Jak vzniká elektrický sen? Na návštěvě u Rolls-Royce v Goodwoodu

Video + reportáž
Jak vzniká elektrický sen? Na návštěvě u Rolls-Royce v Goodwoodu
Fotografie: BMW AG
  • V letošním roce má největší podíl na výrobě luxusní elektrické kupé Spectre
  • V rámci Bespoke programu si prakticky každý zákazník dnes nechává svůj Rolls-Royce upravit
  • Výroba je s jednou výjimkou stále plně ruční práce

Roll-Royce. Etalon luxusu, nedostižný sen mnohých a odznak úspěchu těch vybraných. Auto, které je i pro mě něčím zcela výjimečným. A když přišlo pozvání přímo od Rolls-Roycu zjistit, jak tato luxusní auta vznikají, neváhal jsem ani minutu. A tak se stali, že právě sedím na zadním sedadle luxusního modelu Ghost a projíždím kolem zámku vévody z Richmondu, na jehož pozemcích se mimochodem koná světoznámý Festival rychlosti v Goodwoodu.

Unikátní reportáž z Goodwoodu: Jak vzniká elektrický Rolls-Royce Spectre?

A kousek odsud stojí sídlo Rolls-Royce a zároveň továrna, odkud sjíždí každý jediný vůz této značky. A dnes vám ukážu, jak se takový (nejen) elektrický Rolls-Royce Spectre objednává, vyrábí i přebírá přímo v sídle této ikonické britské značky, tedy v Goodwoodu. Celý příběh naleznete ve videu výše, přináším vám však také podrobnou reportáž pro ty, kteří videu neholdují.

Rolls-Royce Goodwood

Bespoke program. To je, oč tu běží.

Zatímco většina zákazníků si svůj Rolls-Royce do detailu nakonfiguruje u svého lokálního dealerství, přičemž jedno máme v Česku také v Praze, někteří si chtějí svůj vysněný vůz navrhnout přímo ve Velké Británii. Například proto, že jejich přání jsou natolik specifická, že je lepší je probrat přímo se zástupcem Bespoke oddělení, které má na starosti pouze individualizaci těchto luxusních vozů. A že je o ni zájem.

Rolls-Royce Goodwood

Každý Rolls Royce je totiž unikátní a je na každém, jak daleko se svou individualizací zajde. Někomu stačí jen jednoduchý monogram na opěrkách hlavy a vlastní barva laku nebo speciální dřevo, prošívání či třeba speciální barva deštníku, někdo ale přijde s prosbami, na kterých pak tým Bespoke programu pracuje i několik let a výsledkem je zcela unikátní auto. Celý Bespoke tým má dnes 30 členů a podílí se takřka na každém vyrobeném autě, ale před 30 lety to byl pouze jeden člověk a pouze třetina majitelů si chtěla svůj vůz upravit. I na tom je vidět, jak moc dnes Rolls Royce sází na individualizaci a zároveň jak důležité je pro majitele odlišit se.

Na recepci vás přivítají vozy Rolls-Royce, poté se zákazník přesune do Whispers Lounge a Bespoke studia

Jako první procházím luxusní recepcí s hesly stejnojmenných zakladatelů Rolls-Royce, u jejíhož stropu visí jedno z mnoha uměleckých děl. Vítá mě také vystavený elektrický Spectre, jemuž zde společnost dělá vlajková loď značky, vrcholný model Phantom. Poté se ocitám v takzvaném Whispers Lounge, luxusním salonku, kam je každý klient uveden, pojmenovaný podle aplikace, ke které má každý majitel Rolls-Roycu přístup.

Šéf Bespoke programu nám představoval, co vše je možné.

Na stěně mě okamžitě zaujme dokonalý model elektrického Specteru a ze zdi na mě shlíží jak pan Rolls, tak pan Royce, a to formou animovaných portrétů. Charles Royce už v roce 1910 predikoval, že budoucnost automobilů bude v elektrickém pohonu a nyní jsme se dočkali, po 113 letech sjíždí z linky zde v Goodwoodu první sériový Rolls-Royce. Roh Whispers lounge pak zdobí umělecké dílo v podobě oranžově nasvícené pavoučí sítě. Inu výjimečné lidi je potřeba zaujmout výjimečnými věcmi.

Chcete Rolls-Royce jako z Bondovky?

Poté už přecházím do takzvané studovny, kde Rolls-Royce mimo jiné uchovává ve starém trezoru návštěvní knihu, kam se každý z budoucích majitelů může podepsat a nechybí ani mnoho dalších uměleckých děl, které mají člověka připravit na to hlavní, tedy návštěvu Studia. Ano, Studia s velkým „S“, domova Bespoke programu, kde si majitel do detailu může navrhnout svůj budoucí vůz.přesně podle svých představ. Budoucí majitel si většinou přináší s sebou předmět nebo jen nápad, který dále rozpracují.

Jeden z majitelů byl například vášnivým fanouškem Jamese Bonda a pro svůj nový model Phantom chtěl něco doslova speciálního. Chtěl stvořit reinkarnaci ikonického zlatého Phantomu z „bondovky“ Goldfinger. To byl pro Bespoke tým splněný sen. Na projektu pracovali 4 roky a výsledek stojí za to.

Novodobý Phantom ála Goldfinger stojí za to

Nový Phantom vyvedený v totožném zlatém odstínu laku i barvách interiéru jako ikonické auto z filmu, navíc s mnoha speciálními prvky. Zlaté jsou například výduchy klimatizace, v interiéru najdeme ukryté citáty z filmu, golfovou hůl a dokonce i autíčko z 18ti karátového zlata nebo dobře ukrytý projektor v kufru promítající legendární číslice 007. A nechybí ani vygravírovaná mapa s tajným plánem zločineckého plánu. A dokonce i soška Spirit of Ecstasy je zpracována tak, že na ní mírně prosvítají zlaté prvky.  

Diamantové laky nebo unikátní Coachbuild

V Rolls Roycu se také setkávají s hodně neobvyklými požadavky, jako když třeba jeden z majitelů chtěl do laku svého budoucího auta přimíchat diamanty. Trvalo tři měsíce, než tým specialistů vyladil ideální složení laku s diamanty tak, aby se dala barva na karoserii auta nanést. Ale povedlo se a lak samotný pak byl příplatkovou výbavou za více než 15 milionů korun a byl tak dražší než samotné auto. A od té doby Rolls-Royce tuto diamantovou barvu zákazníkům nabízí.

Naprostým vrcholem Bespoke programu je pak Coachbuild, tedy zcela unikátní Rolls-Royce s jedinečnou karoserií, zejména nádhernou protáhlou zádí. Automobilka si sama vybírá zákazníky hodné takové pocty vytvořit si vlastní vůz z této exkluzivní série. Vyrobeny zatím byly pouze tři takové vozy a jejich cenovka se šplhá do astronomických výšin. Nejnovější Rolls-Royce La Rose Noire Droptail stál v přepočtu neuvěřitelnou třičtvrtě miliardu korun.

Vrcholem Bespoke programu je (zatím) trojice Coachbuild vozů s Arcadia, Amethyst a La Rose s astronomickými cenami

Plně ruční výroba. S jednou výjimkou

Samotné sídlo a továrna v Goodwoodu leží na pozemcích vévody z Richmondu, který měl mimochodem jeden zásadní požadavek. Z okna ložnice jeho sídla nesmí být továrna vůbec vidět. A povedlo se. Celý komplex se zelenými střechami, skleněnou fasádou dávající nahlédnout do výroby, a s nádhernou dvoranou s krychlovými korunami stromů upravovaných laserem, je zakomponován do okolní, typicky zelené anglické krajiny.

Dnes v Rolls-Roycu v Goodwoodu pracuje 2500 lidí a v loňském roce zdejší brány opustilo rekordních 6000 vozů. A mimochodem letos je nejvíce vyráběným modelem elektrický Spectre. Tedy je vidět, že se svým prvním elektromobilem slaví Rolls-Royce opravdu úspěch. Už jsou mi pak jasné ty Hyperchargery, které jsem míjel pří příjezdu do sídla.

Rolls-Royce Goodwood
Nabíjecí stanice přímo u sídla Rolls-Royce

Říkat tomuto místu továrna se mi příčí. Pojďme tomu říkat spíše manufaktura. Už jenom proto, že zde na rozdíl od mnoha továren, které jsem navštívil, nejsou žádní roboti. Vše je ruční práce, až tedy na jednu výjimku, a tou je dvojice robotů v lakovně, která nanáší jednu ze 44 tisíc různých barev. Mimochodem víte, že lak na Rolls-Roycu váží 45 kilogramů? Vše ostatní pak už záleží na šikovnosti lidských rukou, třeba ručně malovaná linka Coach line, kterou specialista tvoří 3 hodiny. Z důvodu rozšíření výroby už to není pouze jeden člověk, jeho speciálně vytrénovaný tým se musel rozšířit, ale stále jde o extrémně náročnou a speciální profesi.

Karoserie, motory i baterie se sem do Goodwoodu dováží z Německa, ostatně Rolls-Royce patří do koncernu BMW. Nad každým stanovištěm na lince je pak vidět obrazovka, která prozrazuje, o jaký typ vozu jde a do jaké oblasti nebo země míří. Vozy putují na autonomních AGV a posouvání vozů si řídí sami pracovníci. Sám pro sebe si hraju hru, kdy z dálky hádám, kam asi který Rolls-Royce míří jen podle vzhledu. A většinou se trefuji. Opulentní bílo-zlaté kombinace míří většinou do arabských zemích, temné Black Badge varianty pak do USA a ty nejelegantnější a také nejusedlejší míří do Evropy.

Ruční malování linky coach line

Jeden vůz trvá vyrobit asi 16 hodin, ale díly pro něj se mohou v rámci Bespoke programu vytvářet i několik měsíců. Důležitou součástí je střecha s hvězdnou oblohou, kterou ručně vyrábí 10 hodin, kdy pracovnice oplývající neskutečnou trpělivostí provlékají optická vlákna do na míru vytvořené konstelace. Standardně jde o polohu hvězdné oblohy nad Goodwoodem v noci na 1. ledna 2003, tedy den, kdy zde minutu po půlnoci sjel z výrobní linky první Rolls-Royce, když se zdejší manufaktura otevřela, ale zákazník si může samozřejmě zvolit vlastní konstelaci, třeba v den svých narozenin. Speciální edice Ékleipsis věnovaná zatmění slunce pak na střeše ztvárňuje sluneční koronu. Možnosti jsou tedy takřka neomezené. Ostatně jako ve všem u Rolls-Roycu.

Detailní práce se dřevem vyžaduje zkušené experty

Až několik měsíců trvá na míru vyráběná část přístrojové desky vrcholného modelu Phantom, takzvaná galerie. Zatímco linku na ruční výrobu aut lemuje takřka po celé její délce prosklená stěna, na druhé straně leží oddělení pro výrobu interiér se specialisty pro práci s kůží, textilem i dřevem. Mimochodem letos poprvé Roll-Royce zavedl alternativní materiál k dosud používané kůží. Exkluzivnímu materiálu vyvinutého z bambusu říká Duality Twill a naživo vypadá skutečně zajímavě. Velkým zážitkem je vstup do takzvaného humidoru, malé místnosti s přísně hlídanou vysokou vlhkostí, kde jsou uložena dřeva z celého světla pro obložení interiérů.

Práce s kůží nejvyšší kvality je nedílnou součástí výroby Rolls-Royce. Letos vůbec poprvé nabízí i textilní variantu na bázi bambusu s názvem Duality Twill

Každý Rolls-Royce ještě prochází pečlivým testováním, a to nejen na testovacím okruhu, ale musí projet ještě 3 míle po běžných silnicích v okolí Goodwoodu. A zatímco se tak děje, dopřává si zákazník třeba vynikající oběd. Po něm dostane ochutnat exkluzivní Rolls-Royce med, který zde produkuje šestice včelstev. Za rok zde vyprodukují jen 300 kilogramů medu, který je určen pouze zákazníkům. A i já jsem měl tu čest jej ochutnat.

Rolls-Royce med od vlastních včel přímo z Goodwoodu

Když je převzetí výjimečnou událostí

Drtivá většina zákazníků si svůj nový Rolls-Royce přebírá v některým z dealerství po celém světě. Zhruba 300 z nich si však každý rok dopřeje ten jedinečný okamžik a přiletí si svůj nový vůz převzít přímo do Goodwoodu. Mají zde pro tyto účely připraven speciální lounge s oponou, který se celý nasvítí do barvy odpovídající laku nebo charakteru vozu. Pro majitele jde často o emotivní událost, neboť na svůj vůz mohou čekat i několik let a vidět jej poprvé převedený do reality je skutečně speciálním momentem. Na elektrický Rolls-Royce Spectre s cenou přes 12 milionů korun se dnes čeká rok, a to i kdybyste si ho nechtěli nijak upravit a vystačili si se standardním konfigurátorem.

Rolls-Royce Goodwood
Zde si klient přebírá svůj nový Rolls-Royce

V proskleném předsálí salonku si můžete po přebrání vozu ještě vybrat z bohatého příslušenství, které vám Rolls-Royce také ochotně připraví na míru. Chybět nesmí například sada zavazadel v barvě laku vašeho vozu.

Rolls-Royce Goodwood

Nasedám opět do luxusního Rolls-Royce Ghost a cestou na letiště, kdy Ghost pluje po místních silničkách, si naplno uvědomuji, co znamená Rolls-Royce pro své majitele a proč se tento jedinečný zážitek automobilka snaží posunout na stále vyšší úroveň.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze