Volvo XC90 B5
test

Volvo XC90 B5

Bylo nás šest

Když přišlo největší Volvo na trh, většina automobilových novinářů i široké veřejnosti se křižovalo, že jízda s čtyřválcem v takovém obrovi nebude zrovna hitparáda. Jiný, než čtyřválcový motor přitom v autě nenajdete. My jsme si minulý rok vyzkoušeli plug-in hybridní verzi, které pravděpodobně patří budoucnost. S faceliftem však přišla i do klasického dieselu mild-hybridní technologie. U většiny aut si ji ani nevšimnete, bude Volvo výjimkou?

Galerie

Hodnocení: perfektní pro každou rodinu, když správně vyberete

Obrovské a bezpečné rodinné auto, ve kterém nemusíte dělat skoro žádné kompromisy. Dost těžko se mi vymýšlí use-case na šestimístnou variantu. Buď pravidelně potřebujete vozit 6 pasažérů a nepotřebujete místo v kufru, nebo se potřebujete přesouvat maximálně ve čtyřech a ty další dvě sedačky jsou jen pro režim „co kdyby“. XC90 je skutečně obří auto, zapřemýšlejte proto, jestli vám nebude stačit levnější XC60, která také není zrovna malé auto. Pokud vám ale stačí pouze to nejlepší, nemůžete jinak, než vzít XC90. Bezpečím, výbavou a chytrými asistenty bude skutečně na špici.

Kvůli motoru si Volvo nekupujete a i kdyby, propadák to nebude. Mild-hybrid dobře vyplnil pauzy turbodmychadla, zjemnil celkový chod motoru a vylepšil start-stop systém. Dynamika je dostatečná, ale na konkurenční šestiválce si troufnout nemůže, navíc občas především za studena uslyšíte klasický zvuk podobný Fordu Transit. Jestli by to měla být jediná piha na kráse, vezměte si skvělý plug-in hybrid s mamutím výkonem. Odměnou vám naopak bude velmi nízká spotřeba a daleký dojezd na jednu nádrž. Pokud stále nevíte, který motor vzít, stoprocentně se s dieselem projeďte. Co vám sedne lépe, poznáte relativně brzy.

Volvo XC90 B5

Vyspělé auto po všech stránkách mimochodem není nikdy levná záležitost. Největší model s naším základním motorem B5 přijde v nejnižší výbavě na 1 679 900 Kč. Luxusní výbava Incscription přijde na 1 860 000 Kč a asi nikoho nepřekvapí, že s pár příplatky se dostanete daleko přes 2 miliony. Konkrétně naše konfigurace přijde na 2 222 000 Kč. Na druhou stranu, ve světě luxusních SUV nic nečekaného.

Klady
  • vnitřní prostor
  • spotřeba a dojezd
  • vyvinuté bezpečnostní systémy
Zápory
  • jen průměrná dynamika
  • zvuk motoru
  • funkce mild-hybridu
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze