Airspeeder se chce stát Formulí 1 budoucnosti

Airspeeder se chce stát Formulí 1 budoucnosti
  • Jedná se o projekt pilotovaných dronů
  • Ty by se mezi sebou měly utkávat v jednotlivých závodech
  • Za vším stojí společnost Alauda, která již pracuje na realizaci závodů, které chce odstartovat v příštím roce

Formule 1 či Moto GP patří mezi ty vůbec nejnavštěvovanější a nejoblíbenější závody ve světě motorsportu. Ovšem v poslední době začínají pozornost diváků stále více přitahovat také závody dronů. Airspeeder chce tyto sporty propojit a nabídnout divákům podívanou, která tu ještě nebyla.

Airspeeder Mk4

Jak se dozvídáme na stránkách projektu, již v příštím roce bychom se mohli stát svědky závodů deseti pilotovaných dronů, které dokáží vyvinout rychlost až 200 kilometrů v hodině. Celkem by se měly odjet, tedy lépe řečeno odletět, tři závody na třech různých místech světa. Postupem času by se Airspeeder chtěl stát jakousi leteckou verzí Formule 1 se vším všudy.

S myšlenkou těchto závodů přišla australská společnost Alauda, která má momentálně k dispozici dva prototypy pilotovaných dronů. Celý tým vede Matt Pearson, spoluzakladatel společnosti, který je navíc i jediným investorem.

Airspeeder Mk2 a Mk4

Společnost nyní pracuje na Airspeederu Mk4, který již bude poskytovat prostor pro pilota a také pro 500kilowattovou baterii. Dron by měl dosahovat délky až 4 metrů a bez pilota by měl vážit pouhých 230 kilogramů.

Kromě samotných závodních strojů pracuje společnost Alauda i na pravidlech závodů, například na regulích pro stroje. Ty budou následovně zakomponovány do jejich řídicích jednotek a stroje se jimi budou striktně řídit.

V současné době lze jen těžko odhadnout, jak daleko společnost s vývojem závodních dronů je, a zda se jí skutečně podaří již v příštím roce celou show odstartovat. Všichni milovníci adrenalinu by však byli rádi, protože představa velkých dronů řítících se obrovskou rychlostí do jednotlivých zatáček je poměrně vzrušující.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze