AGOGS SilverGo
test

AGOGS SilverGo

Stříbrná skládačka do města i na výlet

Stříbrné skládací elektrokolo AGOGS SilverGo od českého výrobce ekolo.cz je již od roku 2007 nejprodávanějším elektrokolem na českém trhu. Přestože je se svými menšími koly a menšími rozměry vhodné spíše do města než do přírody, my jsme jej otestovali v náročném terénu šumavských kopců. Jak si vedlo v našem testu?

Za zapůjčení ekola AGOGS SilverGo děkujeme internetovému obchodu ekolo.cz, kde si jej můžete také zakoupit.

K testu jsme měli k dispozici model 2016, od té doby však výrobce představil nový model 2017, který přichází s upraveným designem a novým lakováním a v nabídce starší model nahradil. V klíčových vlastnostech se nicméně neliší. SilverGo si můžete vybrat se dvěma různými kapacitami baterie. V případě standardní 400Wh (11Ah) baterie za elektrokolo zaplatíte 35 990 Kč. Pokud sáhnete po výkonnější baterii s kapacitou 530 Wh (14,5 Ah), která prodlouží maximální dojezd o přibližně 30 kilometrů, vyjde elektrokolo na 37 990 Kč. Příplatek jsou tedy přijatelné dva tisíce korun.

Vzhled a konstrukce: malá kola daní za skladnost

Vzhled elektrokola AGOGS SilverGo je provedený minimalisticky. Jeho název se přitom odráží i v jeho zbarvení. Stříbrný lak kombinovaný s povrchovou úpravou rámu pískováním vypadá nejen elegantně, ale je navíc funkční a nejsou na něm tak patrné škrábance.

Rám a další komponenty jako skládací stojánek, chránič řetězu, skládací pedály, ochrana kabeláže v rámu a zamykání rámu s pojistkou jsou vyrobené z hliníku, což umožnilo udělat rám skutečně masivní při dosažení stále ještě přijatelné hmotnosti, která se pohybuje těsně pod dvaceti kilogramy. Vyztužený rám a sedlová trubka dovolují používat kolo lidem s hmotností až do 120 kilogramů.

AGOGS SilverGo

Na anatomickém sedlu se přitom sedí pohodlně i při delších jízdách. Řídítka pokrývají kožené gripy s protiskluzovou úpravou. Jak jsme si však povšimli na testovaném kuse, který slouží v půjčovně, mají při intenzivním používání tendenci se na koncích prošoupat.

AGOGS SilverGo je skládačka a tomu odpovídá i velikost použitých kol, které jsou dvacetipalcové. Použité pláště Kenda K-1088 20"x1,75" mají navíc hladký vzorek, tudíž kolo je určeno především do města a nejvíce mu vyhovuje asfalt.

Vzadu je na kole upevněný klasický nosič s nosností 25 kilogramů. Ve výbavě pak nechybí další vybavení, jako jsou blatníky nebo přední a zadní světlo. Osvětlení je nezávislé na napájení z akumulátoru – má vlastní baterie. To bychom mohli brát jako výhodu, protože alespoň neubírá z kapacity akumulátoru, ale záleží na úhlu pohledu.

Skládání kola: do deseti sekund

U každé skládačky hraje důležitou roli kvalita a pevnost mechanismu, který drží kolo pohromadě. Ten je u SilverGo řešený masivními sponami. Celý proces je přitom jednoduchý a složení a rozložení kola zvládnete do deseti sekund. Nejprve uvolníte sedlo a spustíte ho nadoraz, poté zamáčknutím uvolníte a sklopíte šlapky. Následuje sklopení řídítek a nakonec po uvolnění masivní spony s pojistkou v polovině zlomíte rám a obě poloviny kola dáte k sobě. Všechny prvky jsou přitom robustní a dalo by se říct až naddimenzované, takže nemám obavy, že by se časem opotřebovaly.

Zatímco v rozloženém stavu má kolo na délku 160 centimetrů, po složení získáte balíček, který má šířku 90 centimetrů, výšku 74 centimetrů a hloubku 40 centimetrů. Praktické madlo pod sedlem navíc usnadňuje jeho přenášení jednou rukou. Strčíte ho nejen do kufru auta, ale problém není ani jeho transport v autobuse a dalších hromadných prostředcích. Ekolo má navíc v nabídce i praktický přepravní vak, který jeho převážení ještě víc usnadní. Co mi však chybělo, byly fixační pásky, kterými jsou vybavené některé skládačky a které drží kolo ve složeném stavu.

Technické parametry AGOGS SilverGo

Motor AGOGS Bafang H type, 36 V / 250 W (500 W max.), bezkartáčový v zadním náboji
Baterie Panasonic 400 Wh (11 Ah/ 36 V), vyjímatelná
Poměr výkonu baterie ku hmotnosti 129,03 Wh/kg
Řídící jednotka Bafang speed sensor integrovaný ve šlapacím středu, 32IPR
Dojezd 50–90 km (dle nastaveného jízdního režimu)
Ovládání/Displej AGOGS display, 5 úrovní asistence, možnost zamykání PIN kódem; tlačítko BOOST pro snadný rozjezd, akceleraci a Hill Push-up
Vidlice Zoom Forgo 520 AMS, zdvih 40 mm, regulace tuhosti
Řazení MicroShift Mezzo, 8 rychlostí, pastorky 11T–28T
Brzdy V-brake, Tektro C310
Pláště Kenda K-1088 20 palců × 1,75 palců, K-Shield, reflexní pruh 3M
Sedlo a sedlovka Odpružená, nastavitelné přepětí, délka 400 mm
Speciální výbava USB konektor, nosič s pružinou a gumou s nosností až 25 kg, přední i zadní LED osvětlení, zvonek integrovaný v brzdové páce, plastový kryt řetězu, kožené gripy
Rozměry ve složeném stavu 90 × 40 × 74 centimetrů
Nosnost 120 kg
Hmotnost 19,9 kg + 3,1 kg (baterie)

Ovládání: palubní počítač s LCD displejem

AGOGS SilverGo je vybavený ovládacím panelem s monochromatickým LCD displejem a třemi ovládacími tlačítky. Horní tlačítko „M“ slouží k přepínání režimů nastavení, ovládání podsvícení nebo nastavení. Pod ním se nachází tlačítka plus a mínus. Tlačítka jsou přitom dobře dostupná, a pokud máte velké ruce, tak na ně dosáhnete palcem i bez přehmatávání.

Na displeji si můžete zobrazit aktuální rychlost, průměrnou rychlost, maximální rychlost, celkovou ujetou vzdálenost, vzdálenost aktuálního výletu a čas. Pod čarou se pak ukazují zvolený stupeň dopomoci, ukazatel baterie a aktuální spotřeba ve wattech. Čitelnost displeje je dobrá i na přímém slunci a v tomto ohledu jsem si nemohl stěžovat. Zapnuté podsvícení pak neoslňuje a za šera je skutečně účinné.

Pod ovládacím panelem je ještě specialita kol AGOGS, a sice tzv. BOOST tlačítko. Při stisknutí vám dodá maximální výkon, což oceníte například při rozjíždění na semaforech nebo při jízdě do kopce. Hodí se však i když tlačíte poměrně těžké kolo do kopce, kdy držením tlačítka jede kolo samo. Tlačítko nicméně musíte neustále držet.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze