Měsíční vozidlo od Toyoty na palivové články nabídne dojezd 10 000 km

2
Měsíční vozidlo od Toyoty na palivové články nabídne dojezd 10 000 km
Fotografie: toyota.cz
  • Měsíční vozidlo společně vyvíjí Toyota a Japonská kosmická agentura (JAXA)
  • Bude se jmenovat Lunar Cruiser, tedy Měsíční křižník, po slavném SUV Land Cruiser
  • Jde o na vozidlo na palivové články s přetlakovou kabinou a lidskou posádkou

Dohodu o společném vývoji průzkumného vozidla Lunar Cruiser, tedy Měsíční křižník, po slavném SUV Land Cruiser, podepsala JAXA s Toyotou loni v červnu, hotový produkt by se měl představit po roce 2025. Firmy společně pracují na výrobě testovacích dílů pro jednotlivé technologické prvky i samotný prototyp vozidla.

Práce zahrnují i simulace k ověření dostatečné výkonnosti a vlastností odvodu tepla během jízdy, výrobu a vyhodnocení prototypů pneumatik. Využívá se i virtuální realita a modely v reálném měřítku kvůli vytvoření vhodného uspořádání kabiny měsíčního křižníku a jejího vybavení.

Lunar Cruiser má dojezd 10 000 km

Vozidlo má být podle návrhu 6 metrů dlouhé, 5,2 metru široké a 3,8 metru vysoké, což odpovídá přibližné velikosti dvou mikrobusů. Poskytne celkový obytný prostor 13 metrů krychlových, což umožní ubytování dvou osob, v nouzových případech poskytne zázemí až čtyřem pasažérům. Jeho dojezd je díky vodíkovým palivovým článkům až 10 000 km. Mezinárodní vesmírný průzkum se v současnosti zaměřuje na Měsíc a planetu Mars.

Související články
Diskuze ke článku
Stanislav Vondraš
Stanislav Vondraš
To by bylo něco pro nespokojené dálkové jezdce. 10 000 km v jednom zátahu bez vyčůrání. Akorát by se museli odstěhovat na měsíc kde je 6x menší gravitace a není atmosféra.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze