Škoda Auto uvádí na trh platformu Uniqway pro sdílení vozidel

Škoda Auto uvádí na trh platformu Uniqway pro sdílení vozidel
4
  • Studenti ze tří pražských univerzit vyvinuli celoevropsky zajímavou koncepci sdílení vozidel
  • Realizaci projektu podpořily Škoda Auto ČR a Škoda Auto DigiLab

Škoda Auto a Škoda Auto DigiLab vytvořily podmínky pro realizaci celoevropsky unikátní platformy pro sdílení vozů Uniqway. Má jednu zvláštnost: službu spoluvytvářeli studenti ze tří pražských univerzit – Českého vysokého učení technického, České zemědělské univerzity a Vysoké školy ekonomické. Škoda Auto poskytuje 15 vozů Škoda Fabia Style a významně tak přispívá k realizaci projektu. Testovací fáze začíná na začátku července v Praze.

Uniqway

Škoda Auto systematicky podporuje mladé talenty a otevírá jim v celé řadě oblastí profesní perspektivy. Z tohoto důvodu společnost úzce spolupracuje s řadou vysokých škol v České republice. Díky projektu Uniqway se nyní spolupráce mezi tradiční automobilkou z Mladé Boleslavi a třemi pražskými univerzitami dostala na novou úroveň: poprvé automobilový výrobce umožní realizovat mobilní službu vyvinutou studenty. Hlavní myšlenkou bylo nabídnout mobilitu i přes omezený rozpočet a chybějící auto.

Škoda Auto a Škoda Auto DigiLab projekt financují, navíc poskytují studentům také mentory. Studenti se postarali o vývoj aplikace, grafický design, organizovali marketingové aktivity a vybrali auta. Pokud bude praktický test úspěšný a 300 studentů poskytne pozitivní zpětnou vazbu, bude služba k dispozici celé akademické obci tří univerzit a v budoucnu se může rozšířit i na další vysoké školy.

Luboš Vlček, vedoucí Škoda Auto Česká republika, zdůrazňuje: „Nápad vznikl na Škoda Auto ČR a rektorů tří pražských univerzit. Chápeme mobilitu budoucnosti jako cílenou službu a chceme akademickou komunitu touto platformou pro sdílení vozidel podpořit. Chceme zajistit, aby vždy mohla využít vhodnou nabídku mobility. Sdílená ekonomika je nejen pro mladou generaci mnohem více než jenom trend.“ Jarmila Plachá, vedoucí Škoda Auto DigiLab, dodává: „Škoda Auto DigiLab a tým studentů jsou nyní zodpovědní za operativní řízení. Poskytujeme studentům potřebné dovednosti k úspěšné realizaci projektů mobility. Díky know-how našeho inovativního centra budeme produkt na trhu dlouhodobě dál rozvíjet.“

Pro službu Uniqway vyvinuli studenti ve spolupráci se Škoda Auto ČR a Škoda Auto DigiLab webovou stránku a aplikaci. Po bezplatné registraci studentskou kartou ISIC mohou být vozidla přes aplikaci vyhledána a pronajata. Speciální tlačítko Uniqway v každém z 15 zcela nových modelů Škoda Fabia Style informuje pomocí barevného kódu, zda se vozidlo nachází v povolené parkovací zóně, nebo na správném místě pro vrácení vozidla.

Vývoj řešení a technologie pro mobilitu budoucnosti

V rámci své Strategie 2025 definovala Škoda rozvoj digitálních služeb mobility jako milník budoucího rozvoje společnosti. Škoda Auto DigiLab v Praze má mimo jiné posílit inovativnost a kompetence české automobilky v oblasti digitálního vývoje. Vývoj a realizace služeb digitální mobility je přitom jedním z hlavních cílů projektu. Škoda Auto DigiLab je navržen jako rychle reagující IT startup, zkoumá a rozvíjí nové obchodní modely, řešení a produkty. Škoda Auto DigiLab v současné době pracuje na více než 40 konkrétních projektech.

Diskuze ke článku
Michael W.
Hold když klesají prodeje, tak se auta musí někde využít ne? (pro rýpaly mluvím o českém trhu). Koncept sdílení je určitě fajn myšlenka, ale proč zrovna opět škodovka? Na trhu jsou auta od lepších automobilek za méně peněz, která by se dala využít, nemyslíte?
Václav Jindřich
Do carsharingu dávají Fábie a to určitě s jejich slavným 1.0 tříválcem! No alespoň studenti zjistí co to je za super motor.
Rondo
Auta které se nedají prodat se dají použít i takhle no . Ale už vidím to nadšení studentů když dostanou 1.0 s tříválcem :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze