika druhů pohonu. Vedle elektromobilů chce nabízet také hybridy a klasické spalovací motory tam, kde to bude dávat smysl.

Tento přístup je patrný například u modelu Cayenne, který bude v budoucnu dostupný vedle sebe jako benzinový, hybridní i elektrický vůz. Podobnou filozofii automobilka zmiňuje i u dalších modelových řad.

Pro fanoušky modelu 911 je však nejdůležitější zpráva poměrně jednoduchá. Legendární sportovní vůz se v nejbližších letech čistě elektrického pohonu nedočká. Porsche bude pokračovat v evoluci spalovacích motorů a hybridních systémů, zatímco první skutečnou zkouškou elektrických sportovních vozů značky se stanou připravované modely 718 Boxster a Cayman.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze