Dachser začal využívat elektrický tahač od Volva na dálkovou vnitrostátní linku

Dachser začal využívat elektrický tahač od Volva na dálkovou vnitrostátní linku
Fotografie: Dachser
  • Tahač disponuje třemi elektromotory a šesti bateriemi
  • Celá trasa je dlouhá 330 km

Mezinárodní logistický provider Dachser Czech Republic nasadil na svoji linku Kladno – Hradec Králové a zpět nové vozidlo Volvo FH Electric. Plně elektrický tahač Volvo bude používán jako tandemová souprava se dvěma výměnnými nástavbami a trasu tam a zpět o délce přibližně 330 kilometrů absolvuje zcela bezemisně. Na tuto pravidelnou denní linku navazují v obou městech regionální rozvozy realizované také s nulovými emisemi. Dachser kromě toho také na obou pobočkách investuje do své vlastní dobíjecí infrastruktury s cílem zajistit si nezávislost na veřejných dobíjecích stanicích. „Ochrana klimatu je jednou z našich globálních strategií pro budoucnost logistiky a postupný přechod k udržitelným pohonům přitom hraje klíčovou roli,“ vysvětluje Ing. Jan Pihar, generální ředitel firmy Dachser.

Dále dodává: „Jsme rádi, že se nám daří implementovat udržitelné technologie i u nás v České republice. Nasazení plně elektrického nákladního vozidla Volvo na pravidelnou dálkovou linku pro nás představuje významný krok při zavádění plně elektrických nákladních vozů do našich přeprav sběrnou službou.“ Volvo FH Electric je elektrické nákladní vozidlo určené pro převoz zboží ve výměnných nástavbách. Souprava má celkovou hmotnost 44 tun a vyznačuje se dojezdem 300 až 500 kilometrů (pokud se během povinné přestávky vozidlo dobije). Je vybaveno 12stupňovou převodovkou pro elektrická vozidla, třemi elektromotory a osazeno šesti trakčními bateriemi s celkovou kapacitou 540 kWh. Ty mohou být dobity z 0 na 100 % už za 2,5 hodiny stejnosměrným proudem a výkonem až 250 kW.

Jeho podvozek nabízí velmi dobrou manévrovatelnost a flexibilitu a kombinace velkého dojezdu s tišším provozem a nulovými emisemi výfukových plynů předurčuje vozidlo nejen pro dálkové trasy, ale i pro provoz ve městech. Volvo FH Electric má moderní pohodlnou kabinu Globetrotter, která se vyznačuje nízkou hlučností a řadou asistenčních prvků. Řidiči realizující přepravy pro společnost Dachser mohou využívat i monitoring mnoha užitečných ukazatelů přes Volvo Connect (dojezd a trasa, spotřeba, mapa a trasa aj.). Vozidlo je také vybaveno bezpečnostním balíčkem zahrnujícím například systém varování před kolizí s nouzovou brzdou a nebo podporu bdělosti řidiče.

Společnost Dachser Czech Republic plánuje maximální využití elektrického nákladního vozidla Volvo FH Electric. Na pravidelné lince mezi Kladnem a Hradcem Králové bude jezdit v nočních hodinách, díky možnosti rychlého dobíjení elektrickou energií z obnovitelných zdrojů v areálu pobočky bude také využívané pro denní systémové přepravy. Pro vybrané zásilky určené do definovaných oblastí v centru Prahy a Hradce Králové Dachser navíc nabízí možnost služeb bezemisního doručení pomocí nákladních e-kol, která pokrývají distribuci na posledních pár kilometrů. Společnost Dachser Czech Republic spustila koncept bezemisního zásobování v roce 2020, když zahájila distribuci kusových a balíkových zásilek nákladními elektrokoly v centru Prahy. Záhy jako první u nás zavedla také distribuci paletových zásilek prostřednictvím těchto nákladních e-kol.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze