Za zničení rychlonabíjecí stanice PRE v Berouně hrozí pachateli rok ve vězení

3
Za zničení rychlonabíjecí stanice PRE v Berouně hrozí pachateli rok ve vězení
Fotografie: Marek Tomíšek, fDrive.cz
  • Ke zničení nabíjecí stanice v Berouně došlo koncem minulého týdne
  • Poškození bylo fatální a škoda je okolo čtvrt milionu korun
  • Pachateli hrozí odnětí svobody na 6 měsíců až 1 rok

Terčem útoku vandalů se koncem minulého týdne stala rychlonabíjecí stanice PRE v Berouně u obchodu Penny. Jde o stanici Alpitronic Hypercharger o maximálním výkonu 75 kW a zástupce Pražské energetiky uvedl, že jde škoda do statisíců. „Náklady za způsobenou škodu jsou nyní ještě v procesu naceňování u dodavatele. Předběžný odhad je cca 240 tisíc korun,“ říká Pavel Lux, PR manažer společnosti Pražská energetika.

Zničení nabíjecí stanice bylo evidentně úmyslné

Poškození nabíjecí stanice je fatální a z charakteru poškození je zřejmé, že se jednalo o úmyslné poškození. Pachatel rozmlátil displej nabíjecí stanice, nabíjecí konektory a dokonce i bezpečnostní vypínač, který je vedle nabíjecí stanice. To ukazuje, že nešlo o nehodu, ale odsouzeníhodný cílený útok. Podobný útok se několikrát vyskytl i v Praze na Pankráci, také u Hyperchargeru společnosti PRE, ale tam byly vždy poškozené jen nabíjecí konektory. I tak ale byla škoda výrazně přes 100 tisíc korun.

V Berouně se událost stala v noci ze čtvrtka 16. 6. na pátek 17. 6. a Policie ČR případ řeší, ale podrobnosti se nám zjistit nepodařilo. V případě dopadení pachateli hrozí trest odnětí svobody na 6 měsíců až 1 rok, protože podle §228 trestního zákoníku jde o trestný čin poškození cizí věci.

Nabíjecí stanice v Berouně je důležitým bodem u D5

Tato nabíjecí stanice je důležitým bodem tranzitní sítě PRE. „Dobíjecí stanice je umístěna na strategické poloze u dálnice D5, navíc u obchodního domu Penny Market. Slouží tedy jak řidičům na trase z Prahy do Plzně, tak obyvatelům Berouna, kteří jezdí na dané místo nakupovat. Proto je tento vandalský čin skutečně nepochopitelný a odsouzeníhodný. Zásadním způsobem znepříjemňuje život mnoha elektromobilistům,“ vysvětluje Pavel Lux.

Momentálně je tato nabíjecí stanice mimo provoz, ale ke zprovoznění by mělo dojít v řádu několika dnů. „Budeme se snažit o to, aby byla stanice během týdne opět v provozu,“ říká Pavel Lux.