Chytré auto od T-Mobile
test

Chytré auto od T-Mobile

Navyšte svému staršímu autu IQ
11

Pod pojmem chytré auto se vám nejspíše jako první vybaví americká automobilka Tesla Motors, která na cestách přináší řidiči a jeho spolujezdcům maximální vyžití. Alternativou pak může být Android Auto nebo Apple CarPlay, nicméně tyto systémy jsou přístupné jen pro nejnovější vozy a dost často si za ně musíte připlácet, stejně tak za propojení s mobilními aplikacemi přes cloud. Řešení, které na náš trh uvádí český T-Mobile, přináší chytrost i do vašeho starého auta a v některých oblastech umí i víc, než systémy těch nejdražších limuzín za mnoho milionů.

Plán na další roky

Jelikož celé řešení Chytrého auta staví na platformě Mojio, která je otevřená a dovoluje vývojářům psát své aplikace a dále celý koncept rozvíjet, pořádá český T-Mobile ve spolupráci s Microsoftem ještě v tomto roce hackathon zaměřený právě na užitečné funkcionality pro platformu Chytrého auta. Nicméně již nyní můžete svůj Mojio účet napojit na IFTTT (automatizace práce a procesů) a nechat si zasílat přehledy vašich jízd například na Dropbox. T-Mobile samozřejmě sám plánuje Chytré auto rozvíjet a připravil si již nyní výčet novinek, které plánuje v příštím roce uvést. Těšit se můžeme například na tzv. scoring, tedy statistiku stylu řízení, dále je v plánu integrace s asistenční službou, informování o nákladech na vůz či detekce nehody. Pokud vás trápí absence webového rozhraní, to je též v plánu na příští rok. Všechny nové funkce budou pro stávající zákazníky k dispozici automaticky.

Dostupnost a cena

Chytré auto tak, jak ho představil T-Mobile a my ho mohli s předstihem otestovat, se do prodeje dostane již 1. prosince a bude k dispozici všem zájemcům bez ohledu na operátora, a to za předvánoční promo cenu 1 449 Kč + 75 Kč měsíční tarif. Později se bude zařízení prodávat za 2 599 Kč + 75 Kč měsíční tarif. Ceny jsou včetně závazku na 24 měsíců. Pro zájemce bude v nabídce i předplacená sada s ročním provozem za 3 499 Kč. Další rok provozu si pak vyžádá příplatek 900 Kč (+75 Kč měsíčně × 12 měsíců).

Závěrečné zhodnocení

Se zařízením jsme za dobu testování podnikli více než 20 jízd a nezaznamenali jsme jediný problém. Synchronizace probíhá okamžitě jakmile dokončíte jízdu, systém notifikací je spolehlivý a aplikace, byť jsme testovali pokročilé betaverze, byly stabilní a nestalo se nám, že by zamrzly nebo nepřijímaly data. Samozřejmě vyvstává otázka, zda se vám nákup vyplatí či zda Chytré auto od T-Mobile vůbec potřebujete. Za nás ho můžeme doporučit všem zaměstnavatelům či menším podnikatelům, kteří často jezdí a chtějí mít své auto pod kontrolou a v případě vniknutí do vozidla být neprodleně informovaní. Zajímavé bude také pro geeky, kteří si jistě na otevřené platformě naprogramují svojí aplikaci či pomohou T-Mobilu vylepšit tu stávající.

Chytré auto od T-Mobile
Pokud se pro nákup rozhodnete, v základním balení naleznete návod, obchodní podmínky, SIM kartu a OBD zařízení

Hodit se může také rodičům, kteří mohou díky zařízení kontrolovat své ratolesti, kde se s autem pohybují nebo zda nepřekračují rychlost. Zařízení ocení ostatně každý, kdo chce mít okamžité informace o stavu auta, ať už pro případ krádeže, odtahu, poškození nebo třeba poruchy. Za nás Chytré auto rozhodně smysl dává, v našem testu fungovalo dobře a představuje zajímavý způsob, jak vašemu autu navýšit IQ.

Diskuze ke článku
Peppa
Další drahá zbytečnost. 75Kč měsíčně za informace o ničem.
mato
Zaujímavé. Ale 75 Kč za 10 MB dát / mesiac sa mi zdá veľa. A krabička by mohla byť menšia.
Jan Dovrtěl
Jan Dovrtěl
Jak velkou to ma v sobe baterku, jak dlouho vydrzi krabicka nabita kdyz je auto zamcene? Predpokladam, ze OVB neni napajeno.
Cmany
Dobrý den, mám dotaz na Vámi testované auto. Byl to tedy VW Passat B6? Fungovala tam všechna upozornění včetně stavu nádrže s naftou? Díky moc za odpověď

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze