Od roku 2030 nevjedete do Amsterdamu spalovacím autem

Od roku 2030 nevjedete do Amsterdamu spalovacím autem
5
  • Zákaz má zlepšit ovzduší ve městě a ulehčit životnímu prostředí
  • Opatření se dotkne také lodí se spalovacími motory

Radnice v hlavním nizozemském městě se odhodlala k velmi razantnímu kroku, který má zlepšit ovzduší ve městě. Od roku 2030 nemají v Amsterdamu jezdit žádné dopravní prostředky, které ke svému pohonu používají spalovací motor, a to včetně lodí. Náměstkyně amsterdamského primátora pro dopravu Sharon Dijksma oznámila na stránkách radnice svůj plán vytvořit z Amsterdamu „světového lídra v dopravě bez emisí. Podle ní emise z dopravy snižují průměrně délku života v hlavním městě nejméně o rok. „Po kouření, špatném jídle a malém pohybu je špinavý vzduch čtvrtým největším zdravotním rizikem obyvatel Amsterdamu,“ uvedla.

Plán už narazil na značný odpor. Podle nizozemského sdružení automobilového průmyslu je naprosto bizarní, především kvůli vysokým cenám elektromobilů. „Povede to jen ke zvýšení rozdílu mezi bohatými a chudými,“ řekl Floris Liebrand, mluvčí nizozemského svazu automobilového průmyslu. Mluvčí radnice Marten Grupstra později po zveřejnění plánu slova náměstkyně mírnil: „Je důležité zdůraznit, že jde o naše ambice.“ K oznámení plánu došlo jen dva týdny poté, co nizozemská vláda umožnila radnicím stanovit bezemisní zóny a zakázala vjezd autům jezdícím na naftu.

Již od příštího roku radnice zakáže vjezd dieselových vozidel starších patnácti let do města. Hranici bude tvořit okruh dálnice A10. Od roku 2022 budou po městě jezdit pouze autobusy, které splňují emisní normu Euro 6. Od roku 2025 se chystá město zakázat motocykly se spalovacím motorem a zákaz se bude týkat také lodí se spalovacím motorem.

Diskuze ke článku
Petr
A ještě poručit větru a dešti aby náhodou jim nepřinesl horší ovzduší odjinud jinak to může dopadnou nemůže
jenicek54
v roce 2030 budu už mrtvý tak, že je mi to jedno
Mira
Magoři z UE, ať se podívají nad hlavu kolik spalují letadla kyslíku a vypouští exhalace do ovzduší, kolik lodě a další exhalace....armády (jistě mají na tancích katalyzátory, průmysl..aj), bylo by dobré kdyby si to uvědomili nebo jim to lidi dají najevo, hlas lidu bude sílit!
Michal
Je pekne ze se tak snazi starat o zivotni prostredi kdyz veskere mnozstvi aut prekona par lodicek v tabulkach emisi. No ale proc ne, kdyz k tomu zaridi nejake zazemi tak to asi bude fungovat. Napriklad nejake financni prispevky pro vymenu stareho auta za auta s alternativnim pohonem, dostatek parkovacich mist s nabijecimi stanicemi pripadne mist kde se da takove auto nabit/natankovat alternativnim palivem. Co by tomu lide jinak rekli kdyby najednou nemohli sve dlouholete stale bez problemu funkcni auto nadale pouzit a byli nuceni si poridit nove kdyz musi napriklad denne dojizdet a na novejsi proste nemaji. Z podobnych duvodu se nehrnu do koupi takoveho vozu ani u nas kde je temer nulove zazemi pro takova auta a to nesmi chybet za zminku pritomnost "hovad" za volantem kteri jsou schopni se svym spalovacim motorem parkovat na mistech urcena pro elektromobily.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze