Tesla má další problém. Analytici prudce srazili cíl pro akcie Tesly i jejich cenu

Tesla má další problém. Analytici prudce srazili cíl pro akcie Tesly i jejich cenu
  • Elon Musk plánuje odkoupit akcie od soukromých vlastníků
  • Pomoci by měl saudskoarabský investiční fond PIF

Analytici JPMorgan srazili svou cílovou cenu pro titul na 195 dolarů z dosavadního cíle 308 dolarů. Nový pohled „Morganů“ tak nedosahuje ani poloviny částky 420 dolarů na akcii, za kterou je – dle svých slov na Twitteru – ochoten společnost vykoupit do soukromých rukou zakladatel a vizionář Elon Musk. Akcie Tesly v premarketu na krok analytiků odpovídaly poklesem kolem 7 procent, obchodování zahajují poklesem o více než 4 procenta. „Naše interpretace sledu událostí zní, že nejenže žádné financování pro odkup akcií do soukromých rukou nebylo zajištěno, ale taková transakce nebyla ani formálně navržena,“ uvedli analytici ve zprávě, ze které cituje server MarketWatch. Druhým bodem nestability je velmi nejasná pozice saúdskoarabského investičního fondu PIF. Ten měl dle Muskových slov pomoci právě s financováním odkupu akcií Tesly, podle čerstvých zpráv ale jedná o investici do firmy Lucid Motors, výrobce elektrických aut, který má ambice stát se konkurentem právě společnosti Tesla. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters.

Šéf Tesly Elon Musk nedávno uvedl, že saúdský fond by mu mohl pomoci financovat stažení akcií Tesly z burzy v objemu zhruba 72 miliardy amerických dolarů. Zprávy mohou v jedné rovině znamenat prostě a jen jasný zájem o nástup fondu do oblasti elektromobility, na druhou stranu ale je otázkou důvěryhodnost Muskových slov versus činů a reálná kapitálová síla fondu na takovou transakci, jakou by stažení Tesly Motors z veřejného obchodování bylo. Musk před dvěma týdny uvedl, že zvažuje stažení akcií Tesly z burzy a že věří, že PIF mu k tomu poskytne nutné finance. PIF letos v Tesle získal téměř pětiprocentní podíl, akcie koupil na trhu. Fond se k dohodě s Muskem zatím nevyjádřil.

Společnost Lucid Motors byla založena v roce 2007 původně pod názvem Atieva. Jejími zakladateli jsou bývalý viceprezident a člen správní rady Tesly Bernard Tse a bývalý manažer firem Oracle a Redback Networks Sam Weng.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze