Hyundai NEXO stanovilo nový rekord v dojezdu vodíkových automobilů

4
Hyundai NEXO stanovilo nový rekord v dojezdu vodíkových automobilů
 • Vzduchoplavec Bertrand Piccard ujel s vozem Hyundai NEXO 778 km napříč Francií, čímž stanovil nový světový rekord ve vzdálenosti překonané na jednu nádrž paliva s vozidlem poháněným vodíkem
 • Části trasy s ním absolvovalo několik prominentních cestujících, včetně generálního ředitele společnosti Air Liquide, velkovévody lucemburského a významných politiků
 • Účelem jízdy byla propagace vodíkové technologie jako vysokovýkonného řešení pro budoucí mobilitu

Hyundai informuje o tom, že známý francouzský vzduchoplavec a prezident nadace Solar Impulse Foundation, Bertrand Piccard, překonal světový rekord v nejdelší ujeté vzdálenosti na jednu nádrž paliva s vozidlem poháněným vodíkem. Piccard odstartoval za volantem vozu Hyundai Nexo v pondělí 25. listopadu z vodíkové plnicí stanice FaHyence v obci Sarreguemines. Toto místo bylo podle tiskové zprávy zvoleno vzhledem k velkému úsilí metropolitního regionu Grand Est o odpovědnou mobilitu. Následujícího dne dojel k muzeu letectví a kosmonautiky, Musée de l'Air et de l'Espace, ve městě Le Bourget: podařilo se mu tak překonat vzdálenost 778 km. Žádný sériově vyráběný automobil poháněný vodíkovými palivovými články ještě nikdy neujel na jednu nádrž paliva tolik kilometrů.


Tímto dobrodružstvím jsme dokázali, že díky čistým technologiím již k překonávání rekordů nepotřebujeme revoluční experimentální prototypy. Nyní tak může činit kdokoli se standardními vozidly s nulovými emisemi,“ řekl Piccard. „Začíná nová éra výkonů ve prospěch ochrany životního prostředí,“ dodal.

Lionel French-Keogh, generální ředitel společnosti Hyundai Motor France, na Piccardova slova navázal: „Přestože někteří ještě pochybují o významu vodíku pro automobily zítřka, my ve společnosti Hyundai v něj věříme již od roku 1998, kdy jsme zahájili vývoj této technologie. Díky tomuto rekordu, stanovenému Bertrandem Piccardem, byly veškeré pohybnosti rozptýleny. Bertrand – člověk, jemuž věnuje pozornost celý svět – je charismatická osobnost, která ví lépe než kdokoli jiný, jak vzbudit povědomí o problémech s klimatem. Sdílíme s ním přesvědčení, že je možné změnit naši spotřebu trvale udržitelným způsobem a vodík je odpovědí na tento problém. V respektu vůči životnímu prostředí spatřujeme příležitost k růstu, nikoli překážku pro inovace.


Hyundai se stal prvním výrobcem automobilů, který zahájil velkosériovou výrobu vozidel s pohonem na vodík, a aktivně se připravuje na budoucí mobilitu s nulovými emisemi“, píše se v tiskové zprávě. Značka kromě toho také dodává, že „zareagovala na aktuální změny na automobilovém trhu nabídkou nejširšího výběru elektrifikovaných pohonů a vyhýbá se jakýmkoli dogmatickým postojům vůči alternativním energiím.

Nejdůležitější údaje o rekordní jízdě:

 • Počet ujetých kilometrů: 778 km
 • Zbývající dojezd podle palubního počítače: 49 km
 • Množství vyčištěného vzduchu: 404,6 kl, což je přibližně objem vzduchu, který projde plícemi 23 dospělých osob každý den
 • Snížení emisí CO2: o 111,2 kg – toto množství oxidu uhličitého vypouští při ujetí 778 km vozidla stejné kategorie, poháněná spalovacími motory.

Zajímavostí je také, že na sedadlech spolujezdce měl během rekordní jízdy několik osobností, mezi něž patří:

 • Jean Rottner, prezident metropolitního regionu Grand Est (Francouz)
 • Jindřich I. Lucemburský, velkovévoda lucemburský
 • Michel Delpon, poslanec parlamentu za departement Dordogne a prezident skupiny pro výzkum vodíku v Národním shromáždění (Francouz)
 • Benoît Potier, generální ředitel společnosti Air Liquide (Francouz)
 • Bruno Le Maire, ministr hospodářství a financí (Francouz)
 • Elisabeth Borneová, ministryně pro ekologickou a solidární transformaci (Francouzka)
 • Jeho Veličenstvo kníže Albert II. Monacký

Technické parametry Hyundai Nexo

Kompletní specifikace
KonstrukceSUV, 4 670 × 1 860 × 1 630 mm, 1 889 kg
PohonVodík, hnaná náprava: přední
Výkon120 kW, 160 koní, točivý moment: 395 Nm
Nádrž6 kg
SpotřebaKombinovaná: ? kg / 100 km
Cena od
Související články
Diskuze ke článku
B
Dotaz. Kolik vody a jak takove auto vyprodukuje. Kam ji uklada/vypousti? Preci jenom pokud bude jezdit techto auto dost a vodu poustet na silnici tak ledovka bude krasna a i v lete nostop mokra cesta nic moc? :)
Simeon
Běžné auto na 800km vypustí 111kg CO2? :-D Běžné auto je u vás co? Traktor? :-D Měrná hustota benzínu se lehce dohledáš. Litr benzínu váží necelých 0.75kg. Čili jednoduchou matematikou - 111kg CO2 (pro jednoduchost budeme počítat že nevznikne spalováním nic než CO2 a půjde tedy o 100% transformaci) vznikne tedy spálením 148l benzínu - během 800km = 18,5 litrů na 100km. Tedy asi 3x běžné auto ;-). Jste si asi trochu zapřeháneli, že? Na tomhle vebu už na seriózní netendenční informace narazit nelze. Samá manipulace a nepravda... Taková škoda, pro fandy by správné informace znamenaly poklad 🤔
Frantapank
No a co teda se mà radši budovat ?
Pumpy na vodík nebo Nabíječky na baterky ??

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze