Elektrické kamiony mají v Česku první nabíječku. E.ON pokračuje v pokrývání D1

2
Elektrické kamiony mají v Česku první nabíječku. E.ON pokračuje v pokrývání D1
Fotografie: E.ON Drive
  • V Mořicích vznikl první český hub pro nabíjení elektrických kamionů
  • Stanice zároveň obslouží i osm malých aut ultrarychlým nabíjením

V Mořicích u dálnice D1 mezi Vyškovem a Kroměříží vyrostl u stávající benzinové pumpy nový nabíjecí hub E.ON. Ten je unikátní nejen hned sedmi ultrarychlými stojany 400 kW, ale především čtyřmi průjezdními stáními, dimenzovanými pro velká a užitková vozidla včetně kamionů a autobusů. Vznikl tak vůbec první nabíjecí hub pro kamiony u nás, navíc umístěný na strategickém místě u dálnice D1 mezi Brnem a dálniční křižovatkou MÚK Holešov, na níž se z dálnice D1 vydělují hned dvě další dálnice, a sice D55 do Zlína a D49, která zatím vede do Holešova a v budoucnu napojí i Vizovice a povede jako rychlostní komunikace nižší kategorie dále na Slovensko.

Vedle čtyř stání pro velká auta s ostrovními refýžemi s nabíječkami vznikla i krytá stání pro malé elektromobily, rovněž vybavená stojany 400 kW. Ty rovněž přinášejí revoluční změnu, nejde totiž o klasické zálivy, na jaké jsme byli dosud zvyklí, ale o oboustranně průjezdné uličky, do nichž lze zajet například i s připojeným vlekem.

Stanice je vybavena stojany Alpitronic Hypercharger HYC400 v bezbariérovém provedení (níže umístěný displej s ovladači) a konfiguraci se čtyřmi výkonovými moduly, dvěma přípojkami CCS2 plus pětimetrovými chlazenými kabely 500 A s otočným výložníkem. Samozřejmě nechybějí platební terminály.

Diskuze ke článku
Jiří Eischmann
Jiří Eischmann
Včera jsem tam nabíjel a moc pěkná nabíječka. Hned u dálnice, vedle benzínky a McD. Zastřešené... Tohle se E.ONu povedlo a v této oblasti byla rychlonabíječka potřeba jako sůl.
Jan Jakubík
Jan Jakubík
Vypadá to, že se kromě 2 tahačů na nabíječce, mají prostor další 4 zařadit za ně, ale v praxi to asi nebude, protože jim na to nestačí pauza, to by museli jít čekat po konci své směny. Ale nejsem kamioňák, jak přesně fungují ty pauzy, nevím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze