V posledních letech se v olympijském hnutí objevuje nový trend - stále častěji se diskutuje o propojení sportu a ochrany životního prostředí. V roce 1992 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přijal výzvu Světové konference o životním prostředí v Riu de Janeiru, která apelovala na globální veřejnost, aby chránila životní prostředí a přijala strategii udržitelného rozvoje. Během XXV. letních olympijských her v Barceloně, které se konaly krátce po této konferenci, předseda MOV Juan Antonio Samaranch vyzval všechny mezinárodní federace a národní olympijské výbory, aby začlenily závěry z tohoto ekologického fóra do své činnosti. MOV se tak rozhodl přispět k celosvětovému úsilí o zlepšení podmínek na naší planetě pro současné i budoucí generace.
Letošní Olympijské hry v Paříži byly doposud nejzelenější v historii. Jedním z předních a nejzjevnějších ukazatelů byl i „falešný“ olympijský oheň tvořený vodní párou a barevnými světly. Pořadatelé chtěli například snížit uhlíkovou stopu na polovinu oproti letům 2012 a 2016, kdy bylo vypuštěno v průměru 3,5 milionu tun ekvivalentu CO2. Letos se měla hodnota dostat maximálně k 1,58 milionu. Dále se mělo méně stavět a co nejvíce využívat již fungující sportoviště. Výstavba olympijské vesničky byla zaměřena na udržitelnost, s využitím ekologických materiálů a technologií, jako je nízkouhlíkový beton, dřevěné konstrukce a geotermální vytápění. Budovy a byty budou po skončení her rozděleny mezi prodej, sociální bydlení a pronájmy. Nastěhování je plánováno na konec roku 2025. Paříž se také snažila zásobovat všechna místa konání her elektřinou z obnovitelných zdrojů, upřednostňovali čisté druhy dopravy jako metro a jízdní kola a dbalo se i na podávání nízkoemisních menu s využitím sezónních produktů od lokálních dodavatelů, kdy pokrmy obsahovaly dvakrát více zeleniny a méně masa. Plastové jednorázové obaly nahradil inovativní systém nápojových fontán, zálohování kelímků a recyklace plastových lahví a tak dále.
Nedělní zakončení Olympijských her v Paříži byla velkolepá podívaná, při níž se na scéně stadionu Stade de France vystřídalo několik mezinárodních hvězd. Mezi nimi byl i Tom Cruise, který měl jednu z hlavních rolí – ujal se Olympijské vlajky jakožto zástupce kalifornského Los Angeles, které bude pořadatelem příštích letních olympijských her. Jeho převzetí a následné předání vlajky v Kalifornii bylo ve stylu Mission Impossible, kdy nejprve slanil ze střechy stadionu, poté nasedl s vlajkou na elektrický motocykl S2 Del Mar od společnosti LiveWire, která je elektrickou divizí společnosti Harley-Davidson, a poté se řítil ulicemi Paříže. Na závěr najel i s motocyklem do vzlétajícího letounu přímo na runwayi.