List Washington Post sleduje dopady nejnovější celní bariéry, kterou jako vždy velmi rychle, a tedy zjevně bez hlubší analýzy, vyhlásil americký prezident Donald Trump. Ta stanovuje 25% cla na všechny dovážené automobily od 2. dubna a jejím cílem je, kromě navýšení příjmu státního rozpočtu, podle Trumpa přimět automobilky, aby převedly výrobu do Spojených států. Problém je v tom, že se nejnovější opatření dotkne i dovozu automobilových součástek, takže skokově zvýší náklady nejen Američanům, kteří plánovali nákup importovaného auta, ale bohužel i domácím automobilkám. Ty totiž mají velkou část subdodavatelů v zahraničí. A týká se to také Tesly, což neopomněl zdůraznit Elon Musk na své sociální síti X.
To be clear, this will affect the price of parts in Tesla cars that come from other countries. The cost impact is not trivial.
— Elon Musk (@elonmusk) March 27, 2025
Míra dopadu nejnovějšího Trumpova kroku zatím není přesně zkalkulována, jisté ale je, že dopad na tradiční americké automobilky jako Ford či General Motors bude citelný. Tesly se dotkne také, byť ne v takové míře, protože tato automobilka používá větší procento subdodávek domácího původu. A že si američtí motoristé zakrátko připlatí nejen za dovezené, ale i domácí, americké automobily. A to včetně Tesly, které mělo toto opatření pomoci. I ona totiž dováží 25 až 40 % dílů ze zahraničí.