Až 12 tisíc otáček za minutu a z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy. To je Cupra e-Racer

Až 12 tisíc otáček za minutu a z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy. To je Cupra e-Racer
  • Akumulátory o hmotnosti 450 kg určují celkovou konstrukci vozidla a umístění ostatních konstrukčních celků
  • Čtyři elektromotory vzadu dosahují 12 000 otáček za minutu a umožňují zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy
  • Vůz je vybaven systémem rekuperace kinetické energie při brzdění a zpomalování

Vydejme se pomocí 3D animace, která připomíná rentgenové snímání, na cestu do útrob elektromobilu Cupra e-Racer, prvního závodního cestovního vozu na světě se zcela elektrickým pohonem. Svůj debut v ostrém nasazení zažije až za rok, avšak my již nyní můžeme prozkoumat konstrukci tohoto vozu a jeho hlavních komponentů:

Akumulátory s hmotností 450 kg jako klíčový prvek: Akumulátory tvoří třetinu pohotovostní hmotnosti tohoto vozu, při jehož vývoji představovaly velkou výzvu, jak vysvětluje šéfkonstruktér značky Cupra Xavier Serra: „Akumulátory určují celkovou konstrukci vozidla a umístění ostatních konstrukčních celků.“ Akumulátory jsou umístěny „v co nejnižší poloze. Díky tomu je těžiště vozidla blíž k povrchu vozovky, což zvyšuje jízdní dynamiku.“ Akumulátory jsou složeny z 23 modulů, tvořených celkem 6 072 akumulátorovými články. Celá sada tak poskytuje stejný výkon jako 9 tisíc mobilních telefonů současně.

Čtyři „zelené motory“: Elektromotory jsou uloženy nad zadní nápravou a poskytují špičkový výkon 680 koní. „Elektromotory jsou méně složité, účinnější a mají nižší nároky na údržbu.“ Cupra e-Racer má jednostupňovou převodovku, která „přispívá k vynikajícímu zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy a k nejvyšší rychlosti 270 km/h.“

Přeměna energie zabraňuje ztrátám: Závodní vůz je vybaven systémem rekuperace kinetické energie, který přeměňuje kinetickou energii při brzdění a zpomalování na elektrickou energii, jež se ukládá do akumulátorů. Jezdec může sledovat veškeré provozní údaje na displeji na volantu závodního vozu Cupra e-Racer. Všechna data jsou také v reálném čase přenášena do boxů pro jejich analýzu inženýry. To umožňuje další zvyšování efektivity při řízení toků energie.

Řízení teploty: Technický tým i samotný jezdec na závodním okruhu musí vědět, jak udržovat vhodnou provozní teplotu komponentů. Závodní vůz je vybaven speciální chladicí soustavou, která navíc po rychlých kolech zajistí zchlazení příslušných komponentů během 20 minut. „Vůz má tři nezávislé chladicí okruhy, protože každý komponent má jiné nároky na teplotu. Akumulátory se nesmí zahřát na více než 60 °C, invertory nesmějí překročit hranici 90 °C a elektromotory pracují optimálně při teplotách do 120 °C.“

Nový formát automobilových závodů na cílové rovince: Inženýři a technici značky Cupra i nadále pracují na tom, aby z vozu dostali maximální výkony. „Tento vůz poskytuje velké množství energie a my pracujeme na tom, abychom ji dokázali efektivně využívat pro rychlé časy na závodním okruhu.“ Cíl je totiž stejný, ať je vůz poháněn spalovacím motorem, nebo elektromotory: „být nejrychlejší a projet cílem jako první,“ uzavírá šéfkonstruktér. Komponenty a strategie jdou ruku v ruce a intenzivní úsilí při hledání optimální kombinace vyvrcholí v roce 2020, kdy bude Cupra e-Racer poprvé závodit v novém závodním seriálu ETCR.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze