Chytré auto od T-Mobile
test

Chytré auto od T-Mobile

Navyšte svému staršímu autu IQ
11

Pod pojmem chytré auto se vám nejspíše jako první vybaví americká automobilka Tesla Motors, která na cestách přináší řidiči a jeho spolujezdcům maximální vyžití. Alternativou pak může být Android Auto nebo Apple CarPlay, nicméně tyto systémy jsou přístupné jen pro nejnovější vozy a dost často si za ně musíte připlácet, stejně tak za propojení s mobilními aplikacemi přes cloud. Řešení, které na náš trh uvádí český T-Mobile, přináší chytrost i do vašeho starého auta a v některých oblastech umí i víc, než systémy těch nejdražších limuzín za mnoho milionů.

T-Mobile Chytré auto začíná u malé krabičky se SIM kartou, senzory a GPS, která se připojuje do OBD portu, propojí se s vaším smartphonem přes internet a následně dokáže z vašeho vozu sbírat spoustu zajímavých a užitečných dat a zobrazovat je v aplikaci na vašem mobilním zařízení.

Jak to celé funguje?

Krabičku o velikosti větších zápalek (konkrétně 50 × 45 × 30 mm) připojujete do OBD portu jinak sloužícímu pro diagnostiku vozu, kterým jsou povinně vybaveny všechny vozy vyrobené od roku 2001. Ten se nachází buďto přímo pod přístrojovou deskou u řidiče nebo pod středovým panelem. Pokud by vám krabička překážela při řízení, lze ji přes prodlužovací kabel vyvést například do odkládací skříňky. Jakmile jednotku zapojíte, je nutné si stáhnout bezplatnou aplikaci Motion by Mojio, kterou pro T-Mobile vyvíjela kanadská společnost, avšak velká část vývojového týmu pochází z Česka. Český T-Mobile je navíc prvním operátorem z celé evropské skupiny Deutsche Telekom, kde se koncept chytrého auta spouští. Stejné řešení i aplikace, jaké nyní máme u nás, se pak rozšíří do dalších zemí, kde skupina působí. Teprve minulý týden službu spustil americký T-Mobile.

Chytré auto od T-Mobile

Aplikaci naleznete pro Android v Google Play a pro iOS v Apple App Store. Pokud vlastníte telefon s Windows, pro ten aplikace není a nejspíše ani nebude. Při prvním spuštění vás čeká registrace, kdy zadáte svoje jméno, email a telefonní číslo. Vyčkáte na potvrzovací SMS, která přijde záhy, dále pomocí telefonu vyfotíte IMEI vaší OBD krabičky a následně proběhne její aktivace. Nezbývá než zasunout zařízení do OBD portu a nastartovat vůz. Poté si v aplikaci zvolíte název auta a můžete vyplnit aktuální hodnotu tachometru a VIN kód. Pokud tak učiníte, aplikace Motion vám bude poskytovat dodatečné informace servisních prohlídek.

Malá krabička, solidní výbava

Zařízení v sobě ukrývá GPS, tříosý senzor pohybu, paměť pro zaznamenání údajů v případě nedostatečného pokrytí signálem mobilní sítě a interní akumulátor. A poněvadž jde o řešení od operátora, nesmí chybět ani SIM karta. Ta slouží pro odesílání dat do cloudu přes mobilní data. Odpadá tak každodenní synchronizace zařízení s vaším telefonem – vše se děje automaticky. Zapojení cloudového úložiště do tohoto procesu velmi chválíme a moc se nám líbí. Žádné přímé spojení mezi telefonem a krabičkou ve voze například přes Bluetooth – vše probíhá přes internet.

Aplikace Motion dokáže uživateli poskytnout všechny tyto údaje:
  • Přesná pozice auta
  • Styl řízení (prudké brzdění, zrychlení)
  • Základní statistiky každé jízdy
  • Stav baterie

  • Orientační diagnostika poruch
  • Kniha jízd
  • Ochrana před vybitím autobaterie
  • Sdílení informací s blízkými
  • Alerty: odtah, otřesy, vyjmutí zařízení, výjezd z vyznačené oblasti, rychlostní limit

Bohužel to má svá „ale“ – velmi záleží na typu a stáří auta, kolik informací o sobě poskytne. Starší automobily tak například nemusí předávat informace o otáčkách motoru nebo stavu paliva v nádrži. Ovládat auto skrze OBD port není v rámci konceptu Chytrého auta technicky možné. Krabička totiž z OBD portu informace pouze čte – zapisovat je nemůže. To, že je zařízení skutečně bezpečné a nijak auto negativně neovlivňuje, T-Mobile testoval v Česku s několika automobilkami. Operátor také chystá průvodce, pomocí něhož si dopředu ověříte, zda je váš vůz se zařízením kompatibilní.

My zařízení testovali s vozem Volkswagen Passat B6 a nezaznamenali jsme žádný problém nebo chybějící informace. Zařízení v tuto chvíli funguje s většinou dieselových a benzinových aut od roku výroby 2001. Není však prozatím vhodné pro elektromobily či vozy s hybridním pohonem. Pokud auto polyká více typů paliva, zpravidla komunikuje pouze o benzinu či naftě, nikoliv o LPG.

Diskuze ke článku
Peppa
Další drahá zbytečnost. 75Kč měsíčně za informace o ničem.
mato
Zaujímavé. Ale 75 Kč za 10 MB dát / mesiac sa mi zdá veľa. A krabička by mohla byť menšia.
Jan Dovrtěl
Jan Dovrtěl
Jak velkou to ma v sobe baterku, jak dlouho vydrzi krabicka nabita kdyz je auto zamcene? Predpokladam, ze OVB neni napajeno.
Cmany
Dobrý den, mám dotaz na Vámi testované auto. Byl to tedy VW Passat B6? Fungovala tam všechna upozornění včetně stavu nádrže s naftou? Díky moc za odpověď

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze