Gebrüder Weiss doručuje zboží na chorvatských ostrovech nákladními elektrokoly

1
Gebrüder Weiss doručuje zboží na chorvatských ostrovech nákladními elektrokoly
Fotografie: Gebrüder Weiss
  • Za jeden den dokáže každé elektrokolo přepravit zásilky o celkové hmotnosti 500 kg
  • Gebrüder Weiss začalo využívat vlastní fotovoltaickou elektrárnu
  • Do roku 2030 má být tento podnik uhlíkově neutrální

Poskytování doručovacích služeb na chorvatských ostrovech s typickými malými městy a úzkými uličkami bylo vždycky výzvou. Letos v létě začala společnost Gebrüder Weiss nabízet svým zákazníkům obzvlášť ekologické dopravní řešení: nákladní elektrokola (neboli elektrické tříkolky) pro rozvoz na poslední míli do soukromých domů a firem sídlících na ostrovech Rab a Lošinj. Nákladní elektrokola mají tichý, ale vysoce výkonný elektromotor a snadno se s nimi manévruje, což se skvěle hodí pro doručování v malých městech, turistických střediscích a národních parcích. Vozidlo dokáže přepravit zásilky o celkové hmotnosti až 500 kilogramů a ujet 50 kilometrů za den na jedno nabití baterie. „Je pro nás důležité zachovat autenticitu a jedinečnost ostrovů. Používáním nákladních elektrokol při doručování zboží pomáháme ostrovním oázám zachovat si svůj okouzlující charakter. A naši zákazníci obdrží zboží, které si objednali online, ekologicky,“ říká Barbara Bujačić, Country Manager pro Chorvatsko ve společnosti Gebrüder Weiss.

Kromě nákladních elektrokol začal Gebrüder Weiss nově využívat elektrický pohon pro doručování zboží koncovým zákazníkům také v Záhřebu, kde se o rozvoz starají elektrické dodávky. Ty ujedou 170 kilometrů na jedno nabití baterie, což umožňuje až 35 ekologických doručení denně. Tato vozidla se perfektně hodí pro přepravu v městských oblastech, kde díky svému tichému elektromotoru snižují hluk provozu. Jejich baterie se nabíjejí za pomoci vlastní fotovoltaické elektrárny, která byla nedávno uvedena do provozu v chorvatské centrále společnosti nedaleko Záhřebu. Solární panely instalované na střeše logistické centrály se mohou pochlubit celkovým ročním výkonem 500 kilowattů, čímž přispívají k úspoře přibližně 107 tun CO2 ročně. „V souladu s našimi firemními hodnotami a závazkem stát se do roku 2030 uhlíkově neutrální se snažíme naplňovat principy udržitelnosti i v dalších směrech. V České republice tak letos například instalujeme na střechy našich páteřních terminálů v Jenči u Prahy a Syrovicích u Brna fotovoltaické články, které pokryjí část spotřeby elektrické energie,“ dodává Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.

Zavedením těchto udržitelných opatření v Chorvatsku učinil Gebrüder Weiss další krok k dosažení vlastní klimatické neutrality do roku 2030. Společnost již několik let investuje do alternativních pohonů pro přepravu těžkých nákladů i pro poslední míli a pracuje na vývoji dalších udržitelných řešení. Gebrüder Weiss používá elektrické nákladní vozy pro místní dopravu ve Vídni a také pro doručování konečným zákazníkům v Rakousku a Maďarsku. Provozuje také jeden z prvních nákladních vozů na vodík na světě, který jezdí od roku 2021 na běžných rozvozových trasách ve Švýcarsku.

Diskuze ke článku
Denys Khanzhyiev
Denys Khanzhyiev
Proc tomu rikaji "kolo"? To je prece motorka, nebo skutr. Zjevne nema to pedajle To je najaky "Lost in translation", nebo popletene fotky.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze