Největší síť veřejných dobíječek pro elektromobily hlásí již 250 stojanů

4
Největší síť veřejných dobíječek pro elektromobily hlásí již 250 stojanů
Fotografie: ČEZ
  • V síti ČEZ může v jednom okamžiku dobíjet baterie až 500 elektromobilů
  • Počet elektromobilů v ČR již překonal hranici 5 tisíc vozů

Je to jen pár dní zpět, kdy jsme vás informovali o tom, že skupina ČEZ v poslední době znatelně navýšila tempo výstavby nových nabíjecích stanic. Díky nové tiskové zprávě nyní víme, že jich je aktuálně již 250 na celém území ČR. Síť veřejných dobíjecích stanic ČEZ, největší svého druhu v České republice, začala vznikat od roku 2012. Od té doby se ze zelených stojanů s logem ČEZ stal jeden ze symbolů této formy ekologické dopravy. Každá z 250 stanic představuje dva dobíjecí body, takže v síti ČEZ může v jednom okamžiku dobíjet baterie až 500 elektromobilů. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti činí 16,3 tisíce kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 50tisícového města.

Počet elektromobilů v České republice překonal hranici 5 tisíc vozů, jen letos zatím přibylo hodně přes dva tisíce čistě elektrických e-aut. ČEZ na tento trend reaguje zvyšováním tempa instalace zejména rychlodobíjecích stojanů. Zatímco loni jsme jich postavili 60, letos chceme překonat metu osmdesáti zprovozněných stanic. Do pěti let chceme celkový výkon stanic v naší síti ztrojnásobit na 50 tisíc kW,“ říká Pavel Cyrani, místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ. „Dynamicky rostoucí poptávku po veřejném dobíjení dnes plně zvládnou pokrýt jen lokality se dvěma a více stanicemi. A právě na takové se budeme chtít cíleně zaměřovat. Odhadujeme také, že navzdory pandemii poprvé v historii prolomí objem elektřiny odebrané letos v naší síti metu 2,5 milionu kWh“, doplňuje Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

K celé věci se vyjádřil i Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast řízení lidských zdrojů. „Česká republika letos naplno vstoupila do elektromobilní éry. Svědčí o tom více než dva tisíce nových registrací čistých elektromobilů a desítky instalovaných dobíjecích stanic. Jako největší prodejce elektromobilů na českém trhu považujeme za důležité, aby výstavba infrastruktury pro veřejné dobíjení i nadále držela krok s dynamickým růstem počtu elektromobilů na českých silnicích. V sousedním Německu plánují mít do roku 2022 rychlodobíjecí stanice na čtvrtině benzinových pump, do konce roku 2024 na minimálně 50 % a do konce roku 2026 na minimálně 75 %. Na českém trhu by v souladu se strategickými cíli Národního akčního plánu čisté mobility mělo být vybudováno 35 000 dobíjecích bodů do roku 2030. Do budoucna se musí rozšiřování infrastruktury více řídit dle budoucí poptávky, nikoliv dle aktuální potřeby. Evropa nastupuje do trháku, Česká republika nesmí zůstat v pozadí.

V ČR je v provozu více než 500 profesionálních veřejných dobíjecích stanic. Na jednu tak připadá zhruba 10 elektrických aut, což je optimální poměr, který drží i země s rozvinutým nasazením elektrické trakce v dopravě. ČEZ si na domácím trhu dobíjecích stojanů dlouhodobě udržuje zhruba 50% podíl. Rychlodobíjecí stojan ABB je vybavený DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení s konektorem Mennekes umožňujícím nabíjení o výkonu až do 22 kW s dobitím větší části baterie do 2 hodin.

Při využívání celé sítě dobíjecích stanic ČEZ se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Řidičům e-aut ale také stačí mít staženou letos spuštěnou aplikaci FUTUR/E/GO, která spolu s webovým rozhraním (tzv. Driver portál) umožňuje pohodlnou správu jejich účtů. Zákazníci ČEZ mají na výběr z více tarifů. Tři tarify obsahují „předplacenou“ složku, která zákazníkovi zajišťuje nižší cenu za kWh dobité energie. Čtvrtý tarif „Pay as you go“ je určen pro zákazníky, kteří se nechtějí nijak vázat a platí skutečně jen za odběr v daném měsíci. V nabídce je samozřejmě i dobíjení pro neregistrované zákazníky, kteří platí za každé jednorázové dobíjení.

Související články
Diskuze ke článku
Vlasta Pesek
Vlasta Pesek
Tak 250 novych nabijecek?Super,Takze na smeny nabiji asi 500 aut.To jsou tak 2-3 ulice aut.Myslim auta nasi nove zarne budoucnosti.A 100 000 mesto ma asi 20 000 aut,ze?Takze stavejte a budujte fesaci.A jeste 2 atomove elektrarny.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze