Na český trh přichází nový elektrický traktor e100 Vario od firmy Fendt

Na český trh přichází nový elektrický traktor e100 Vario od firmy Fendt
Fotografie: Fendt
  • Model e100 Vario nabízí několik jízdních režimů
  • Ve výbavě nechybí prodlužovač dojezdu a rekuperační brzdění
  • Provozní doba může být až 8 hodin

Nový elektrický traktor Fendt e100 Vario s prodlužovačem dojezdu a elektricky poháněnou plečkou je novou vlajkovou lodí značky Fendt v oblasti elektromobility. Byl vyvinut pro použití v oblastech pěstování zeleniny a ovoce, pro farmy s chovem hospodářských zvířat, farmy s vlastní výrobou energie a komunální sektor. „Vysoká provozní kapacita a z ní vyplývající objem a hmotnost baterií kladou vysoké nároky na vývoj bateriově poháněných zemědělských strojů. Má-li být tlak na půdu co nejnižší, nesmí být hmotnost elektrického vozidla výrazně vyšší než hmotnost vozidla se spalovacím motorem. V důsledku toho tento požadavek omezuje velikost baterie, a tím i provozní dobu traktoru,“ říká Viktor Zálešák, produktový manažer společnosti Agromex, která je distributorem zemědělské techniky Fendt pro Českou republiku.

Nově vyvinutý traktor Fendt e100 Vario dosahuje při středním částečném zatížení s jednorotorovým shrnovačem píce provozní doby přibližně 4 až 6 hodin. Jedním z přístupů k optimalizaci a podpoře praktičnosti je prodloužení pracovní doby vozidla pomocí prodlužovače dojezdu. Model e100 Vario byl vyvinut pro použití v oblasti speciálních plodin, jako je zelenina a ovoce, na farmách s chovem hospodářských zvířat a také na farmách s vlastní výrobou energie nebo v komunálním sektoru. „Pohonné ústrojí traktoru Fendt e100 Vario se skládá z baterie s elektromotorem a převodovky Fendt Vario. Stroj má tři různé provozní režimy – režim Eco s výkonem 50 kW, režim Dynamic s trvalým výkonem 55 kW a režim Dynamic+ s krátkodobým navýšením výkonu až na 66 kW (90 koní). Inovace, jako je funkce start-stop nebo rekuperační brzdění, využívají energii obzvlášť efektivně,“ říká Viktor Zálešák ze společnosti Agromex.

Prodlužovač dojezdu s kapacitou přibližně 100 kWh zdvojnásobuje provozní dobu. Díky tomu může traktor pracovat celý pracovní den s připojeným nářadím, jako je například elektricky poháněná plečka, aniž by musel dělat přestávku na dobití. Prodlužovač dojezdu byl vyvinut společně s firmou BlueWorld a skládá se mimo jiné z palivového článku a nádrže na metanol. Chemické reakce v zařízení pro prodloužení dojezdu generují elektrickou energii z metanolu. Kombinace palivového článku a ekologického metanolu výrazně snižuje emise. Prodlužovač dojezdu je plně kompatibilní se systémem ISOBUS a ovládá se přímo z kabiny prostřednictvím terminálu v traktoru.

Může být namontován vpředu nebo vzadu na traktoru a prostřednictvím rozhraní AEF dodává do vozidla až 15 KWh energie za hodinu provozu. Traktor tak spotřebovává energii vyrobenou prodlužovačem dojezdu přímo. Ztráty způsobené mezistupni, jako je nabíjení baterie, jsou eliminovány a energie je využita nejlepším možným způsobem. Vyznačuje se také větší uživatelskou přívětivostí ve srovnání s klasickým dieselovým generátorem a v budoucnu jej lze využít i jako řešení power-to-grid. Prodlužovač dosahu lze tedy využít přímo jako zdroj energie na farmě, a kromě elektrického traktoru může v případě výpadku proudu nebo klimatizace v chovu bezpečně pohánět i jiný zemědělský stroj, například dojicí robot. Toto řešení snižuje závislost na elektrické síti.

Rozhodujícím faktorem při mechanické regulaci plevele je souhra použití specializovaných strojů ve správný čas a v krátkém časovém úseku. Na pozadí strategie Farm to Fork se k tomu přidává požadavek na typy pohonů s neutrálními emisemi CO2. Fendt e100 Vario napájí elektricky poháněnou modulární plečku přímo přes zásuvku AEF a pomocí DC–DC měniče převádí 700 V dodávaných vozidlem na 24 V stejnosměrného proudu. „Díky čistě elektrickému pohonu využívají traktor a plečka dostupnou energii obzvláště efektivně. Celková účinnost soupravy se zvyšuje až na 92 % a ztráty se výrazně snižují. To se projevuje zejména v provozních časech. Například kombinace s elektrickým traktorem a hydraulicky poháněnou plečkou dosahuje provozní doby až 8 hodin. Kombinace bateriového elektrického traktoru a elektricky poháněné plečky dosahuje v dolním rozsahu částečného zatížení provozní doby až 10 hodin,“ prozrazuje Viktor Zálešák ze společnosti Agromex.

Pokud je traktor vybaven také prodlužovačem dojezdu, doba provozu kombinace se neúměrně prodlouží až na 25 hodin. Nabíjecí přestávky se zkrátí na minimum a optimálně se využijí krátká pracovní okna. Tím se vytvářejí předpoklady pro budoucí autonomní provoz.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze