Carsharingy GoDrive a Autonapůl spojují síly a zvýhodňují vzájemné výpůjčky

Carsharingy GoDrive a Autonapůl spojují síly a zvýhodňují vzájemné výpůjčky
Fotografie: Autonapůl
  • Od letošního června získají Českobudějovičtí zvýhodnění na jízdy více než 80 sdílenými auty ve většině krajských měst v Česku, lidé ze zbytku republiky mohou slevu využít na 20 sdílených aut v jihočeské metropoli
  • Spoluprací chtějí carsharingy GoDrive a Autonapůl dále zefektivnit využití svých aut, motivovat cestující ke kombinování veřejné a individuální dopravy a pomoci městům od přetížení individuální dopravou

Rozhodli jsme se jít cestou spolupráce, kdy si v Českých Budějovicích nebudeme konkurovat a zároveň zachováme maximální možný prostor lidem. Výzkumy ukazují, že soukromě vlastněná auta totiž po 95 % svého času jen zbytečně zabírají místo, jedno sdílené auto jich nahradí až patnáct. GoDrive má v Českých Budějovicích tradici a početnou flotilu, která dokáže uspokojit místní i návštěvníky. Rozhodli jsme se proto stáhnout a našim sdílníkům vyjednat u českobudějovického carsharingu až 75 kilometrů zdarma,“ vysvětluje důvody pro spolupráci ředitel Autonapůl Michal Šimoník.

GoDrive v tuto chvíli v Českých Budějovicích provozuje 20 vozů, Autonapůl disponuje v osmi dalších krajských městech flotilou více než 80 aut včetně Tesly Model 3. Klienti, kteří už jeden z carsharingů využívají, získají u toho druhého jednorázový kredit 500 Kč, který je platný do vyčerpání. Stačí se u něj registrovat a zadat speciální kód.

Podle dat Autonapůl za poslední roky roste počet jízd, které sdílníci zahajují mimo své domovské město. Za rok 2021 to bylo už skoro 10 % všech jízd. Znamená to, že lidé část své cesty zvládnou hromadnou dopravou nebo spolujízdou, sdílené auto pak využijí na poslední úsek své trasy. Tomu nahrává i program ČD Body, ve kterém lidé při cestování s národním dopravcem sbírají věrnostní body a každý měsíc tak mohou snížit svou fakturu o dalších 250 korun u Autonapůl. I to motivovalo brněnské carsharingové družstvo nabídnout svá auta po celé republice pro budějovický GoDrive.

Jsme budějovický carsharing a soustředíme se na nabídku kvalitních služeb a moderních aut v našem městě. Vzájemné propojení s Autonapůl přinese našim uživatelům zvýhodněný carsharing i v jiných městech. Snažíme se lidem v Českých Budějovicích nabídnout i jinou možnost, než je cestování vlastním vozem a bereme to tak, že udržitelná mobilita se může vzájemně doplňovat. Uživatelé Autonapůl tak mají díky naší spolupráci k dispozici 20 sdílených vozů na jihu Čech,“ popisuje výhody jednatel carsharingu GoDrive Ondřej Zenkl.

Společnosti Autonapůl a GoDrive patří mezi takzvané roundtrip carsharingy, ve kterých si sdílníci mohou své cesty plánovat a auta rezervovat i s velkým předstihem – den, dva, ale klidně třeba čtvrt roku. Právě předvídatelnost a možnost si cesty naplánovat patří k důvodům, proč takto koncipované systémy vykazují dlouhodobě vyšší vytížení aut než takzvané free-float carsharingy, jejichž uživatelé podobnou možnost plánování nemají. Přínosem je tak i snížení počtu aut, která bez užitku zabírají prostor na ulicích, protože takto sdílená auta reálně lépe nahrazují vlastní auta soukromých osob i firem.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze